Türkiye

Yedigöller Kamp Rehberi

Türkiye’nin en güzel, en yeşil alanlarından biri olan Yedigöller’e şimdiden hoş geldiniz! Yeşile olan özlemimizin git gide artması nedeniyle Yedigöller Milli Parkı gibi alanların değerini bilmek, vaktimiz olduğunda da gitmek gerekiyor.

yedigöller kmp göl

Bu yazıda sizlere en kısa ve net bir şekilde Yedigöller Milli Parkına kamp kuracaklar için tavsiyeler ve bilgiler vereceğim. En yakın zamanda da daha kapsamlı bir yazı olan Yedigöller Gezi Rehberi ve Yedigöller Kamp Videosu yayınlayacağız. Bu içeriklerden haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

Yedigöller’e Ulaşım

İstanbul’dan  300 kilometre uzaklıkta olan Yedigöller’ yaklaşık 4 saatte varabilirsiniz. Yol aşağıdaki şekildedir.

yedigöller ist yol

Ancak altını çizmekte fayda var son 42 kilometre aşırı virajlı olduğundan özellikle çok tok karnına gidecek kişiler için mide bulantısına yol açabilir.

virjlar yedigöller

Yedigöller Giriş Ücretleri –  Kamp Ücreti Ve Diğer Hizmetler

Aşağıdaki görselde gördüğünüz fiyatlar 2016 fiyatlarıdır. Diğer senelerin fiyatlarına bakarsanız her sene ufak ufak arttığını görebilirsiniz.

Yedigöller’e Giriş Ücreti

Otomobil giriş ücreti 12 TL’dir ve bu otopark için ödenir, şahıs giriş ise 4 TL’dir  ancak eğer bir otomobil içerisinde alana giriyorsanız bu ücreti ödemezsiniz. Özellikle otostopla gelenler için en azından kapıyı geçerken bir araca binmeleri içeriye ücretsiz girmelerini sağlayacaktır.

Yedigöller’de Balık Tutmak

Yedigöller’de balık tutmak da izin ve ücrete tabidir. Ceza yememeniz için mutlaka balık tutmaya başlamadan önce görevlilerle iletişime geçiniz.

Yedigöller’de Çadırlı Kamp Ücreti

Yedigöller Milli Parkında çadır kurmak için ödeyeceğiniz tutar 25 TL’dir ve bu ücret kişi başı değil çadır başı ödenir. Yani 4 kişilik bir çadır da 25 TL öder tek kişilik bir çadır da.

Ücretler kamp alanına gelen görevlilerce toplanır.

 

yedigöller giriş ücreti

Yedigöller’de Kamp Yapacaklara Uygun Ekipmanlar

30-31 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz kamp sırasında Bolu ilinin şehir merkezi 27.5 dereceyken Yedigöller’e girdiğimizde bu sıcaklık 22 dereceye düştü. Yılın belki de en sıcak günlerini yaşadığımız bu sıralarda bile Yedigöller’in serin oluşu gündüz muhteşem bir avantajken gece biraz dezavantaja dönüşebilir.

Eğer şişme yatak kullanıyorsanız yatağınızın altına kalın bir örtü sererseniz gece soğuyan yatak sizi üşütmez. Yine en güzel mevsimi olan sonbaharda yağmuru bol olan kamp alanı uçun yağmura çamura uygun ayakkabı, çadır ve diğer ekipmanları tercih etmelisiniz.

Yedigöller Kamp Tavsiyeleri

Yedigöller Kamp ÇAdır

1)  Çadırınızı mutlaka üstünde bol ağaç olan yere kurun ki sabahın erken saatlerinde güneş ışıklarının rahatsız etmesiyle uyanmayın.

2)  Mümkünse restorana yakın bir yere, mesela benim yaptığım gibi Büyük Göl’ün altına çadırınızı kurun. Tuvalet ve bazen elektronik aletleri şarj etmek için ideal.

3)  Çadırınızın yanında atık yemek vesayre bırakmayın. Çok nadir de olsa yabani hayvanlar gece gelebiliyormuş.

4)  Yürüyüşü keyfini günübirlikçi tayfa alandan ayrıldıktan sonra yaparsanız hem daha güzel fotoğraflar çekersiniz hem de daha sakin bir yürüyüş gerçekleştirirsiniz.

5)  Çadrınızı mutlaka bir bankın (Oturmalık ahşap) yanına kurunuz. Kahvaltı ve akşam yemekleri için çok rahat olur.

Yedigöller’de Yiyecek İçecek Tedariği

Milli parkın içerisinde kesin bakkal market vardır diyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta alana en yakın market bile yarım saat uzaklıkta desek yeridir. Kamp yapacaksanız mutlaka zulanızı hazırlayınız. Bizim gibi restorandan patates istemeye muhtaç kalmayınız 🙂

DSC_0257

Yedigöller Milli Parkında Yürüyüş

DSC_0151

Kamp yaptıktan sonra çadırınızı kilitlemeseniz bile problem olmuyormuş. Biz de çadırımızı bırakıp 2 saat kadar yürüdük. Normalde tam yürüyüş rotası 5300 metre olup yaklaşık 3-4 saat sürmektedir.

Yürüyüş parkuru Belgrad Ormanındaki gibi suni değil doğaldır. Bazı yerlerde darlaşan yürüyüş alanları bebek arabasıyla ilerleyenler için sıkıntı yaratabilir.

 

>
2 Comments

1 yorum

  1. dilek

    16 Ağustos 2016 at 10:35

    Uzun bir aramadan sonra internette buldugum en faydalı ve açıklayıcı bilgiler bunlar. Cok tesekkürler

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı