Aklınızda bulunsun!

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

 

Günümüzde öğrenciler artık öğrenim hayatları boyunca yalnızca okudukları okulda zamanlarını geçirmiyorlar. Bununla birlikte var olan boş zamanlarını mümkün olan en iyi şekilde geçirmeye özen gösteriyorlar. Özellikle de harçların kalkması ile birlikte artık öğrenci pasaportu ile akalalı yapılmakta olan başvurular artsa da bu konuda bilgi sahibi olmayan insanların sayısında da ciddi bir artış kendini göstermekte. Öğrenciler, bu pasaport için sadece defter parası ödeyeceklerdir. Sosyal, bilimsel, kültürel, sportif ya da eğitim amacı ile yurtdışına çıkmak isteyen öğrenciler; gerekli olan şeyleri yerine getirmeleri halinde çok kısa süreler içerisinde öğrenci pasaportuna sahip olacaklardır.

 

 

İlköğretim, orta öğretim, lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, açık öğretim öğrencileri başta olmak üzere Farabi ve erasmus tarzı öğrenci değişim programlarına dahil öğrenciler, teknik gezi ya da stajlara katılacak olan öğrenciler, work and travel ya da interrail yapacak öğrenciler, yarışma ya da sanat etkinlikleri içerisinde yer alacak öğrenciler, spor müsabakalarına katılacak öğrenciler, yarışma ya da sanat etkinlikleri için yurtdışına gidecek öğrenciler kolaylıkla bu pasaport için başvuruda bulunabilecektir. Lakin 25 yaşını dolduran öğrencilerin yanı sıra mezun olmuş olan öğrenciler ne yazık ki bu pasaportu alamayacaklar, bu pasaport yerine klasik tarzdaki pasaport için başvuruda bulunmak zorunda kalacaklardır. Türkiye vatandaşı olup yurtdışında bulunan ve oradayken öğrenci pasaportu almak isteyen kişiler ise bağlı bulundukları ülkedeki konsoloslukta yer alan eğitim müşavirliği bölümüne giderek gerekli olan başvuru işlemlerini sorunsuzca gerçekleştirebileceklerdir.

 

Harçsız pasaport yani öğrenci pasaportu kanuni vekillerin onay vermesi şartı ile 5 yıl süre ile reşit olan öğrencilere ise 25 yaşının ikmaline kadar süreç için pasaport verilmektedir. Pasaport başvurularında ilk olarak ıslak imzalı ve mühürlü olmak şartı ile hali hazırda öğrenimlerini görmekte oldukları okulun yönetiminden alacakları öğrenci belgesi ya da günümüzde kullanılmaya başlayan e-devlet kapısı üzerinden alınacak olan belgeler, 2 adet biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf, pasaport şubesinde bulunan vezneye yatırılacak pasaport ücret bedeli makbuzu ve nüfus cüzdanı aslı kişilerin yanlarında bulunmalıdır.

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı