DoyasıyaListe

Kıbrıs’ta Gezilesi 5 Şehir

Kısaca; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türkiye’nin online bilet sitesi Biletbayi.com‘dan Kredi kartına 9 taksit ile uçak ve otobüs bileti alabilirsiniz.

Kıbrıs Adası Akdeniz’de bir adadır, Doğusunda 112 km mesafede Suriye, kuzeyinde 65 km mesafede Türkiye, 267 km mesafede İsrail, 162 km mesafede Lübnan, güneyinde ise 418 km mesafede Mısır, batısında ise 965 km mesafede Yunanistan bulunmaktadır. 300 yıl süreden fazla Türk yönetiminde kalmış olan Kıbrıs’ın, diğer şehirlerinde olduğu gibi Başkent Lefkoşa’da da belirgin şekilde Türk şehri özellikleri vardır.

1: LEFKOŞA (Nicosia)

Türk ve Rum kesimlerini ayıran sınır hatla ikiye ayrılmış olan şehrin kuzey bölümünde Türkler, güney bölümünde ise Rumlar oturmaktadır. Lefkoşa Kıbrıs’ta Gezilmesi Gereken 5 Şehir’in en büyüğü ve başkentidir. Lefkoşa’nın çevresinde Türklere karşı savunma maksatlı 1567 yıllarında Venedikliler tarafından geniş çaplı surlar yaptırılmıştı. 11 burcun bulunduğu bu surlar Lefkoşayı tümden çevrelemektedir. Rum tarafında kalan ve Konstanza diye bilinen burcun üstünde Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethi sırasında şehit olan Bayraktarın türbesi ve Bayraktar Camii bulunmaktadır. Bayraktarın türbesi ile Camii, 1963 yılında başlatılan Rum saldırılarından dolayı Rumlar tarafından talan edilmiştir. Lefkoşa, Ortaçağ ve daha sonraki dönemlerde yapılan eserler bakımından çok zengin bir şehirdir.

2: GAZİMAĞUSA (Famagusta)

Hristiyanların kutsal topraklardaki son kalesi olan Akra da 1187 yılında Eyyubiler tarafından istila edilince, son kalan Hristiyan şövalyeleri, soylular ile tüccarlar Famagusta’ya (Gazimağusa) göçmüşler ve kutsal topraklarına dönecekleri günleri beklemeye başlamışlar. Batılı ülkeler tarafından ekonomik çıkarları için Famagusta da ticaret bölgeleri kurmuşlardır. 1489 yıllarında ada tamamen Venediklilerin himayesine geçtiğinde şehir harabe halinde idi. Venediklilerin ada’ya gelişiyle şehirde inşaat hamlesi başlar. Ancak bu hamle şehri güzelleştirmeye değil gittikçe yaklaşan Osmanlı’ya karşı savunma sistemine yönelikti. Bu arada surların dışına savunma amaçlı 46 metre genişliğinde büyük bir hendek açılarak içine tonlarca küp su doldurulmuştu. Ancak ne kalın surlar, ne tabyaları yeterli kalmayacak ve şehir 1571 yılında çetin bir kuşatmadan sonra Osmanlı ordusuna teslim edilecekti. Gazimağusa’da görülmesi gereken oldukça güzel turistik ve tarihi yerler mevcuttur. Bunların başında Othello Kulesi, Lala Mustafa Paşa Camii, Salamis Harabeleri, Sinan Paşa Camii, Namık Kemal Hapishanesi, Canbulat Müzesi, çok sayıda kilise ve manastırlar bulunmaktadır.

3: GİRNE (Kyrenia)

Bazı rivayetlere göre şehir, M.Ö. X. yy Akalar tarafından kuruldu. Kurucuları bölgeye ülkelerindeki bir dağın ismi olan Kyrenia ismini verdiler. Başka bir diğer söylenti ise M.Ö. IX. yy buraya gelenlerin ticaret bölgeleri kuran Fenike’liler olduğudur. Bölgenin tarihi adanın tarihi ile aynı olup, Bizans döneminde birçok kez Arap gemi korsanları tarafından talan edildi. Kentin en güzel tarihi yapıtlarından bir tanesi Girne Kalesidir. Kıbrıs tatili denince akla ilk gelen şey Girne’de ziyaret edilebilecek yerler gelir, Barış ve Özgürlük Müzesi, Beylerbeyi, Batık Gemi Müzesi, Bufavento Kalesi, Halk Sanatları Müzesi, St. Hilarion Kalesi, Hz. Ömer Türbesi, Girne Kalesi, çok sayıda kilise ve manastırlar Girne’de bulunmaktadır.

 

4: GÜZELYURT (Omorfo)

Kıbrıs adasının kuzeybatısında bulunan Güzelyurt narenciye bahçeleriyle çevrili ismi gibi güzel hoş bir bölgedir. Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesinde önemli yeri vardır. Çok bereketli ve verimli toprakları bulunan Güzelyurt’ta portakal, limon, greyfurt, karpuz, çilek, kavun ve çeşitli meyve, sebze yetiştirilmektedir. Yetiştirilen ürünlerin çoğu ihraç edilmekte, büyük bir kısmı ise meyve suyu yapılarak Kıbrıs içinde tüketilmekte ve yine meyve suyu olarak dışarı ihraç edilmektedir. Başkent Lefkoşa’nın 74 km uzağında adanın kuzeybatısında yer alan Lefke’de Güzelyurt gibi narenciyeleri ile tüm dünyada ünlü bir kenttir.

5: İSKELE (Trikomo)

İskele, KKTC’nin beş ilçesinden biridir. Yüzölçümü 774 km’dir. İskele, 1998 yılına kadar Gazimağusa ilçesine bağlıydı. 2000 yılında çıkarılan bir değişiklik yasasıyla ilçe statüsü kazandı. İskele ismi 1974 öncesinde Trikomo olarak bilinmekteydi. 1974’de Türkiye’nin yaptığı Mutlu Barış Harekatı ile Güney’den Kuzey’e topluca göç etmeye başlayan Türk Halkı, bu sahil şeridine yerleştirilmiş ve bu tarihten sonra İskele olarak adlandırılmıştır. İskele, Gazimağusa ve Karpaz arasında bulunan en büyük yerleşim yeridir. Bafra, Yeni Erenköy, Dipkarpaz ve Mehmetçik gibi köylerin olduğu bölge, Kıbrıs’ın simgesi haline gelen Karpaz eşeklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Altın kumsal ve Bafra gibi tatlı plajların olduğu bu bölge, tarihi ve doğal güzelliği ile, huzur ve sakinlik arayanları kendisine çekmektedir.

 

Canınız hemen bir Kıbrıs seyahati çekti değil mi? O zaman sizler de Kıbrıs’a ucuz uçak bileti için Turna.com’u ziyaret edebilirsiniz!

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı