Türkiye

Kapadokya Gezi Rehberi Ve Tarihi

Kapadokya’nın Eski ve Yeni Konumu VE Kapadokya Kelimesinin Anlamı

Roma döneminde yazılan “Geographika” adlı eserde Kapadokya bölgesi çok daha geniş bir alana yayılmaktaydı. Günümüzde ağırlıklı olarak Nevşehir şehrine bağlı Ürgüp, Avanos, Uçhisar, Göreme ve Aksaray’a bağlı Ihlara Vadisi’nden oluşmaktadır.  “Geographika” adlı eserde de Malatya ve Karadeniz kıyılarına kadar uzanan bir Kapadokya bölgesinden bahsedilmekteydi.

“Kapadokya” kelimesinin anlamına değinmek gerekirse de dilimize “Katpatuka” kelimesinden gelmektedir. “Güzel atlar ülkesi” anlamına gelen Katpatuka eskiden Kapadokya’da çok hızlı koşan sağlıklı atlar bulunmasından dolayıdır. Şimdilerde bölgede o kadar ata rastlamasak da dilimize ve tarihimize bu şekilde geçmiş olan bilgiyi de sizlere aktarmak istedim.

Yapılan kazıların ardından tarih öncesi devirlerde de yaşam olduğuna ait fincanlar ve çömlekler çıkarılmıştır. Ardından Hitit uygarlıklarının bölgede yaşam sürmesi burayı tarihi ve kültürel açıdan çok önemli bir yer haline getirmiştir.

Hititlerden sonra bölgenin adını aldığı krallık olan Kapadokya Krallığı bölgede 300 yıldan kısa bir süre hüküm sürmüştür.

Ardından gelen Roma, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu dönemlerinde de aktif bir şekilde kullanılan bölge Osmanlı döneminde eskisi olduğu kadar kullanılmamıştır. Osmanlı zamanında azınlıkların yaşadığı bir yer olarak devam eden bu bölge bu sayede zaten kilise, şapel ve diğer dini yapılarının içlerindeki freskleri koruyarak günümüze kadar getirmiştir.

 

Kapadokya Coğrafyası ve Peribacaları’nın Oluşumu

Kayseri’nin 25 kilometre güneybatısında bulunan Erciyes Dağı bilindiği üzere stratovolkan özelliği olan bir dağdır. En son Roma döneminde Milattan önce 250 yılında püskürtme yapan dağla beraber yine aynı özelliğe sahip Aksaray’da bulunan ve en son patlaması milattan önce 7000’e dayanan Hasan Dağı’nın lav püskürtmesiyle oluşumu başlayan peribacaları sel, rüzgar gibi doğal koşullarında etki etmesiyle onbir milyon yıl önceden günümüze kadar devam etmektedir.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gitmeli?

Kapadokya bir kültür bölgesi olduğundan bölge yılın her mevsimi turizme açık. Ancak eğer balon turu yapmak istiyorsanız yağışsız ve rüzgarsız bir sezon seçmek durumundasınız. Yani bu durumda tercihen kış ve sonbaharı eleyebilirsiniz. Yazın da bölgede aşırı turist olacağından ve belki hava sıcaklığının fazla oluşunun gezmenizi zorlaştıracağından gidilmesi en uygun mevsimin ilkbahar olduğunu düşünmekteyim. İlkbaharla beraber Eylül ayı da başka bir seçenek ama yine de hava durumunu kontrol etmek lazım.

Not: Diğer mevsimlerde gidilmez demiyorum, en başta yazdığım gibi her mevsim gidilebilir ancak şahsen ben ilkbaharı tercih ederim.

Kapadokya’ya Ulaşım 

Uçakla Ulaşım

Kapadokya bölgesine en yakın olan hava alanı Nevşehir / Kapadokya hava alanı olarak geçer ve turizm bölgesine yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır. Ancak İstanbul hariç diğer şehirlerden buraya uçuşların seyrek ve pahalı olması nedeniyle Kayseri Hava alanına iniş yapmak da yanlış bir seçenek olmaz.

Otobüsle Ulaşım

nevşş

İstanbul’dan yaklaşık on saat süren bir yolculuğun ardından Kapadokya’ya varabilirsiniz.

Metro Turizm

Nevşehir Seyahat

Süha

Yukarıda belirtilen firmalar her gün İstanbul – Kapadokya seferini yapan firmalardır. Süha ve Nevşehir Seyahat yerel firma olduklarından diğer şehirlerden de ulaşımın daha fazla olduğu firmalardır diyebilirim. Biz gidiş dönüş Nevşehir Seyahat’i kullandık ve açıkçası memnun kaldık. Nevşehir Seyahat İletişim : 444 50 50

Trenle Ulaşım

Kayseri tren garında indikten sonra Nevşehir’e rahatlıkla geçebilirsiniz. Ancak diğer ulaşım şekillerine göre biraz ters olacağı kesin.

Kapadokya Bölgesi İçinde Ulaşım

Yazının en başında bahsi geçen Ürgüp, Avanos ve diğer ilçeler arası dolmuşlar bulunmakta. ancak bu dolmuşların son sefer saati akşamüstü saatlerdedir. Üstelik seferler de çok seyrektir. Biz buna çare olarak Kapadokya’da araç kiraladık.

Kapadokya’da Araba Kiralamak

 

Kiraladığımız araçla Ihlara tarafına gitmeyip diğer bölgelerde dolaştık ve günlük maksimum 40 TL benzinle bahsedilen yerleri rahatça gezebilirsiniz. (Ihlara hariç)

ATV Kullanmak

ozcapadocia tur

 

ATV kiralayarak da gezebilirsiniz. Bunu yazının devam eden kısmında anlatacağım. Yukarıdaki şablon Ozcappadocia’ya aittir. Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Kapadokya Kampanyaları ve Ucuz Kapadokya Turları

Grupanya ve benzeri şirketler aracılığıyla hem uçaklı hem otobüslü çeşit çeşit kampanya bulabilirsiniz. Bu turları düzenleyen firmalar biletlerini çok önceden aldığı için son dakikacılar için uygun seçenek olabilir. Ancak eğer vaktiniz varsa siz kendiniz ayarlarsanız daha uyguna geleceği kesin

Kapadokya’yı Turla Mı Gezmeli ? Tek Başıma Gezebilir Miyim?

Kapadokya’nın tarihi bir bölge olmasından ötürü yanınızda bir rehber olması her zaman daha iyidir. Ancak eğer okumayı seviyorsanız planladığınız seyahatten önce Kapadokya, Göreme Açık Hava Müzesi ve biraz da Anadolu Uygarlıkları hakkında biraz bir şeyler okursanız ve ulaşım için de araç kiralarsanız bağımsız tatilin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Eğer rehbersiz ve bilgisiz gidiyorsanız tek keyif alacağınız şey peri bacalarının şekli ve balon turu olacaktır…

 

Kapadokya’da Kaç Gün Kalmalı?

Kapadokya asla ve asla araya sıkıştırılacak bir seyahat planına alınmamalıdır. En az 2.5 gün Kapadokya’ya ayrılmalıdır diye düşünmekteyim. Balon turu da yapacaksanız eğer bunu minimum 3 tam gün olarak da düşünebilirsiniz.

 

Kapadokya’da Gezilecek Yerlerin Haritadaki Konumu

Böyle hizmet hiç bir yerde yok efendim 🙂

1-2 Gün

KAPADOKYA HARİTA 1

3. gün

KAPADOKYA HARİTA 2

Aşağıdaki rotayı takip ettik biz.

 

IMG_2895

Kapadokya’da Yapılacak Eğlenceli Aktiviteler

ATV SAFARİ

cappadocia atv

Genellikle Göreme ve çevresinde bir çok ATV Safari yapan firma bulabilirsiniz. Fiyatları nasıl iletişime geçtiğinize göre değişmektedir. Yani eğer birisi size orayı önerdiyse komisyon aldığı için size yüksek fiyat çıkarabilirler. Dolayısıyla siz web sitelerinden bulduğunu söylerseniz size daha uygun fiyatlar çıkar.

1 saatten 5-6 saate kadar değişen turlar var, bir ATV’ye iki kişi binebiliyor ve fiyatlar 70 TL’den başlıyor.

ÇANAK ÇÖMLEK YAPIMI

 

 

Bölgedeki çanak çömlek satan dükkanlarda ustalarla beraber çanak çömlek yapabilirsiniz. Bunun için genellikle ücret talep etmiyorlar ancak bu eğlenceli workshop bittikten sonra siz de dükkanda bulunan çömleklerden satın alabilirsiniz.

BALON TURU

kapadokya baloon

Sabahın erken saatlerinde havalanan balonlara binebilirsiniz. Rezervasyon gerekli, pazarlık sünnet 🙂

TURASAN ŞARAP TADIMI

kapadokya şarap

Ürgüp’te Asmalı Konak’ın hemen yakınında bulunan fabrika bir çok ödül alarak Türk şarapçılığının önde gelen firması olmuş. Eğer dilerseniz siz de Turasan’da şarap tadımına katılabilirsiniz.

KAPADOKYA TÜRK GECESİ

kapadokk

Genellikle yabancı turistlerin katıldığı bu yemekte neredeyse tüm Türk danslarını yemeğinizi yerken izleyebilirsiniz. Fiyatı ise 55 TL civarında, rezervasyon gerekli.

 

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

6.yy’a ait belgelerde “Korama” adına rastlanıldığı için Göreme denmekteymiş bu ilçeye. Yine eski adlarından bazıları “Matiana” , “Maccan” ve “Avcılar”mış.

Nevşehir – Ürgüp – Avanos’un arasında Nevşehir’e yaklaşık 10 kilometre mesafededir. Orta Çağ’da hristiyanlık için büyük öneme sahip olan bu bölge hristiyanlığın yayılmasında ve korunmasında da pay sahibidir. 11. yüzyıla ait fresklerin de bulunduğu açık hava müzesi sanat açısından da önemli bir ören yeridir.

Göreme Açık Hava Müzesi Girişi

Müzekart’ın geçerliği olduğu bir ören yeridir. Yılın her günü açık olan bu müzenin giriş bilgileri de aşağıdaki gibidir.

Nisan-Ekim
Yaz Açılış Saati: 08:00
Nisan-Ekim
Yaz Kapanış Saati: 19:00
Kasım-Mart
Kış Açılış Saati: 08:00
Kasım-Mart
Kış Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü:
Yok

Giriş Ücreti: 30 TL

Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres     : Müze Yolu, Göreme / Nevşehir
E-posta  : iktm50@kulturturizm.gov.tr
Tel         : +90 (384) 213 42 60

Göreme Açıkhava Müzesi, M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatına ev sahipliği eden bir kaya yerleşim yeri.

Bir vadi oluşturan alanda, kaya blokların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyulmuş.

Göreme Vadisi, manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul ediliyor, aynı eğitim sistemi daha geç tarihlerde Soğanlı, Ihlara, Açıksaray’da da görülmüş.

Kiliselerde Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde kullanılan geometrik süslemeler ortaya çıkarılan ilk boya katmanlarında görülebilirken, daha sonraki tarihlerde yapılan freskler İncil ve Hz. İsa’nın hayatından sahneleri betimliyor.

Göreme Açıkhava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

                                                                                                       (Kaynak : www.muze.gov.tr)

Göreme Açık Hava Muzesinde Gezilecek Yerler

Oldukça büyük bir ören yeri olan Göreme Açık Hava Müzesine minimum 1,5 saat ayırmanızı öneririm. Ki bu 1.5 saat hiç durmadan gezmeniz şartıyla söylenmiştir 🙂

Ören yeri sınırlarında kaçırmamanız gereken yerler ise;

Azize Catherine Şapeli

Çarıklı Kilise

Yemekhane & Mutfak Bölümü

Karanlık Kilise

Elmalı Kilise

Azize Barbara Şapeli

Yılanlı Kilise

Aziz Basil Şapeli

Manastır

Tokalı Kilise

Kiliselerde Resmedilen Sahneler Ve Yapım Teknikleri

Şu hayatta bir şarkı söylemeyi çok isterdim bir de Fresk yapabilmeyi… 🙂

Kiliselerin duvarlarında ikonoklasm’dan evvel ve sonra bir çok sahne resmedilmiş. İlk önce yapım tekniklerine değinmek gerekirse bunlardan ilki direkt olarak taş kayaya sadece aşı boyası kullanılarak yapılan boya şeklidir. Genellikle geometrik şekiller desen olarak kullanılır.

İçerideki Fresklerin Bir kısmını bu videoda görebilirsiniz.

 

Diğer teknik ise Fresk ve Seko’dur. Dilimize latin dillerinden giren bu kelimelerin anlamı Fresk= taze Seko=Kuru demektir. Alçı ve sıva kullanılarak yapılan bu metodlarda fresk oldukça zor ama bir o kadar da mükemmel olanıdır. Alçı yaşken boyayı tutturmak çok zor olsa da hem kalitesi hem uzun ömürlülüğü hem de görüntüsü bir başka olur.

Kiliselerde rastlayacağınız sahnelere değinmek gerekirse;

DEESIS

vaftizci yahya

Aynı zamanda Ayasofya müzesinden de tanıdığımız bu sahne bir dua ediş biçimini resmeder. Hazreti İsa ortada olmak üzere yanında da Meryem Ana ve Vaftizci Yahya bulunmaktadır.

MÜJDE

Melek Gabriel’in Hazreti Meryem’e ” Tanrı tarafından hamile kaldığı” resmedilmiştir.

DOĞUM

Hazreti İsa’nın doğumu sırasında Kutsal Aile olan Meryem ve Yusuf da resimdedir. Hazreti İsa’nın arkasında da bir inek ve eşek bulunmaktadır.

ÜÇ MÜNECCİMİN TAPINMASI

Genç, orta yaşlı ve yaşlı olan üç müneccimin Hazreti İsa’ya taptığı sahnedir.

VAFTİZ

Vaftizci Yahya’nın İsa’yı vaftiz etmesi resmedilmiştir.

SON AKŞAM YEMEĞİ

En çok bilinen sahnelerden biri olan Son Akşam Yemeği’nde Hazreti İsa ve on iki havarisi yemek yemektedirler.

İHANET

Hazreti İsa’nın havarilerinden biri olan Yahuda’nın Hazreti İsa’yı Zeytin Dağı’nda yakalatması resmedilmiştir.

İSA ÇARMIHTA

Hazreti İsa’nın çarmıha gerilmesi resmedilmiştir.

ZELVE AÇIK HAVA MÜZESİ

Girişlerde yine aynı müzekart geçerlidir.

Kapadokya’dan Ne Alınır?

Oniks Taşı

Çanak Çömlek

Hitit Uygarlıklarına göre uyarlanmış el işleri

Şarap

 

 

 

>
4 Comments

1 yorum

 1. Ahmet

  18 Ekim 2016 at 19:32

  Ulaşım konusunda başka hangi otobüs firması denenmeli?

 2. Gülnaz

  18 Ekim 2016 at 19:31

  Çok açıklayıcı olmuş. Yazının çıktısını almaya çalıştım ama beceremedim. O sistemi düzeltirseniz herkes için çok faydalı olur . Kaleminize sağlık…

 3. Selvan

  19 Mayıs 2016 at 07:25

  Nevşehir seyahate güvenip nasıl gidecez 😀

 4. Burak

  12 Mayıs 2016 at 12:03

  Freskler ve sahneler hakkında verdiğiniz bilgiler çok güzel, rehber kitapçık gibi olmuş yazınız..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı