DoyasıyaListe

Kışın Kars’a Gitmek İçin 8 Neden

Anadolu ve Kafkasya’nın birbirine bağlandığı nokta olan Kars, geçmiş dönemlerde her ne kadar insanlar tarafından çok fazla bilinen ve tercih edilen lokasyonlardan bir tanesi olmamış olsa da yapılan olumlu çalışmalar sonrasında artık yavaş yavaş hak ettiği değeri bulmaya başladı.

1) ANİ HARABELERİ

Birçok kişi için Kars denildiği zaman insanların akıllarına ilk gelen yerlerden bir tanesi hiç şüphesiz ki burası. Birçok farklı antik kent Anadolu coğrafyası içerisinde yer almış olsa da bunların bir kısmı ne yazık ki tam olarak bilinmiyor. Ani Antik Kenti ise bu topraklarda bulunan en önemli antik kentlerden biri. Arpaçay Nehri kıyısındaki bu kentin kilise, cami ve katedrallerinin yanı sıra 5 km’lik surları ve yerleşim yerleri ile görülmeye değer yerlerden biri.

 

IF

2) ÇILDIR GÖLÜ

 Kış aylarının soğuğu sonrasında donan bu göl yalnızca film platolarında kullanılmıyor. Aynı zamanda kış döneminde burada kızaklı atlarla dolaşılıyor, aynı zamanda donmuş gölde avlanmış olan balıklar gölün yanındaki restoranda sizleri bekliyor.

cildir-1

3) KARS PEYNİRLERİ

 İnsanların büyük bir kısmı kendi şehirlerinde satılan Kars peynirlerini büyük bir lezzetle yemeye devam etse de bu peynirleri yerinde görmek ve tatmak tahmin edilemeyecek kadar güzel bir tecrübe. Buraya gelenler yalnızca yöresel peynirleri değil aynı zamanda Gravyer gibi peynir türlerini de burada görüp tatma imkanına sahip oluyor.

490-298

 

4) RUS MİMARİSİ

 Osmanlı Rus Savaşı esnasında 40 yıl boyunca işgal edilen şehirde şimdilerde geriye kalan mimari etkiyi görmek mümkün. Geçmiş dönemlerde askeri garnizon şehri olarak kullanılan Kars’ta 19. yüzyılın Baltık mimarisine göre hazırlanmış olan eserler incelenebilmekte.

1177408

 

5) TARİHİ YERLER

 

Yalnızca Ani Harabeleri değil aynı zamanda Mazlum Oğlu Hamamı, Küçük Hamam, Topçuoğlu Hamamı, Kars Tabyaları başta olmak üzere pek çok farklı tarihi eser burada ziyaretçilerini bekliyor. Burayı gezmek adına öncelikli olarak tarihi yerler ile alakalı gerekli olan lokasyon bilgilerini almak, şehri en iyi şekilde gezmek açısından kişilere hiç olmadığı kadar ciddi avantajlar sağlayacaktır.

 

6) SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİ

 Dünya Savaşı sürerken Rusya’nın Doğu Anadolu’yu işgal etmesini engellemek adına burada gerçekleştirilmiş olan Sarıkamış Harekatı esnasında bölgede 90.000’den fazla asker şehit oldu. Bundan dolayı da Sarıkamış yalnızca Kars’ta yaşayan kişiler için değil Türkiye için oldukça önemli bir bölge. Burada her sene yapılan törenler ile şehitler anılıyor. Her ne kadar çok fazla kişi tarafından bilinmese de Kars’a gelindiği zaman mutlaka gelinmesi gereken noktalardan biri burası.

sarikamis-sehitligi-kars

7) KUTSAL ALANLAR

 Burada yalnızca camiler bulunmuyor. Aynı zamanda türbe, kilise ve katedral gibi birçok farklı yer de geçmiş dönemlerden günümüze kalmayı başarmış. Bu yapılar aynı zamanda Kars’ın kültürel geçmişini de insanların gözleri önüne seriyor. Özellikle de Kars Havalimanı’na da ismini vermiş olan ve Anadolu’ya ilk gelen evliyalardan bir tanesi olarak bilinen Ebul Hasan Harakani Türbesi ve Külliyesi şimdilerde buranın en çok ziyaret edilen kutsal mekanlarından bir tanesi olarak da bilinmekte.

 

8) SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ

 Kış turizmi denilince adından söz ettiren yerlerden bir tanesi olarak çalışmalarını sürdüren Kars’ta bunun için kurulmuş olan Sarıkamış Kayak Merkezi, şimdilerde yerli yabancı turistleri kendine başarılı bir şekilde çekmeyi başarıyor. Kayak okulları, sarıçam ormanları, lüks otelleri, kayak pistleri, kristal kar gibi pek çok farklı şeyi tek bir yerde barındıran bu merkez sayesinde insanlar geldikleri zaman tam anlamıyla kışı keyifli bir şekilde yaşama imkanına erişmiş oluyor.

DOĞU EKSPRESİ VIDEOLARI

Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı