DoyasıyaListe

Haydi Kalk Trabzon’a Demek İçin 8 Neden

 

Doğu Karadeniz’in en güzel yerlerinden bir tanesi olan Trabzon, genel olarak Karadeniz turu yapmak isteyen insanların büyük bir kısmının da tur için ilk olarak gittikleri yer olmakta. Üstelik buraya gelen yerli yabancı turist sayısı da şimdilerde her geçen gün artmaya devam ediyor. Sahip olduğu güzellikler ise yalnızca şimdilerde değil ilerleyen dönemlerde de en fazla ziyaret edilen noktalardan bir tanesi olarak bilinmekte.

1) Yaylaları

 yayla_banner

Hiç şüphesiz ki yalnızca Trabzon değil Karadeniz denildiği zaman insanların akıllarına gelen şeylerin başında yaylalar gelmekte. Sahip olduğu yeşil doğası sayesinde görenleri kendine hayran bırakan Trabzon’a gelenlerin buraları ziyaret etmeden gitmemeleri gerekmekte. Garester Yaylası, Sera Gölü Yaylası, Lapazan Yaylası, Maçka – Kiraz Yaylası, Maçka – Mavura Yaylası gibi pek çok farklı yayla özellikle de yaz aylarında ziyaretçilerini beklemekte.

2) Ormanları

 orman

Karadeniz’in dört bir yanı muhteşem yeşillikler ile kaplı. Dolayısıyla buraya gelecek olan kişiler kendilerini şehrin kötü havasından ve enerjisinden kurtarıp bu alanda kendilerini yenileyecek ve böylece enerji depolayacaktır. Bir taraftan tertemiz hava ile yenilenirken diğer bir taraftan ise dağların eteklerinde yer alan köyler ziyaret edilebilir.

 

3) Sümela Manastırı

 sumela

Trabzon denilince birçok kişinin aklına gelen şeylerin başında Sümela Manastırı gelmekte. Bu manastır yalnızca Trabzon’da değil aynı zamanda Karadeniz Bölgesi içersinde yapılmış olan en görkemli yapı olarak da bilinmekte. Maçka’daki Karadağ eteklerine kurulmuş olan manastır vadiden 300 metre yükseklikte, müthiş bir manzaraya sahiptir. Turistlerin gözde mekanlarından biri olan manastır kışın karla kaplı iken yazın ise yemyeşildir.

4) Ayasofya Müzesi

 

 trabzonayasofya

  1. yüzyılda kilise olarak yaptırılmış olan Ayasofya Müzesi, daha sonrasında ise cami ve hastane olarak kullanılmıştır. Şimdilerde ise müze olarak buraya gelen turistleri kendine çekmektedir. Sümela Manastırı ile birlikte Trabzon’un en fazla turist çeken alanlarından biri olarak bilinir.

 

5)Boztepe

 boztepe

Karadeniz’e yukarıdan bakmak isteyen kişilerin gidecekleri nokta hiç şüphesiz ki Boztepe. Özellikle de akşam saatlerinde burada bulanan kafelerde bir taraftan yeni demlenmiş çayın tadını çıkartırken diğer bir taraftan ise manzarayı doyasıya seyredebilir, böylece Trabzon’un tadını en iyi şekilde çıkartmış olursunuz.

 

6)Uzungöl

uzungol

 

Çaykara ilçesinde yer alan Uzungöl özellikle de doğal güzellikleri ve sık ormanları ile tam anlamıyla turistik bir alan. Doğa yürüyüşünün yanı sıra burada bisiklet turları yapılabileceği gibi aynı zamanda isteyen kişiler burada uzu süre kalmak istiyorsa otellerde de konaklayabilir. Buradaki oteller gelen misafirlerin isteklerini en iyi şekilde yerine getirmek adına yaz kış demeden çalışıyorlar.

 

7) Kuymak

 c4e4ea5abbc635068566da91d707400e

Bazı yerlerde mıhlama olarak da bilinen bu müthiş lezzet mısır unu, tuzlu peynir ya da özel mıhlama peyniri ve tereyağı ile yapılmaktadır. Altın sarısı rengi ile tadanları kendine hayran bırakan bu lezzet, Trabzon’daki pek çok yerde misafirler için özel olarak hazırlanmaktadır. Kuymak ve yanındaki taze Trabzon ekmeği olmak üzere muhteşem lezzetler ile gelenler buradan memnun ayrılmış oluyor.

 

8) Zigana Yörük Çadırı

 z

Trabzon’un 3 farklı yerinde kurulmuş olan Yörük çadırı özellikle de son dönemlerde en çok turistlerin gittiği mekanlar arasında. Ziyaretçilerine otantik bir ortam sunmayı başaran bu açık alanda açık büfe kahvaltı servisi sayesinde gelenlerden tam not almayı da başarmış oluyor. Oldukça geniş bir kahvaltı seçeneğine sahip olan Zigana Yörük Çadırı’nın fiyatı ise tahmin edilenden çok daha uygun. Böyle olunca isteyen herkes gerek tek başına gerekse sevdikleri ile burada dilediği gibi zaman geçirebiliyorlar.

 

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı