İstanbul

İstanbul’da Yürümelik 5 Pazar Günü Rotası | 1- Şehir Merkezli Rotalar

Avrupa’da ya da başka uzak yerlerde bir tatilin uzun süre hayalini kuruyor, gittiğimizde deli gibi geziyoruz ancak konu yaşadığımız şehir İstanbul olunca “O elimizin altında ya” deyip hep erteliyoruz. Oysaki İstanbul araba kullanmadan gerçekleştireceğiniz eşsiz rotalarla bir pazar gününüzü mutlu geçireceğiniz semtlere ve mekanlara sahip.

Bu yazımda sizlere en az bir kere yaptığım ve mutlaka bir daha yapmalıyım dediğim Pazar günü yürüyüşleri ve aktivitelerimi paylaşacağım. Yazıda yürüyüşlerde vereceğiniz güzel mola mekanları ve diğer tavsiyeleri paylaşacağım için tahmini kişi başı harcamalarınızı da ekleyeceğim.

1) Boğazın iki yakasında / Kanlıca – Emirgan (Hidiv Kasrı Bonus)

En sevdiğim yürüyüşü burada yaptım diyebilirim.  Gelin biraz daha detaya inelim 🙂

Anadolu yakasında oturduğum için hep Kanlıca’dan başlayıp yine Kanlıca’da sonlandırdığım bir rotadır. Rotanın en güzel tarafı ise müthiş bir manzara eşliğinde yürüyor olmanız.

Başlangıç: Hidiv Kasrı

Kanlıca İskelesinin ilerisinde yer alan Hidiv Kasrı’nın otoparkına aracınızı bırakıp kasrın içerisinde yürüyüşe başlayabilirsiniz. Yaşı yüksek olan, vakti az olanlar sadece kasır içerisinde bile yeşilliğin keyfini çıkarıp yürüyüşü sonlandırabilirler ancak tam rotayı yapmak istiyorsanız devam edin!

Hidiv Kasrı – Kanlıca İskelesi

kasırdan sahile doğru inip Kanlıca iskelesine ulaşmanız gerek.

1.Dinlenme Alteratifi – Asırlık Kanlıca Yoğurtçusu

Yoruldunuz mu? Kanlıca İskelesi’nin hemen dibinde yer alan Asırlık Kanlıca Yoğurtçusu’nda bir yoğurt çay molası verebilirsiniz. Yoğurdun üzerine pudra şekeri atmayı unutmayın 🙂

Kanlıca Emirgin Arası Deniz Ulaşımı

İskelenin yanından kalkan 5-6 kişilik şirin teknelerle boğazın karşı yakası, Emirgan’a ulaşabilirsiniz.

2.Dinlenme Alternatifi Emirgan Sütiş

Kanlıca tarafında dinlenmediyseniz dinlenme hakkınızı Emirgan’a saklayıp Emirgan Sütiş’te keyif yapabilirsiniz. Ardından isteğinize göre Kuzey veya Güneye doğru yürüyüşünüzü yapıp istediğiniz yerde sonlandırabilirsiniz 🙂

Rakamlarla Hidiv Kasrı – Kanlıca – Emirgan Rotası

Toplam Yürüyüş Mesafesi : Tahmini 8 km (size bağlı)

Toplam Harcama : otopark +2 dinlenme noktası + deniz yolu ulaşımı için kişi başı ortalama 35 TL

Sadece Deniz Yolu Ulaşımı : 5 TL

Toplam Süre : Dinlenmelerle beraber 3-5 saat

Not: Eğer mevsimlerden yaz ise denize de girebilirsiniz ! 🙂

12002955_979911822055100_832892391903345295_n

 

2) Sahilden Harem – Salacak – Kuzguncuk 

harem

Eğer aracınız varsa Harem veya Salacak tarafına aracınızı bırakıp rotaya başlayabilirsiniz.

Başlangıç :Harem & Salacak

Harem’de pek de sevimli olmayan otogar ve liman manzarasıyla yürüyüşe başlasanız da az ileride rota çok daha güzelleşecek. Ayrıca hatırlatmakta fayda var, eğer aracınız varsa Haydarpaşa İngiliz Mezarlığı’na da uğrayabilirsiniz, kendinizi adeta İngiliz filmlerinde hissedeceksiniz. Neyse, Harem’den başlayan yürüyüşünüze sol tarafta Kız Kulesi belirene kadar devam edin. Eşsiz bir İstanbul silüeti göreceksiniz, sonbahar ve kış aylarında dalgaların çok sert vurduğu sahil kısmında yürümek biraz tehlikeli olabiliyor dikkat edin 🙂

1. Dinlenme Alternatifi : Kız Kulesi Manzaralı Büfeler

Salacak Sahil’de yer alan büfeler ekonomik olmasıyla beraber muhteşem bir manzara sunuyorlar sizlere. Acelem olmadığı zamanlar önünden geçerken tek başına da olsam bir çay içtiğim nadir yerlerdendir. Burada iki çay içtikten sonra o keyifle 20 km bile yürünür 🙂

c625b7f8dfe2179efb4cf5a73b26646d_featured_v2

Salacak – Kuzguncuk Yürüyüşü

Yaklaşık 7 kilometre olan bu yürüyüş yolu sırasıyla sizlere İstanbul Silüeti’ni gösterecek. Tarihi yarımada, Kız Kulesi, Galata Köprüsü, Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü), Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı gibi muhteşem mimari eserleri sırasıyla göreceksiniz. Salacak’tan Üsküdar merkezine geldiğinizde yürüyüş yolunuz biraz sevimsizleşse de Üsküdar’dan ayrılırken Kuzguncuk’a kadar güzel bir manzarayla yeşillikler arasından devam edeceksiniz.

2. Dinlenme Alternatifi : Kuzguncuk Mekanları ve Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk’ta dinlenmek için yeteri kadar şirin mekan var 🙂 Şuraya gidin demek yerine kendi gittiğim bir kaç yeri paylaşmak istiyorum. Her gittiğimde Kuzguncuk Bostanı’na giderim, bostanın karşısında yer alan Palanın Yeri köfteci, Kafe 2 Pizzacı gittiğim yerlerdir.

3) Sahilden Kennedy Caddesi

Bir önceki rotada manzarasıyla büyüleyen tarihi yarımada vardı ya hani, şimdi işte oradan bir rotayı paylaşıyorum 🙂

Küçük Ayasofya’dan başlayan rotanızı Galata Köprüsü’nün tarihi yarımada ayağında kalan Yeni Cami tarafında sonlandırabilirsiniz. 2 Numaralı Üsküdar rotasının Avrupa’ya uyarlanmış hali diyebiliriz 🙂 Rota 5 kilometredir ve isteyenler Gülhane Parkı’nda mola verebilir. Ya da Galata Köprüsü’nde boğaz manzaralı da dinlenebilirsiniz 🙂

keneddy-caddesi

Kennedy Caddesi aşağıdaki fotoğrafta Atatürk Airport yazan yerden başlayıp sağ tarafa doğru ilerler.

prime-d1

4) Galata – Serdarı- Ekrem -Tophane ve Karaköy

Yürüyüş yaparken aynı anda yeni mekanlar keşfetmek, güzel fotoğraflar çekmek ve şehirler iç içe olmak isteyenler için güzel bir seçenek.

Bu seçenekte belirli bir rota sunmak yerine sokaklarda kaybolup kendi yürüyüş yolunuzu kendiniz çizerseniz daha uygun olur. Eğer düz bir yürüyüş yoluyla birleştirmek isterseniz sizlere Beşiktaş’tan Tophane’ye kadar sahilden yürüyüş önerebilirim. Ya da Karaköy’de bitirmek yerine Galata Köprüsü’nü yürüyerek geçip Eminönü ya da Sultanahmet’te yürüyüşünüzü sonlandırabilirsiniz.

5) Bir Kadıköylü Klasiği ; Bostancı – Fenerbahçe

Kadıköy veya çevresinde yaşayan neredeyse herkesin bir parçasını ya da tamamını gerçekleştirdiği güzel bir rotadır. Geniş yürüyüş parkurları, sol tarafta adalar manzarası sağ tarafta da yeşillik alanların bulunduğu bu rota benim de en çok yürüdüğüm rotadır.

Başlangıç : Bostancı İskelesi

İskeleden başlayan yürüyüşünüzü Fenerbahçe Orduevi’nde sonlandırabilirsiniz. Mola için Caddebostan Migros’un altındaki yeşillikler ideal. Ayrıca yol üzerindeki BELTUR’lar da molaya müsait.

 

 

>
2 Comments

1 yorum

  1. Selda

    27 Ekim 2016 at 15:07

    Yazı için teşekkürler 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı