Türkiye

Türkiye’deki Maldivler | Salda Gölü – Burdur

Son bir buçuk yıl içerisinde popülerleşen ve Türkiye’de olduğuna gözle görülene kadar inanılmayan yere, Salda Gölü’ne götüreceğim sizi bu yazıyla 🙂

Salda Gölü Nerededir? Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü aşağıdaki haritada yer aldığı gibi Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlıdır. Otostopla buraya ulaşmak isteyen çok sayıda gezgin Denizli, Isparta başta olmak üzere Antalya ve Fethiye taraflarından buraya ulaşır. Otostopla gelenler Yeşiolva’nın girişinde indikten sonra biraz ilçenin aşağısına inerek Salda Gölü yolu tarafına giderse çok kolay bir şekilde göle giden araç bulabilirler.

salda nerededir

salda nerededir

Salda Gölü’ne Giriliyor Mu?

dsc_0069

Salda Gölü’ne gittiğiniz zaman beyaz kumların üstünde “Göle girmek yasaktır” tabelalarını göreceksiniz ancak göle girmenin herhangi bir cezası yoktur. Bu tabelanın burada olmasının sebebi de gölde yaşanan boğulma olaylarında belediyenin sorumluluk üstlenmemesi adınadır. “Nasıl yani, göl tehlikeli mi?” diyorsanız eğer şöyle söyleyeyim. Su tatlı su olduğu için kaldırma kuvveti daha az, bu yüzden ayağınızın basmadığı yerlere gitmenizi önermem. Ben girdim ve biraz açıldım ancak su gerçekten insanı yoruyor.

dsc_0160

Salda Gölü’ne Giriş ve Konaklama 

dsc_0028

Salda Gölü’nün çok geniş bir kıyı şeridi olduğundan farklı giriş noktaları bulunmakta. Biz gittiğimizde günübirlik gittiğimiz için geniş tahta masaların bulunduğu milli park kısmından giriş yaptık.

Milli Park Kısmı

Çok cüzi miktar karşılığında otoparka giriş yapabiliyorsunuz. İçeri girdiğinizde temizliğine inanmakta zorlanacağınız bir kumsal, dinlenme yerleri ve tuvaletler görebilirsiniz.  Bunda Salda Gölü’nün diğer tatil yerleri kadar popüler olmayışının da büyük bir etkisi var.

dsc_0230

Geniş bir yürüyüş parkuru ve güvenlik şeridinin de bulunduğu milli park kısmında piknik yapacağınız gibi etraftaki uygun mekanlardan yiyecek & içecek alabilirsiniz. Tek ricamız bulduğunuz gibi bırakmanızdır 🙂

dsc_0187

 

Milli park kısmında çadırla konaklama yapmak yasaktır. Çadırla konaklama yapmak için ayrı bir yer mevcuttur.

dsc_0104

Salda Gölünde Çadırlı Kamp

Salda’dan Yeşilova’ya ekmek almaya giderken iki otostopçu kardeşimi arabaya aldım. Onlar kamp yerinde kaldıklarından bilgiyi direkt onlardan alsam da aradan uzun bir süre geçtiği için konaklama fiyatlarını ve mekanın adını şu an hatırlayamadım. Ancak gerçekten uygun fiyatlara kamp yeri, duş, elektrik sağlayan bir yer de hemen milli parka gelmeden sağda yer alıyor. Arkadaşların dediğine göre burası milli parka göre daha temiz.

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı