İstanbul

İstanbul’un Yeraltı Arkeolojisi Gezisi

İstanbul’un Yeraltı Arkeolojisi Gezisi

İstanbul sevdalısı biri olarak hiç unutamayacağım yerleri gezdim bugün. Hani derler ya İstanbul ara sokaklarda saklıdır diye, Antonina Turizm bu düşünceyi daha da derine götürerek “İstanbul yer altında saklıdır” demiş adeta; ki gayet de haklı. Gelin biraz Antonina Turizm’in “İstanbul’un Yeraltı Arkeolojisi” turu hakkında konuşalım.

Haliç Kıyısındaki Bizans Sarnıcı

FOTOGRAF : MURAT GERMEN

Antonina Turizm’in Harbiye’deki ofisinden ayrıldıktan sonra ilk durağımız Kadir Has Üniversitesi oluyor. Eski bir türün fabrikası olan binanın alt katındaki müze gayet iyi korunmuş. Müzenin de alt katına doğru devam ettiğimizde* tarihi bir Bizans Sarnıcı’yla karşılaşıyoruz.

*Tur noktasında girilen sarnıçların çoğu Antonina Turizm aracılığıyla özel izin alınarak açılmıştır.

Rus Pasajındaki Kalıntılar

Sıradaki durağımız ise durumu içler acısı halinde olan bir Bizans kilisesi oluyor. Arapça tabelalarla çevrili sokaklarda yer alan bir rus pasajının arkasına gidiyoruz ve gördüğümüz manzara gerçekten bizleri şaşırtıyor.

Beyazıt’ta Bir Otelin Yirmi Metre Altındaki Sarnıç

Başlık çok şaşırtıcı değil mi? İnanın içerisi daha da şaşırtıcı. Buraya herhangi bir izin almadan bireysel olarak da gelebilirsiniz. Aynı zamanda bazen içeride sergiler de oluyor.

Giriş katından birkaç kat alta indikten sonra çok güzel korunmuş bir Bizans Sarnıcı’yla karşılaşıyoruz.

Antik Hotel’e de bu tarihi mirasa çok iyi baktığı için teşekkür ederiz.

 

Nargileci ve Kafe’nin Altındaki Sarnıçlar ve Kiliseler

Onlarca kişinin sadece on metre üzerinde kahvesini içip nargilesiyle keyif yaptığı kafelerin alt katlarındaki kalıntıları görünce yine şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz. Atilla Tuna’ya  bize buraları gösterdiği için tekrar teşekkür ederim.

Acentenin Altındaki Bizans Sarayı Mozaiği

Rotamızı Sultanahmet’e çevirip bir acenteye gidiyoruz. Eskiden büyük Bizans Sarayı’nın yer aldığı bölgede yine bodrum katında muhteşem bir eserle karşılaşıyoruz. Yerdeki mozaikler gerçekten harika.

Nakkaş Halıcılık Müzesi ve Sarnıç

Turizm sektöründe gerçekten koca bir alkışı hakeden Nakkaş Halıcık bulunduğu binada yer alan sarnıcı güzel bir şekilde korumanın yanı sıra ücretsiz bir şekilde halka sunduğu müzeyle gerçekten mutlaka gidilmesi bir mekan. Buraya da herhangi bir izin almadan haftanın her günü gidebilirsiniz.

Teşekkürler…

 

Öncelikle Antonina Turizm’in kurucusu ve turumuzun rehberi Atilla Tuna’ya,

turumuzda bizlere yardım eden ve bu turun organizasyonunda emeği geçen Tuncer Gül ve Emine Mine Bora’ya teşekkür ederim.

Teşekkürler…

Tura katılan diğer isimler de Kadıköy Life ve Tourmag dergilerinin imtiyaz sahipleri Kadir ve Canan Toprakkaya, www.gamzece.net blog kurucusu Gamze Coşar, www.kucukdunya.com bloğunun kurucusu Yaprak Gürdal ve yoldaolmak.com bloğunun kurucusu Kemal Kaya da katıldı. Emeği geçen herkese teşekkürler, yollarımızın bir daha kesişmesi dileğiyle…

>

Çok Popüler!

Yukarı