Aklınızda bulunsun!

Vizesiz Ülkelere Giderken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Durum

Vize zorunluğunun bulunmadığı ülkelere seyahat etmek her zaman beklenildiği gibi sonuçlanmayabilir. Bazı durumlarda (ihtimali çok az olsa bile) vizesiz gidilen ülkede pasaport kontrolündeki memurun sizi ülkeye almama hakkı vardır; yani bir diğer deyişle sizi tekrar geldiğiniz yere yollatabilir. Bu bahsettiğim durum çok az yaşanıyor olabilir ama bir diğer olumsuz durum da sizi boş yere bekleme odasında bekletme durumudur. Eğer aşağıda yazdığım tavsiyelere uyarsanız büyük ölçüde böyle problemlerle karşılaşmazsınız.

Unutmayın; aşağıda yazanların belki hiç biri size lazım olmayabilir ama hepsi ihtimaller dahilindedir.

Seyahate Çıkmadan Önceki Tavsiyeler

1) Otel rezervasyonunuz bulunsun

Diyelim ki nerede kalacağınıza sonra karar vereceksiniz, bu yüzden de hiç bir yere rezervasyon yaptırmadınız. Bu tarz durumlarda memurun insiyatifine bağlı olarak pürüz çıkabilir. Bookin üzerinden yapılmış olan ücretsiz rezervasyonunuz gösterin. O otelde kalmasanız bile size geçişte fayda sağlar (Rezervasyon nasıl yapılır için TIKLAYINIZ)

2) Dönüş biletinin çıktısı kolayda olsun

Küçük bir ihtimal de olsa size dönüş biletinizi sorabilirler. Bunu da kolay bir şekilde gösterecek yere koymanız tavsiyemdir.

3) Bir miktar nakit yanınızda bulunsun

Bazen sadece “Yanında ne kadar nakit var?” diye soruyorlar. Ancak bazı durumlarda bekleme odasında paranıza bakmak da isteyebilirler. Bu durumda harcamasanız bile kalacağınız gün sayısı X 30 dolar nakit ve boş bile olsa göstereceğiniz bir kredi kartı yeterli olur.

Ülkeye Girişte Pasaport Kontrolünde  Tavsiyeler

4) Formu eksiksiz doldurun

Vizesiz ülkelere giderken bazen uçakta bazen de uçaktan indikten sonra sizden bir form doldurmanız istenir. Bunun için pasaport bilgileriniz ve seyahatle ilgili bir kaç soru bulunur. Ayrıca bu form İngilizce ve gittiğiniz ülkenin resmi dili olmak üzere iki dildedir. Bu formu eksiksiz doldurunuz.

5) Yanına gideceğiniz biri varsa söyleyin

Seyahatiniz sırasında bir arkadaşınızın ya da tanıdığınızın evinde kalacaksanız kalacağınız adresi mutlaka bir yere yazın. Ayrıca yanında kalacağınız kişinin ismi soy ismi ve iletişim numarasını da isterler. Benden her gittiğim sefer istediler (Rusya, Ürdün, Lübnan, Brezilya, Arjantin, Uruguay)

6) Cep telefonuyla oynamayın!

Pasaport kontrolünde asla telefonla oynamayınız.

 

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı