Aklınızda bulunsun!

Vize İçin Gerekli Olan 10 Belge

Bu yazıda sizlere Schengen Vizesine başvurmadan önce gerekli olan belgeleri sıralayacağım. Gerekli olan belgelerin haricinde belgeler hakkında dipnotlar da ekleyerek ilk defa vize alacaklar için bir rehber oluşturacağım. Unutmayınız bu yazı sadece TURİSTİK AMAÇLI VİZEYE BAŞVURACAK OLAN ÖĞRENCİLER İÇİNDİR.

1-Vize Başvuru Formu

Bu form vizeyi alacak kişi tarafından doldurulur. Yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

 

2- Pasaportun Aslı ve Fotokopileri

Seyahatinizin bitiş tarihinden sonra 3 (bazı ülkelere göre 6) ay geçerli pasaportunuzun aslını yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda eski pasaportunuz varsa ve eski pasaportunuzda vize veya vizeler varsa yeni alacağınız vize için kolaylık sağlamaktadır.

Pasaport fotokopisi ise tüm pasaport için yapılması zorunlu değildir. Ancak ilk sayfa ve vizelerin olduğu sayfaları fotokopileseniz yeterlidir.

Renkli olması gerekmez. İstediğiniz şekilde çıktısını alabilirsiniz. Eğer bu işlemi unutursanız aracı firmalarda da fotokopi çekiliyor ancak sayfa başı 1 TL’den fazla para istiyorlar bazen.

3- Biyometrik Fotoğraflar

Bu konuda yanlışa düşmeyiniz. Vesikalık fotoğrafla biyometrik fotoğraf aynı değildir. Fotoğrafçıya gittiğinizde biyometrik fotoğraf demeyi unutmayınız. Mutlaka en az 4 tane alınız.

 

4-Seyahat Sigortası

Tüm schengen ülkelerinde geçerli 30.000 Euro teminatlı seyahat sigortası yapmanız gerekmektedir. Burada ilk defa vize alacaklar 30.000 Euro’yu görünce şaşırmaktadır ama yanlış anlaşılmasın o teminatın bedelidir. Sigorta bedeli değildir.

Sigorta bedeli ise gideceğiniz gün sayısına göre değişir. 10 Euro’dan başlar 60 Euro’ya kadar çıkar. Kadıköy çevresinde bu işi yapan sigorta firması arayan varsa öz kuzenim olan Özgür Sarı’nın Kadıköy’deki SARI SİGORTA şirketini önerebilirim.

 

5- Uçak Rezervasyonları

Planladığınız seyahat için gidiş dönüş olacak şekilde uçak rezervasyonu yapmanız gerekmektedir. THY’nin internet sitesinden ücretsiz bir şekilde rezervasyon yapabilirsiniz. Vize görüşmesine gitmeden önce rezervasyon yapıp sonra da rezervasyonu iptal edebilirsiniz.

*THY web sitesi açılır

*Planladığınız ülkeye rezervasyon yapılır.

*Rezervasyon mail adresine istenir ardından çıktısı alınır ve dosyaya eklenir.

 

6-Otel Rezervasyonları

“İyi de benim nerede ne kadar kalacağım belli değil ki..” Ya da “Ben arkadaşın evinde kalacağım” diyorsanız eğer hiç dert etmeyin. Booking üzerinden rezervasyon yaparak aynı uçak rezervasyonu gibi bu dertten de kurtulabilirsiniz. Naylon rezervasyon yazısı için TIKLAYINIZ

 

7- Seyahat Sponsor Belgeleri

Bu konu cidden çok önemlidir. Anneniz ya da babanız size bu konuda sponsor olabilir. Kendisinin son 3 aylık hesap dökümü bu dosyada yer almalıdır. Varsa üstüne ait tapu ve faturalar da aynı şekilde. Hesapta ise mutlaka seyahat edeceğiniz gün X 150 TL para bulunmalıdır (EN AZ). Genelde en az 5000 TL önermekteyiz ama bazı konsolosluklar da daha azını da kabul ediyor.

8-Vize Ücreti

Vize ücretini EURO olarak götürmelisiniz.

9- TC Kimlik Fotokipisi

Kimliğinizin önlü arkalı fotokpisini yanınıza alınız.

10- Öğrenci Belgesi

Öğrenci işlerinden alacağınız ıslak imzalı öğrenci belgesini imkanınız varsa İngilizce ve Türkçe olarak dosyanıza ekleyiniz. Eğer İngilizce alamıyorsanız Türkçesini ekleyin.

11-Muvaffakatname

Eğer seyahat edecek olan kişi 18 yaşının altındaysa mutlaka bunu yapmalısınız. Ve bu belge noter tasdikli olmalıdır.

 

KONSOLOSLUK TAVSİYELERİ

Konsolosluğa girdiğiniz andan itibaren aslında gideceğiniz ülkenin topraklarında olduğunuzu düşünmelisiniz. Yüksek güvenlik kontrolü, genellikle ters çalışanlar ve ters görevliler bulunmaktadır. İşin garibi de şu, bu zamana kadar bana hiç ters yetkili denk gelmedi ancak gözlemlerim şunu gösteriyor ki sağda solda yazılı olan kurallara uymayanlar ciddi şekilde azarlanıyor. Konsoloslukta telefonunuzu uçak moduna alın, kimseyi rahatsız etmeyin, sırayı bozmayın, gereksiz şaka yapmayın 🙂 Bu tavsiyeleri gerçekleştirirseniz hiçbir problem olmaz 🙂

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı