İstanbul

Saffet Emre Tonguç İle Boğaz Turu

Yıllardır İstanbul’u gezen birisi olarak ilk defa Saffet Emre Tonguç ile boğaz turundan sonra “İstanbul’u yaşamıyormuşum” dedim kendi kendime. Bunu da bana dedirten kişi “İstanbul’da yaşamayın, İstanbul’u yaşayın” *diyen profesyonel rehber Saffet Emre Tonguç’tur. Uzunca bir süredir boğaz turlarına katılan birisi olarak size bir yazı yazmak istedim.

Hayran kaldığım bir TedX konuşması olan “İstanbul’da yaşamayın, İstanbul’u yaşayın” konuşmasını izlemek için tıklayınız.

Saffet Emre Tonguç İle Boğaz Turu Detayları Ve Önemli Bilgiler

Turlar herkese açık mı? Nasıl katılabilirim?

Turlara herkes katılabiliyor. Saffet Emre Tonguç’un kendi instagram hesabı olan @saffetemretonguc ‘tan kendisi sıkça turları hakkında paylaşım yapıyor. Ayrıca turlarını düzenlediği acente olan @gezininellitonu ‘dan da turlar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Instagram kullanmak istemezseniz de Aslı Özlen’i 0532 296 96 22 numaralı telefondan arayarak talebinizi iletebilirsiniz.

keyif style

Turlar hangi tarihlerde oluyor? Hava durumu ve tekne nasıl ayarlanıyor?

Tur tarihleri her sene değiştiği için yukarıdaki hesaplardan veya telefondan bilgi almanız daha sağlıklı olur. Ancak genel olarak erguvan zamanı mart-nisan gibi başlayıp hazirana kadar turları oluyor. Havanın güzel olduğu ve sezonun son turlarında genellikle daha kalabalık oluyor ancak şunu da söylemeliyim ki kalabalık olan turlar bence daha bir keyifli oluyor. Turlar genellikle havanın açık olduğu günlerde yapıldığı için Keyif Style yatının ikinci ve üçüncü katlarında oturanlar eşliğinde tur yapılıyor. Ancak havanın bir anda bozması durumunda yatın ilk katında kapalı geniş bir alan olduğu için misafirler için adeta her şey düşünülmüş oluyor.

ortakoy cami

ortakoy cami

Tur Fiyatı ne kadar ve ücrete neler dahil?

Tur fiyatı için en sağlıklı bilgiyi 0532 296 96 22 numaralı telefondan alabilirsiniz. Gündüz olan boğaz turlarındaki fiyatla akşam turlarındaki fiyat değişken olabiliyor. Bazı turlarda yemek bulunurken yemek olmayan turlarda da simit-çay-kahve vb gibi ikramlar mutlaka bulunuyor. Teknenin servis elemanları tur boyunca misafirlerle ilgilenerek memnuniyet mutlaka sağlanıyor.

Nelere dikkat etmeliyim?

Tur yatı iskeleden kalktığı için mutlaka zamanında iskelede olmalısınız. Aksi taktirde başka bir vapur veya tekne iskeleye yanaşacağından tur teknesi de iskeleden ayrılmak zorunda kalıyor. Geç kalanlar için durum biraz zorlu oluyor. Bunun haricinde boğazın her daim karaya göre biraz daha rüzgarlı olabileceğini düşünerek yanınıza ona göre kıyafet alabilirsiniz.

saffet emre ile boğaz

saffet emre ile boğaz

Tur rotası neresi?

Eskiden Kabataş İskelesinden kalkan tekne artık tadilat sebebiyle şu an geçici olarak Beşiktaş’taki Kadıköy Vapur İskelesinden kalkmakta. Shangri La otelin önündeki, Deniz Müzesinin yakınındaki tarihi iskele. Buradan kalkan yat ikinci köprüyü de geçtikten sonra yaklaşık 3.5-4 saat sonra tekrardan iskeleye dönüyor.

saffet emre ile boğaz

saffet emre ile boğaz

Turda anlatılan nedir?

saffet emre ile boğaz

saffet emre ile boğaz

İşte en önemli nokta da burası. Turda anlatılanlardan ötürü bu tur başka hiçbir tura benzemiyor. Boğazda yer alan 600 yalının belki hepsine değinilmese de mümkün olduğu kadar fazlasına değinilip iç özelliklerinden hatta ve hatta sahiplerinden bile konu açılabiliyor. Saffet Emre Tonguç çıkardığı bir çok kitap gereği ve yalı sahipleriyle olan dostluğu sayesinde de bir çok yalının içini, özelliklerin bizzat bilen önemli bir rehber. Dolayısıyla onunla çıkılan bir turdan keyif almamak mümkün olmuyor.

Hoş bir tavsiye!

Turlarda mutlaka katılanlara “İstanbul’un 7 Tepesi neresidir?” diye soruyor Saffet Emre Tonguç. Eğer cevabı söylemek isterseniz mutlaka yedi tepeyi öğrenin derim 🙂

Saffet Emre Tonguç’a Kitap İmzalatmak İstiyorum!

Tüm turlarda eğer stokta varsa Saffet Emre Tonguç kitapları satılıyor. Dilediğiniz zaman kitaplardan edinebilir ve turun sonunda tekne iskeleye yanaşınca kitap imzalatabilirsiniz.

Benim Saffet Emre Tonguç İle Fotoğraf Koleksiyonum 🙂

Saffet Emre Tonguç ve Oğulcan Tatar

Saffet Emre Tonguç ve Oğulcan Tatar

Saffet Emre Tonguç ve Oğulcan Tatar

Saffet Emre Tonguç ve Oğulcan Tatar

Saffet Emre Tonguç ve Oğulcan Tatar

Saffet Emre Tonguç ve Oğulcan Tatar

Saffet Emre Tonguç ve Oğulcan Tatar

Saffet Emre Tonguç ve Oğulcan Tatar

>

Çok Popüler!

Yukarı