Avrupa

Sevinç’in Balkanlar Seyahati #2 | Arnavutluk & Karadağ

Bu yazıya başlamadan önce Sevinç Çakmak’ın Balkanlar Seyahati serisinin ilk yazısı olan Makedonya’yı okumak için aşağıdaki görseli tıklayınız.

Sevinç'in Balkanlar Seyahati

Sevinç’in Balkanlar Seyahati #2 | Arnavutluk & Karadağ

10 HAZİRAN TİRAN-BUDVA

Bu başlık bizim yolculuk boyunca gerçekleşmesini çok istediğimiz ama imkansız gördüğümüz bir şeyi simgeliyor.

Önceki yazımda 6 Haziran sabahı Üsküp’te başlayan maceramızdan bahsetmiştim. Üsküp-Ohrid-Struga olmak üzere üç yeri gezip Makedonya’dan ayrıldık.

10 Haziran sabahı hedefimiz Struga’dan Tiran’a, Tiran’dan Budva’ya ulaşmak idi. Yola çıkmadan önce kafamızda nerede kaç gün kalmak istediğimize dair bir taslak vardı. Arnavutluk bizim için geçiş ülkesi olsun istiyorduk. Forumlardaki arkadaşlarımızın yorumlarından, yaptığımız araştırmalardan Tiran için 2-3 saatlik gezmenin yeterli olacağını öğrenmiştik.

Struga-Tiran: 125 km

Tiran-Budva: 175 km

300 kmlik yolu bir günde tamamlamak zor değil fakat otostopun olasılıkları ve iki farklı ülke girişi için de oluşacak pasaport kontrol sırası gözümüzü korkutuyordu. Fakat tahmin ettiğimizden kolay oldu.

*Sanırım bunu rahatlıkla söyleyebilirim; ilk başta bizim şansımız herhalde diyorduk fakat ilerleyen otostoplarda daha iyi anladık. Arnavut insanları gerçekten çok ilgililer, yardımlarını hiç eksik etmediler. Ben bunun sebebini komünizm döneminde kapalı bir ülke olmalarına bağlıyorum. Çok uzun yıllar ülke sınırına hiç yabancı girmemiş, Arnavutlar da aynı şekilde çıkmamışlar. 5 dakika beklemeden bir araba aldı bizi ilk başta Elbasan’a gittik. Tiran’a yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta.

12’de Struga’da arkadaşlarımızla vedalaşıp otostopa başlamıştık. Yolumuz tam 3 saat sürdü. 3’te Tiran merkezi gezmeye başladık. Şehrin merkezi İskender Bey meydanı. Şehir konusunda zaten bir önyargımız vardı fakat orada bulunduğumuz an daha fazla hayal kırıklığına uğradık. Merkezde gereksiz bir kalabalık ve trafik hâkim. Merkezin üst sokaklarında çok fazla araba sanayisi ve tamirhane var. Kalabalığın ve Haziran sıcağına bir de değişik bir kirli hava ekleniyor. Merkezde yaklaşık 1,5 saat dolaştıktan sonra boğucu havadan kurtulmak adına otobana doğru yürümeye başladık.

MERKEZDE GEZEBİLECEĞİNİZ YERLER:

Ethem Bey Camii: Komünizm döneminden arda kalan tek camii

Tiran Saat Kulesi

Kaplan Paşa Türbesi

Bilinmeyen Partizanlar Anıtı

Büyük Park

Ulusal Tarih Müzesi

 

Uyarı 1: Bu gezimizde Arnavutluk’ta tek gördüğümüz şehir Tiran oldu. Dolayısıyla başkenti sevemediğimizi dile getirdim fakat ülkenin geneli için böyle bir yorum yapmam kesinlikle mümkün değil. Gitmeden Arnavutluğun güney kıyılarının çok güzel olduğunu araştırmalarımızla öğrenmiştik. Güzel sahil kentlerine sahip imiş. Eğer arabanızla dolaşırsanız internetten güney kesimlere göz atmanızı öneririm. Yolumuza ters olduğu biz yapamadık.

Uyarı 2: Dajti Dağını göremedik biz fakat daha sonra yolda tanıştığımız insanlardan çok duyduk. Eğer vaktiniz olursa görmenizi tavsiye ederim. Şehir merezinden 25 km uzaklıkta. Teleferikle tepesine çıkmanızda mümkünmüş.

Öneri !: Tiran, Avrupa’da bulunan görüp görebileceğiniz en ucuz başkent. Uygun fiyatlara et yiyebilirsiniz bol bol 🙂

Yolumuzu İşkodra’ya doğru uzanıyor. Arnavutçası Shkoder. Tiran’ın yukarısında kalan, Karadağ sınırına yakın bir şehir burası. Merkezine girmeden yönümüzü Karadağ sınırına çevirdik.

Karadağ sınırını geçtikten sonra sahil yolu üzerinde gidebileceğiniz beldeler Ulcinj, Bar, Budva, Kotor olarak sıralanıyor. Dört yerinde çok güzel sahilleri var. Birbirlerine ulaşım sırasında yolda farklı tarihi kalıntılar, manastırlar göreceksiniz. Bu yüzden Karadağ’da araba kiralamanızı tavsiye ederiz.

11 HAZİRAN BUDVA

Karadağ’ın en güzel şehirlerinden biri Budva. Bizim için de gezimizin incisi oldu. Bu şehrin gezilecek en önemli noktası Stari Grad (Eski Kent).

Kendine hayran bırakan antik yapılarla kaplı Eski Kent. 2500 yıllık geçmişi olduğu söyleniyor. Dar sokakların her tarafı eski taş binalarla çevrili. Binaların hepsinin zemin katında mağazalar ve cafeler bulunuyor.

sevinc budva

sevic budva

 

Eski Kent yolundan sağa doğru ilerlediğiniz zaman Mogren plajının yanında Budva Kalesini göreceksiniz. Binanın içerisi müze gibi dizayn edilmiş. Eski gemileri sembolize eden maketler bulunuyor. Bir başka oda da kütüphane olarak kullanılıyor. Bir üst katında surlarla çevrili yerde şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Kaleye giriş ücreti : 2,5 euro

Giriş kartı aynı zamanda bir kartpostal 🙂

sevinc kartpostal

 

Budva’nın diğer gözdeleri Sveti Stefan ve Sveti Nikola Adalarıdır. Aynı mimari yapı adalarda da hakim. Plajları oldukça temiz, akşam manzarası ise inanılmaz güzel.

sevinc1

Yapılabilecek Aktiviteler:

1) Yazının başlangıcında söylediğim gibi araba ya da motor kiralamak Karadağ’ı gezmek için çok uygun bir yol. Şehirler birbirine uzak değil ve yol üzeri uğramak isteceğiniz çok güzel yerler bulunuyor. Biz Kotor’a geçtiğimizde bir gün için kiraladık. Gün ortası kiraladığımız için en uygun bulabildiğimiz 50€ idi. Fakat 30€’dan başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz araştırmanızı bizim gibi son dakikaya bırakmazsanız.

 

2) Plajlarda tekne turu, jetski,parasailing, yamaç paraşütü gibi bir sürü aktivite mevcut. Biz parasailing yapmaya karar verdik. Kişi başı 30 euro ödedik. Bu işle uğraşan insanların çoğu Türk üstelik. Havada ekstra birkaç tur daha kalmamıza izin verdiler 🙂

paras

 

Budva’da ev kiraları çok uygun. Otel ya da hostel yerine ilk evleri araştırmanızı tavsiye ederim. Tiran’dan Budva’ya vardığımız akşam 2 kişilik ücreti 9€ olan bir ev bulduk. İkinci akşam, arkadaşlarımızın da gelmesiyle başka bir ev bulduk. 6 kişinin sığabileceği bir evin ücreti 25€ idi.

 

Diğer gezilebilecek yerler:

Church of St Mary of Punta:  Bir efsaneye göre İspanyol denizcilerin Hz. Meryem heykeli bırakıp mum yaktıkları noktaya inşa edilmiş Budva’nın en eski kilisesi.

Church of St John the Baptist: İçinde şehrin tarihini gösteren figürler bulunuyor.

Church of St Sabas the Sanctified

Early Christian Basilica

Etnografya Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Dans Eden Kız Heykeli

12-13 HAZİRAN KOTOR

Budva-Kotor: 23 km (Arabayla 30 dk)

Karadağ’a gelmişseniz eğer kesinlikle atlamamanız gereken bir şehir Kotor. Biz gezmeyi aştık acaba Erasmus’u burada yapmak ister miydik diye değerlendirmeye başlamıştık Kaanla J

O eski mimarinin içinde yaşamak Eski Kenti gezerken düşündüğümüz tek şey idi. İki günümüzü vermeye karar verdik bu güzel şehre. Eski Kent, Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor ve Unesco tarafından korunuyor.

İlk gün kaldığımız hosteli sevmediğimiz için ismini vermeyeceğim. Fakat ikinci gün eski kentin içinde kalmak istediğimize karar verdik. 25€’ya dört kişilik bir ev bulduk. Venedik tarzı mimari yapıların içinde bir gün yaşamak bile çok güzel hissettirdi. Kesinlikle tavsiye ederim.

Şehrin önemli simgelerinden biri Eski Kentin merkezinde bulunan Saat Kulesi.

IMG_1868

Sveti Tripun Katedrali, Sveti Luka Kilisesi, Prens Sarayı, Napolyon Tiyatrosu, Denizcilik Müzesi eski kentin içerisinde bulunan diğer önemli yerlerden.

Kesinlikle görmeniz gereken bir diğer yer ise; Kotor Kalesi. Avrupa’nın en büyük fiyordu burada bulunuyor. Çıkması biraz yorucu fakat göreceğiniz manzara her şeye değer.

sevinc

IMG_1642

Eğer vaktiniz olursa Kotor şehrine 1.5 saatlik uzaklıkta olan Lovcen National Park’a da gitmenizi tavsiye ederiz. En tepesinde Karadağ Prensi II. Peter’in mezarı ve kutsal emanetleri sergileniyor. Tepeye çıkabilmek yürüyerek çok zamanınızı alır. Eğer mezarı görmek istiyorsanız otostop ya da taksiyle gidebilirsiniz. Biz araba kullanma hakkımızı Lovcen’e gideceğimiz gün kullandık.

Tepedeki yapıya giriş:2,5 euro

IMG_2521

IMG_1680 (1)

Bir sonraki yazımda son ülkemiz olan Bosna’nın Saraybosna ve Mostar’ını anlatacağım. İlk yazım olan Makedonyayı okumak için de aşağıdaki görseli tıklayabilirsiniz ! 🙂

Sevinç'in Balkanlar Seyahati

Doyasıya Gez’in !

 

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı