Türkiye

Türkiye’de Gezilmesi Gereken En’ler

Yurt içinde seyahat edecek olan gezginler için bir “En’ler” listesi hazırlayalım dedik; keyifle okuyun!

1. TÜRKİYE’DEKİ EN TEMİZ GÖL / SALDA GÖLÜ – BURDUR

Göl o kadar temiz ve muhteşem bir renge sahip ki ilk gören herkes Maldivler diye düşünür. Gölün bir diğer güzel avantajı ise çevresinde kamp yapabiliyor olmanızdır.

salda 1

Gölün bir de tanıtım sitesi var. Ziyaret etmek isteyenler TIKLAYARAK bir göz atabilirler.

2. TÜRKİYE’DEKİ  EN ESKİ CAMİ / HABİBİ NECCAR CAMİ – ANTAKYA

Habibi Neccar Cami Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yapılan ilk cami özelliğini taşır. Şu anki cami de aslında Roma döneminden kalma bir Pagan tapınağının  yerine yapılmıştır.
Ayrıca eğer camiyi bilgisayarınızdan 3D olarak gezmek istiyorsanız ilgili siteye gitmek için TIKLAYINIZ

3. TÜRKİYE’DEKİ EN YÜKSEK MİNARELİ CAMİ /SABANCI  CAMİ – ADANA

Listemize en yüksek minaresiyle dahil olan Sabancı Cami’nin minarelerinin yüksekliği tamı tamına 99 metredir. Dünya rekoru da şu an 120 metreyle Fas’tadır.

4. TÜRKİYE’DEKİ EN ESKİ KÖPRÜ / BİLİNMİYOR – ÇORUM (HATTUŞA)

Türkiye sınırları içerisinde yapılan en eski köprü Çorum’daki Hattuşa kalıntıları arasında ortaya çıktı. Köprünün adı bilinmiyor. Yine o döneme ait olan köprülerden birisi de Erzurum’da yapılan Çobandede Köprüsü. Çorum’daki en eski köprünün görseli elimizde olmadığı için aşağıda Çobandede Köprüsü’nü ekliyoruz.

5. TÜRKİYE’DEKİ EN ESKİ KİLİSE / ST. PİERRE – ANTAKYA

Türkiye’deki en eski kilise de yine Antakya sınırlarında yer almaktadır. Hz İsa’nın havarilerinin burada toplanıp vaaz verdikleri bilinir. Aslında kilise sadece Türkiye’nin değil tüm hristiyan dünyası için büyük bir önem taşımaktadır. Kilise hristiyanlık mezheplere ayrılmadan önce inşa ettirilmiş ve hristiyanlığın bilinen en eski kiliselerinden biri belki de en eskisidir.

Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı