Orta Doğu

Trablusşam (Tripoli) Gezi Rehberi – Lübnan

Suriye’nin Güneydeki Komşusu ; Trablusşam

Arapça’nın haricinde Fransızca ve İngilizce bilenlerin hiç azımsanmayacak sayıda olduğu Lübnan’ın kendine çeken çok farklı bir enerjisi vardır. Güler yüzlü ve misafirperver insanların iç savaştan kalma mermi izleriyle dolu soluk binalarda yaşadığı bir ülke Lübnan. Trablusşam da ülkenin Beyrut’tan sonra ikinci büyük şehri, işte gezilecek yerleri ve anılarımla Trablusşam (Tripoli)

Trablusgarp’la İsim Benzerliği…

Osmanlı topraklarında eskiden iki farklı Trablus şehri vardı. Bunlardan biri şu an Lübnan’da diğeri de Trablusgarp olarak bildiğimiz Libya’daki Trablus’tur. İki şehir arasındaki isim benzerliğinin yarattığı soruna son verme amaçlı olarak Osmanlı’nın Şam (Suriye) merkezine yakın olan Trablus şehrine “Trablusşam” diğerine de “Trablusgarp” diyerek değiştirdiği bilinmektedir.

*Trablusşam için Tripoli adı da geçerlidir. Bu yazıda Tripoli yerine Osmanlı zamanında kullanılan Trablusşam adını kullanacağım.

Klasik Ortadoğu Havası ve Osmanlı İzleri

Ortadoğu’nun Paris’i olarak bilinen başkent Beyrut’tan bayağı farklı bir görünüşe sahip Trablusşam. Beyrut’ta geçmiş ve şimdinin izlerini rahatça görüp ayırt edebilirsiniz. Ancak Trablusşam’da adeta zaman hiç ilerlememiş gibidir. Binaların dış görünüşünden şehirdeki gündelik yaşantıya kadar her şey sizi alıp sanki 19. Yüzyıla götürüyor. Bunu bir “geride kalmışlık” göstergesi olarak değil; şehrin binaları, caddeleri ve sokaklarının bende yarattığı hissiyat olarak söylüyorum.

Şehirde bir çok Osmanlı eseri bulunuyor. Şam Vilayeti’ne yakınlığı ve Hac yolu üzerinde yer alması sebebiyle Osmanlı’nın da zamanında önemsediği bir şehir olmuş Trablusşam. Ben de şehirdeki gezime şehrin merkez noktası Hamidiye Meydanı’ndaki saat kulesinin önünde kahve içerek başlıyorum.

Sokakta Oynanan Dama ve Tavla Kültürü

Abdülhamit’in şehre armağan ettiği saat kulesi şehrin en hareketli noktası. Doğal olarak da sosyal yaşantıyı keşfetmek isteyenlerin mutlaka burada kalabalığın arasına karışması gerekiyor. Sırtımdaki gezgin çantasını görür görmez işi kahve satmak olan bu ağabey bana ücretsiz kahve veriyor!

Büyük bir heyecanla dama oynuyorlar hatta bayağı birbirlerine kızdıklarına da şahit oldum. Yaklaşık iki saat boyunca oyunlarını izliyorum.  Hoş bir muhabbetin ardından bana gezilecek yerleri tarif ediyorlar…

Trablusşam’da Gezilecek Yerler

Citadel Of Raymond De Saint – Gilles Kalesi : Bir tepe üzerine kurulmuş olan kale önemli bir askeri nokta. Şu an Trablusşam şehrine panoramik olarak bakmak isteyenler için en iyi noktalardan birisidir. Zaman zaman asker kontrolünde olarak kapalı kalan kaleye ben de ricayla girdim.

Tarihi Sabuncular : Eğer buraya gelirseniz alacağınız en iyi hediyeliğin de sabunlar olduğunu hatırlatarak başlamak istiyorum. Sabunculuk geleneğinin yüz yıllardır eski hanlarda sürdürüyorlar. Mutlaka sabuncuları gezin.

Ulu Cami, Hammam El Jadid (Hamam) , Madrassa al-Tuwashiyat (Hukuk Fakültesi), Souk El Haraj (Gezilesi bir cadde) Ve tabiki de Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Palmiye Adaları…

Trablusşam’ın  Palmiye Adaları

1992 yılından beri Unesco tarafından koruma altında olan Palmiye adaları üç adadan oluşuyor. Kıyıya yakın iki ada daha çok aileler tarafından kullanılan, adalara ismini veren üçüncü ve büyük Palmiye adası kadar hareketli olmayan adalardır.

Palmiye adasına vardığınızda bir an için “Ben nereye geldim ?” diyorsunuz. Genellikle hoparlörlerden çalan yüksek müziğin eksik olmadığı ve gençlerin durmadan eğlendiği adada saatlerce alkol alıp dans edenleri de görebilirsiniz, kara çarşafla denize girenleri de. İşin en güzel yanı da her kesimden insanın birbirine saygı gösterip birbirine gülümsemesi.

IF

Adalara gitmek için limanda yer alan teknelerle pazarlık yapmalısınız. Arap ülkelerinin çoğunda olduğu gibi burada da belirli bir fiyat yok. Tekneden tekneye günden güne değişiyor. Yaklaşık yarım saat süren yolculuğun ücreti çok olmasa da yine de etraftaki diğer teknelere de tanışarak fiyat almakta fayda var.

IF

IF

instagram : @ogulcantatar

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı