Avrupa

İsviçre’de Referandum Böyle Olur

Refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri olan İsviçre’de bir değişik referandum gerçekleşti. Dünya basınında geniş çaplı yer alan bu referandum hem içeriğiyle hem de sonucuyla herkesi şaşırttı.

Dünya’da bir ilk gerçekleşerek 5 Haziran 2016 tarihinde Vatandaşlarına ve en az 5 yıldır İsviçre’de olan yabancılara kayıtsız şartsız her ay 2500 İsviçre Frangı (yaklaşık 7500 TL) verilmesi oylandı.

Yine vatandaşların katıldığı oylamanın sonucunda yaklaşık %80 Hayır %20 Evet oy verilmesi de referandumun konusundan daha da ilginç bir sonuç ortaya çıkardı.

Reuters ve Aljezeera kaynaklı röportajlara göre farklı kararlar veren iki vatandaşların gerekçeleri de şöyleydi;

Neden evet? 

İnşaatlarda marangoz olarak çalışan ve küçük bir iş yeri işleten 26 yaşındaki Olivier, oylamada neden evet oyu kullandığını şöyle anlattı:

“Evet oyu kullandım çünkü bu sadece yaşamımı sürdürmek için işe gitmeme gerek kalmaması anlamına geliyor. Bu, enerjimi tutkularıma harcamak için şahane bir fırsat.”

Neden hayır?

Oylamada tereddüt etse de ‘hayır’ oyu kullandığını söyleye Meleanie isimli kadınınsa gerekçesi şöyle:

“Önerinin gerçekten tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Eğer insanların ihtiyaçları hiçbir şey yapmalarına gerek kalmadan toplum tarafından karşılanırsa onlar diğerleri için duyduğu sorumluluğu kaybedecektir.”

 

 

Kaynak: Reuters & Aljezeera TR

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı