Kamp & Doğa

Kaynaklar Köyü – Buca/İzmir

Merhaba güzel dostlar!

Haftasonu için İzmir’e yaptığım kısa ziyarette, Cumartesi gününü boş geçirmemek, doğayla özdeşleşmek adına araç olmadan ulaşımı kolay ama doğası ile bir o kadar da beni büyüleyecek bir yer arayışına girdim. Uzun zamandır aklımda olan Karagöl’ü düşünürken, saatin biraz geçmiş ve ulaşımın biraz sıkıntılı olması sebebiyle Karagöl ziyaretimi tekrar ertelemek zorunda kaldım. Tabi evde oturmak da istemiyoruz, dedim hazır Buca’dayız, haydi ver elini Kaynaklar!

İzmir Buca Kaynaklar Köyü 10

Kaynaklar’a geçen sene kasım ayının ilk haftasında 1 gecelik kamp için gitmiştim. Ben gittiğimde dere yatağı fazlasıyla kuruydu. Sonbaharın etkisiyle, canlı bitki örtüsü son demlerini yaşıyor, ağaçlar yapraklarını usul usul döküyordu. Sonbaharın ve doğanın güzelliğiyle, tesadüfen tanıştığımız bize kendi kamp alanlarında yer açıp, davet eden dostlarımızla çok güzel bir gün geçirmiştik.

Yahu önce “Nasıl gidiyoruz, onu bir söyle sen bize!” diyorsanız, hemen anlatayım! 🙂

  • ESHOT seferlerinden 177 Kaynaklar-Adatepe ile Kaynaklar’a yaklaşık 40 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Sefer saatleri Haftaiçi – Cumartesi – Pazar şeklinde ayrılıyor, aman dikkat! (Kaynaklar normal tarifeye tabi. Ek ücret yok, bilginize.)
  • Dolmuş! Aman, bekletme bizi duraklarda diyorsanız; Buca Hasanağa Parkı önünden (Üçkuyular Meydan’a bakan taraftan) her yarım saatte bir (burası bir duyumdur!) dolmuş kalkıyor. Fiyatı da 2,5 TL civarıymış (sanırım) ama öyle 5-6 TL gibi bir fiyat kesinlikle değil! *NOT: Kaynaklar Köyü’ne gitmek istediğinizi söyleyin, köye kadar gitmeyen Kaynaklar dolmuşu da var.

Dipnot: Otobüsler önceden Tınaztepe’den kalkıyordu fakat şimdi Adatepe’den kalkıyormuş; biz ettik siz etmeyin!  (Eğer bu hataya siz de düştüyseniz, hemen yolun karşısındaki “Beş Selviler” durağına koşun! 🙂 )

Şimdi son durağa, yani Kaynaklar Köyü’ne geldiniz. Hoş geldiniz! 🙂 Köyün girişinde sizi tüm heybetiyle selamlayarak karşılayan asırlık çınar ağaçlarını göreceksiniz. Çınar ağaçlarının altında oturup dostlarınızla sohbet edebileceğiniz, çok hoş bir işletme var(konumu ve atmosferi çok hoş, işletmeciyi bilmiyorum.). Bu defa gidişimizde, otobüsten iner inmez gelen temiz havanın yanında, şiddetle akan suyun sesini duydum ve şaşırdım. Evet, gür bir şekilde su akıyordu bir yerlerden. Hemen azıcık ilerimizde, su kanalından bolca su aktığını gördük. İçimdeki umut o anda filizlendi, evet belki de dere akıyordu! Köy meydanından yukarıya doğru ilerlemeye başladık. Yol boyunca yan yana ve karşılıklı olarak köylüler tarafından dizilmiş tezgahlar mevcut. Bu tezgahlarda neler mi var? Bol bol doğal (organik) sebzeler, yiyecekler var. Teyzelerimiz (ve hatta amcalarımız! 🙂 ) gözleme, keşkek, sarma, ev baklavası yapıyorlar ve bu alanda satışını gerçekleştiriyorlar. Meydanda bakkallar mevcut, eğer yanınıza hiçbir şey almadıysanız; en azından bir su alın derim; susuzluğunuza yenik düşüp, görülmeye değer manzaraların eşiğinden geri dönmeyin sonra. Tezgahların arasından ilerlerken sol tarafınızda eski küçük bir köprü göreceksiniz. Dilerseniz bu köprüden geçip, toprak yolu takip ederek (sağ çapraza, dağlara doğru! 🙂 ) ilerleyebilirsiniz. İkinci bir köprü daha var aynı şekilde, bu köprü “Gözleme Bahçesi” adlı işletmeye çıkıyor. Ben bu defa, dereyi bulmuşken bırakmamak adına yoldan yürümeyi tercih ettim. Tezgahların bitiminin ardından, solunuzda bir dağcı heykeli belirecek, selam vermeyi unutmayın! Heykelin hemen arkasında, Dağcı Emrah Özbay anısına yaptırılmış bir de çeşme yer almakta. İzmir Buca Kaynaklar Köyü 5Yolun tam karşısında ise dağ suyu akan çeşmeler var, bayağı geniş bir kitle bu çeşmelerden su dolduruyor :). Tam o çeşmeleri geçince, sola dönüyorsunuz ve yine sağ çapraza doğru dereyi takip ediyorsunuz. Kaynaklar’da referans alacağımız rehberimiz, dere akıyorsa suyun sesi ve kendisi; akmıyorsa dere yatağıdır. Derenin yanında bulunan patikaları takip ederek dilediğiniz kadar ilerleyebilirsiniz. Kaybolurum diye sakın korkmayın, su sesi daima size rehber olacaktır! 🙂

Kaynaklar aynı zamanda dağcıların ve doğa dostlarının kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü (trekking) yaptığı uğrak noktalardan birisi. Her sene genellikle nisanın sonu, mayısın başında Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenlikleri yapılıyor.

“İyi de biz burada kamp yapabilir miyiz?”

Çok da güzel yaparsınız! Hele ki derenin aktığı şu zamanlar, öyle güzel görünüyordu ki Kaynaklar, ben en kısa sürede tekrar bir ziyaret edip, bir geceliğine de olsa konuğu olmak istiyorum. Yapacağınız keşiflerle çeşitli çok güzel kamp noktaları bulmanız mümkün. Ayrıca size tarif ettiğim yollardan birinden ilerlerseniz(o tarafa giden başka yol yok gerçi ama! 🙂 ),  yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşün ardından yemyeşil düz bir alan ile karşılaşacaksınız. Burası aynı zamanda Kaynaklar Kamp Alanı olarak da geçiyor (Şşşt, resmiyeti yok diye biliyorum ama genellikle buraya çadır kuran çok! 🙂 ). Tabi ki siz oraya kurmak zorunda değilsiniz, biz de oraya kurmamıştık 🙂 Yürüyün efendim, yürüyün. Kaynaklar’da öyle güzel noktalar göreceksiniz ki çadır kurmak için, “Sonunda huzuru buldum!” diyeceksiniz.

 

İlk fırsatta doğaya koşun efendiler, henüz daha talan edilmemişken koşun!

Keyifli ve güzel günler dilerim.
Kalın sağlıcakla!

1 yorum

1 yorum

  1. Oğulcan TATAR

    Oğulcan TATAR

    15 Mart 2016 at 09:56

    Eline sağlık 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı