Türkiye

Şehzadeler Şehri Amasya Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Dünya’nın bilinen ilk coğrafyacısı olan Strabon’un, aşklarıyla ölümsüzleşen Ferhat İle Şirin’in, üç kıtaya hüküm süren Osmanlı İmparatorluğunun şehzadelerinin yetiştiği güzel şehir Amasya hem tarihi hem de gastronomisiyle misafirlerini çok memnun bir şekilde uğurluyor. İşte size hem güncel hem de dolu bir Amasya gezi rehberi…

 

Kısaca Amasya Tarihi

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak Kalkolitik Çağ’dan beri yaşamın devam ettiği Amasya bölgesi sayısız topluluk ve medeniyete ev sahipliği yaparak çok zengin bir kültürü barındırmaktadır. Hititler, Frigler, ,İskitler, Persler, Pontuslar, Roma, Bizans ve Osmanlı derken bir çok büyük medeniyetin buradan geçtiğini anlıyoruz. Malazgirt Savaşı ile Türkleşmeye başlayan Anadolu sürecinde ilk olarak Selçuklu’ya ait Türk toprağı sıfatını kazanmıştır Amasya. Bir süre Moğol – İlhanlı devri yaşayan Amasya ardından uzunca bir süre Osmanlı’nın himayesi altında kalmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin yaşadığı bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rolü olan Amasya bildiğimiz gibi Amasya Genelgesiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık uğrunda ne derecede kararlı olduğunu vurgulamıştır.

Amasya’da Genel Olarak Hava Durumu 

İlk olarak kendi deneyimimden bahsedip ardından nesnel verilere yöneleceğim. Biz buraya 8 Nisan 2017’de geldik ve havanın bir güneşli bir sağanak yağmurlu, bir sıcak bir soğuk olduğuna şahit olduk. Gerçekten tahmin edilmesi zor bir şehir. Buraya seyahat edecekler yanlarında farklı hava durumu tahminlerine göre kıyafet bulundursunlar. Nesnel bilgiler de bunu destekler niteliktedir. Bulunduğu bölge Karadeniz’de olsa da İç Anadolu’ya da yakın olduğu için iki iklimin arasında bir bölgededir.

Amasya’ya Nasıl Gidilir? Merzifon Hava Alanından Şehir Merkezine Ulaşım

İstanbul’a 670, Ankara’ya 340 kilometre mesafede olan Amasya’ya her gün düzenli olarak uçak ve otobüs seferleri vardır. Sivas ve Samsun’dan da Amasya’ya tren ile ulaşmak mümkündür.

Amasya’nın hava alanı Merzifon’da yani şehir merkezine biraz uzaktır. Merzifon’a inen tüm uçakları takip edecek şekilde şehir merkezine midibüsler kalkar. Yaklaşık yarım saat kadar süren yolculuğun bedeli ise 10 TL’dir.

 Amasya’da Gezilecek Yerler ve Gezi Tavsiyeleri

Amasya’da gezilecek müzeler ve diğer yerlerle beraber burada minimum iki tam gün kalınmalı görüşündeyim. Hatta Amasyayı tam olarak gezmek için iki gün bile yetersiz ama ana hatlarıyla şehir merkezindeki çoğu yeri gezebilirsiniz. Eğer şehir dışında kalan Borabay’ı gezecekseniz biraz daha vakit ayırmalısınız.

1. II. Bayezid Külliyesi

AMASYA İMARETHANE

Bir külliye olarak tek başına gezilecek bir çok yeri içinde barındırıyor burası. 1481 yılında Şehzade Mehmet tarafından beş yılda babası II. Bayezid için yapılan yapı içinde cami, medrese, imarethane ve şadırvan bulunduruyordu.

AMASYA İMARETHANE

Külliyenin içinde şu an İmarethane kısmı ve Minyatür Amasya Müzesi mutlaka gezilmesi gereken yerler. İmarethane kelime anlamıyla yoksullara ve diğer tüm ihtiyaç sahiplerine ücretsiz yemek dağıtılan yer anlamına geliyor. Buradaki imarethane de yüz yıllar boyunca bu amaçla hizmet verse de şu an imarethane işlevli bina başka yere taşınarak burada Amasya’nın el sanatlarına ayrılmış bir sergi ve müze alanı görevi görüyor.

AMASYA İMARETHANE

Ben de içerideyken Sanat Tarihçisi Kübra Güçyetmez bana eşlik etti, İmarethane ve külliye başta olmak üzere Amasya hakkında değerli bilgilerini paylaştı. Kendisine misafirperverliği için teşekkür ediyorum.

AMASYA İMARETHANE

2. Amasya Şehzadeler Müzesi

Şehzadeler şehri olan Amasya’da yaşamış olan şehzadeleri sergileyen müze şehir merkezinde tarihi bir konakta hizmet veriyor. Fazla bilginin bulunmadığı müze açıkçası biraz daha iyi olabilirdi demeden geçemiyorum. Fakat yine de tertemiz, güler yüzlü personelin çalıştığı bir müze.

Aşağıdaki fotoğrafta müzenin ikinci katından panoramik bir görüntü görebilirsiniz.

amasya ogulcan sehzade

3.Minyatür Amasya Müzesi

1 numarada bahsettiğim külliyenin içinde kalan müzede minyatür Amasya’ya bakabilirsiniz. Şehre gezinize aslında buradan başlarsanız neyin nerede olduğunu daha iyi görerek daha kolay gezebilirsiniz.

4. Sabuncuoğlu Tıp Müzesi & Bimarhane ve Darüşşifa

amasya bimarhane

Avlusu huzur veren tıp müzesi eskiden bir hastane olarak kullanılmaktaydı. İçindeki odalar ve müzenin şekli Edirne’deki Bayezid Külliyesi’ni andırıyor gerçekten. Burası o kadar büyük olmasa da dönemin tıp hayatına dair bir çok bilgi ve alet bulabileceğiniz çok güzel bir müze. Mutlaka ziyaret edin.

5) Hazeranlar Konağı Etnografya Müzesi

Şık bir tarihi konağın Amasya kültürü hakkında bilgiler verdiği müze de ırmak kenarında yer alıyor. Eskiden burada oturan Hazeran Hanım’ın ismiyle anılan konak aslında klasik Amasya Evleri mimarisini de anlamak için ideal bir yer.

6) Amasya Kalesi

Harşena Dağı’nda olduğu için Harşena Kalesi olarak da bilinen yapıya mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Buraya toplu taşıma yok, kaleye çıkmak için de bir çok merdiven çıkmak gerekiyor ancak sonunda bunlara değecek bir manzara var.

amasya kalesi

Yüksekliği deniz seviyesinden 700, şehir merkezinden de 300 metre olan kale Pontus Krallığı için yaptırılmış. Tabi maalesef çok tahrip edilen kale günümüze tam olarak ulaşamasa da parça parça kalıntıları görebilirsiniz.

amasya kalesi

7) Ferhat İle Şirin Aşıklar Müzesi

Şehrin biraz dışında 1 ve 2 numaralı minibüslerin ulaştığı bu müze açık ve kapalı olarak ikiye ayrılıyor. İç kısıma girmek için bilet gerekli. Aşklarıyla efsane olan Ferhat İle Şirin’den başlayarak Kerem ile Aslı, Rome ve Juliet gibi bir çok aşığa ve aşka konu veren müze gerçekten çok hoş.

ferhat ile sirin

Ferhat’ın Şirin için deldiği dağ ve yaptığı su kanalını da dış tarafta görebilirsiniz.

ferhat ile sirin

ferhat ile sirin

8) Kral Mezarlıkları ve Çevresi

Kızlar sarayı iç kale ve hamam gibi yapılarla bir arada görebileceğiniz kral mezarlıkları şehrin bir çok noktasından görülüyor. Yanına yaklaştığınızda gerçekten yüzlerce yıl önce buranın nasıl oyularak yapıldığını düşündükçe şaşıracaksınız.

Şehirde Ziyaret Edilmesi Gereken Diğer Camiler

Fethiye Cami, Burmalı Cami, Çilehane, Merzifon Kara Mustafa Paşa Cami, Hatuniye Cami, Kilari Selim Ağa Cami, Saraçhane Cami, Mehmet Paşa Cami, Azeriler Cami, Yörgüç Paşa Cami,  Gümüşlü Cami, Sofular Cami,Hızır Paşa Cami, Maden Cami…

Amasya’da Ziyaret Edilmesi Gereken Köprüler

amasya köprüleri

Alçak Köprü, Çağlayan Köprü, İstasyon Köprüsü, Künç Köprü, Magdinus Köprüsü ve Helkıs Köprüsü.

Gece Aydınlatılan Amasya Evleri / Yeşilırmak Kenarı

amasya ev

Amasya’da Nerede Yemek Yemeli

Bir gurme değilim. Bu yüzden çoğu zaman kesin tavsiyeler vermekten kaçınıyorum ancak Amasya’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir mekan var.

Amaseia Mutfağı adlı mekan hem geleneksel Amasya yemekleri hem de köfte ızgara gibi yemekler yapıyor. İki günlük kısa ziyaretimizde üç kez ziyaret ettik bu mekanı. Kahvaltı için sunduğu menemen bile çok farklıydı adeta. Eğer buraya öğlen ve akşam geliyorsanız size bir kaç önerim olacak.

Baklalı Dolma

BAKLALI DOLMA

Toyga Çorbası

toyga çorbası

Keşkek, kuru fasulye, yoğurt bunlar hep denediğimiz ve çok lezzet aldığımın yemeklerdi.

Ali Kaya Restoran ise şehre panoramik olarak bakan tepede çok şık bir manzaraya sahiptir. Şehir merkezinden taksilerin 10 TL’ye götürdüğü mekan çok iyi geleneksel yemekler sunan bir mekan olmasa da manzarasıyla “Seyir terası” görevi görüyor. Amaseia Mutfağı’nda yediğimiz yemeklerden sonra çıta belki yükseldiği için yemekler bize aşırı lezzetli gelmedi ancak servis, güler yüz, mekan kalitesi olarak da öne çıkan bir yer burası. Eğer bir daha Amasya’ya gelirsem buraya da mutlaka uğrayacağım.

Not: Ben tereyağlı yoğurtlu Adana Kebap söylemiştim ve çok tuzlu gelmişti. Keza yanımdaki arkadaşımın da tuzluydu. İsterseniz sipariş vermeden önce tuz ayarını garsona iletiniz.

Amasya Çöreği ise denemeniz gereken özel bir Amasya lezzeti.

Amasya’da Nerede Konaklamalı?

Amasya’da biz “Ayşe Hanım Konağı” adlı otelde konakladık. Açıkçası geldiğimizde biz de bu kadar uyguna bu kadar güzel bir otel beklemiyorduk. Sezondan sezona değişebilir tabi ancak kişi başı 75 TL ödediğimiz otele kahvaltı da dahildi ve içeride çok sıcak bir ortam vardı. İnterneti de kuvvetli olan oteli kesinlikle tavsiye ederim. Üstelik aşırı merkezi bir noktada.

Adres: Hatuniye Mah. Hacı Tevfik Hafız Sk. No:51/1, 05100 Amasya
Telefon: (0358) 203 00 02
>

Çok Popüler!

Yukarı