Türkiye

Sırt Çantalı Gezginlere Kıbrıs Tavsiyeleri

Kıbrıs’a Sırt çantasıyla Gideceklere Önemli Tavsiyeler

Kıbrıs Tatili Sırasında Bilmeniz Gerekenler

Kıbrıs’a nasıl gideceksiniz?

Turizm acentelerinden bağımsız olarak maceraperest biriyseniz Kıbrıs tam da size göre bir yer. Özellikle sırt çantasıyla seyahat etmeyi seviyorsanız Kıbrıs sizin en doğru karardır. Öncelikle Kıbrıs’a Sırt çantasıyla Gideceklere Önemli Tavsiyeler başında şu gelmekte Kıbrıs’a nasıl gideceksiniz? Deniz yolu ve Hava yolu ile 2 şekilde ulaşım mevcuttur. Hava yolu ile Türkiye’nin bir çok bölgesinden direk uçuşlar mevcuttur, deniz yolu ulaşımı ise iki şekilde olmaktadır, 1’incisi Mersin limanından Kıbrıs Gazimağusa limanına giden gece gemileri, diğer ulaşım ise Mersin, Taşucu limanından Kıbrıs, Girne limanına giden hızlı feribot seferleri, Mersin limanı ve taşucu liman ı gemi ve feribot seferleri ortalama haftada 4 gün olmaktadır, kış şartlarında bazen değişmektedir. İşinizi garantiye almak için Mersin – Kıbrıs Gemi seferleri hizmeti veren acentelerden bilgi alabilirsiniz. GSM hattınız uluslararası dolaşıma (roaming’e) kapalı ise Kıbrıs’ta çalışmayacaktır. Kıbrıs’a gelmeden önce GSM operatörünüzü arayarak telefonunuzun yurtdışına açık olup, olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kıbrıs iklimi, Mersin iklimi ile aynı orantıda dır seyahatiniz sırasında bunu göz önünde bulundurarak ona göre kıyafet seçimi yapınız. Her ne kadar Kıbrıs, Türkiye’nin bir parçası gibi görünse de, kendi yasa, yönetim, idare biçimi bulunmaktadır. TC Nüfus Cüzdanı ile Kıbrıs’a giriş yapmak mümkündür, üzerinizde bulunan kimlik kartınız yeni ve okunaklı olmalıdır, kimlik kartı üzerinde bulunan fotoğrafınız yeni olmalı, çünkü Kıbrıs’a giriş için pasaport gerekmediğinden kimlik kartınız çok önemlidir. Kıbrıs’a giriş için vize uygulaması yoktur ama Kıbrıs’a indiğinizde polis kontrolü sırasında size bir küçük evrak verilir, bu evrak sizin Kıbrıs’a girişiniz için izin belgesi niteliği taşımaktadır. Kıbrıs’a girişinizde bu verilen belge üzerine Kıbrıs’ta ne kadar süre yasal izinle kalacağınız bu belgede gösterilmektedir, Kıbrıs’ta vize uygulaması yok ama verilen sürede çıkış yapmanız gereklidir, eğer girişte örneğin 15 günlük tatil süresi verilmişse o tarihte çıkış yapmanız gerekir, aksi halde çıkış yapacağınızda cezalı düşer Kıbrıs’ta geçirdiğiniz her 1 gün için ceza ödersiniz.

 

Kıbrıs Para Birimi

Kıbrıs’ta para birimi olarak Türk lirası kullanılmaktadır ve birçok para birimini bölgede bulunan bankalar ve döviz büroları aracılığıyla istediğiniz para cinsine çevirebilirsiniz.

Kıbrıs Trafik Kuralları

Kıbrıs’a sırt çantanızla seyahat etmek istiyorsanız trafik etkenini aklınızda bulundurmanız lazım, çünkü Kıbrıs trafiği, Ülkemiz trafiğine göre tersten işlemektedir. Kıbrıs trafiği sol şeritten işlediği için sağa – sola bakarken çok dikkatli olmalısınız. Bir çok ülke trafiğine göre Kıbrıs trafiği sakindir, özellikle kalabalık caddelerde bile araçların yayalara yol vermesi ayrı bir örnek davranıştır, ama siz yinede işinizi şansa bırakmadan çok dikkatli olun.

 

Kıbrıs Ulaşım

Kıbrıs’ta havaalanından çıktığınızda hemen dışarıda bulunan KIBHAS otobüs seferleri sizi Lefkoşa ve Gazimağusa ilçe merkezlerine götürecektir, yaklaşık 12 tl ücreti olan bu servisler her uçak inişinde hazır bekletilmektedir. Havalimanı taksileri de dışarıda bulunmakta olup gideceğiniz mesafeye göre fiyat çizelgesi sunmaktadır. Başkent Lefkoşa’da şehir içi taşımacılığı belirli merkezde bulunmaktadır fakat Gazimağusa gibi ilçelerde şehir içi taşımacılığı olmadığından taksi ile ulaşım sağlanmaktadır.

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs kültürel ve tarihi bir ülkedir sırtçantası ile doya doya vakit geçirebileceğiniz en nadide yerlerden biridir, Gazimağusa kentinin en çok rağbet gören bölgesi olan Kaleiçi özellikle LALA MUSTAFA PAŞA CAMİSİ tarihi duruşuyla tam anlamıyla bir başyapıt diyebiliriz. İskele ilçesinde bulunan SALAMİS ANTİK KENTİ muhakkak görmelisiniz. Kıbrıs başkenti Lefkoşa sırtçantalı gezginler için deyim yerindeyse arayıp bulunamayan yerlerden birisidir, özellikle Lefkoşa’nın Araslar, Bandabulya (açık pazar), Girne Kapısı, Mevlevi Tekke Müzesi gezilecek yerler arasında, yolunuz düşerse Büyük Han da kesinlikle bir kahve içiniz.

Kıbrıs Ucuz Konaklama

Kıbrıs’ta her ne kadar büyük oteller, casinolar bulunsa da her bütçeye uygun pansiyonlar bulunmaktadır, normal bir pansiyonda gecelik konaklama 60-80 tl arasındadır.

Kıbrıs Elektrik Priz

Kıbrıs gezinizde mutlaka yanınızda çevirici bulundurunuz. Kıbrıs’ta 3 girişli 240 voltluk prizler kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı her türlü elektronik cihazlarınız için bir çevirici adaptör bulundurmanız sizin için iyi olacaktır.

Kıbrıs Alışveriş

Kıbrıs’ta vergi muafiyeti nedeniyle tekel ürünleri Türkiye’ye oranla oldukça hesaplıdır. Bu sebeple Kıbrıs dönüşünde en çok tercih edilen hediyelik çeşitlerinden biri alkol olmaktadır. Türkiye’ye getirilen içkilerde sınırlama vardır. Kıbrıs’tan Türkiye’ye maksimum 3 litre alkol, 5 karton sigara getirme izni vardır. Kıbrıs kültüründe Türkiye’nin aksine pazarlık payı yoktur. Alışveriş yaptığınız iş yeri sahibi meyilli görünmüyorsa pazarlıkta keyfinizi kaçırmamak için asla ısrarcı olmayın.

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı