YURT İÇİ

İstanbul’da çay içilecek yerler

Çayın rengi ne güzel
Sabah sabah,
Açık havada!
Hava ne kadar güzel!
Oğlan çocuk ne kadar güzel!
Çay ne kadar güzel!


(Orhan Veli Kanık)

Kültürümüzün vazgeçilmez bir ögesi olarak yüz yıllar boyunca misafirperverliğin de sembolü olan Çay hakkında bir liste hazırlamak istedim.

Yazımda sizleri  dünyanın en güzel şehri İstanbul’a layık olmayan büyük alışveriş merkezlerinin ithal ve hazır makine kahvecilerinden çıkarıp binlerce kilometre öteden gelen turistlerin aşık olduğu yerlere de götüreceğim. İstanbul’un aslında ölene kadar turisti olarak yaşayabileceğimiz büyüklükte ve güzellikte olduğunu hatırlatmaya çalışacağım.

 

 

Bir gün oturup çay içelim seninle
Çaylar benden olur, manzara senden..

(Orhan Kemal)

 

(Listeyi her ne kadar numaralandırarak yapsam da bu numaralandırmayı rastgele yaptım)

 

1) Kız Kulesi Büfeler

 

İstanbul silüetini düşünün, silüetin neredeyse tamamı tam olarak bu noktadan gözükmekte. Kız Kulesi hemen karşınızda, arkasına saklanmış bir tarihi yarımada içerisinde Sultanahmet ve Ayasofya…  Kafanızı çok yavaş bir şekilde sağa çevirin, orada da Galata Kulesi’ni göreceksiniz.  Silüetin en önemli parçalarından biri olan boğaz köprüsü buradan gözükmese de beş dakikalık çay sonrası yürüyüşünden sonra onun da güzelliğine şahit olabilirsiniz.

Tavsiye: Kız Kulesinin karşısındaki bu büfeler açık alanda ve denize sıfır olduklarından dolayı denizde rüzgar veya yağmur varken gitmemenizi öneririm. İlkbahar ve yaz ayları için ideal bir yer olabilir.

2) Pierre Loti

Bir Fransız subay, 20. yüzyılın başında Osmanlı İstanbul’una aşık oluyor ve romanlarına konu ediyor bu şehri. Pierre Loti’den bahsediyoruz, Eyüp’teki bu eşsiz manzaraya sahip tepeye adı verilen Pierre Loti.

Pierre Loti’de çay içmek için biraz yol katetmeniz gerekiyor, hatta teleferiğe binmeniz. Daha ne isteyeseniz? Dünyanın en güzel şehrinde turist olma fırsatına sahipsiniz.

 

3) Bostancı sahili seyyar çay

Her ne kadar başlık olarak Bostancı yazsam da İstanbul’un farklı yerlerindeki sahillerde bir çok seyyar çay içtim ve hepsinin keyfi birbirinden güzeldi, tadı tartışılır.

Hafta içi akşamı kendinizi çok yormadan, arabanızı hemen sahile park edip Adalar manzarasıyla çekirdek & çay yapmak için muhteşem bir yer.

 4) İsmailağa Asırlık Kanlıca Yoğurtçusu

Yine denize sıfır bir mekan… Hatta bu sefer çayınıza, muhabbetinize eşlik eden müthiş bir yoğurt da var, Kanlıca yoğurdu… İstanbul’un en sevdiğim yerlerinden biri olan Kanlıca’da buraya gelmenizi kesinlikle öneririm. Hatta grup halinde geliyorsanız tek bardak çay almak yerine 2-3-4-5 kişilik çaydanlık alarak masanızda kendi çayınızı kendiniz koyabilirsiniz.

5) Moda Çay Bahçesi

Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de
Duruma uymak kısaltıyordu günlerini artamayan eksilmeyen bir hüzünle…
(Turgut Uyar)

Aile çay bahçeleri… İstanbul’un yeşile duyduğu özleme rağmen İstanbul’un kalbi Kadıköy’de yeşilliklerin içinde olan bu bahçeye gitmenizi öneririm.

 

6) Alperenler 

Kandilli sahilinde yer alan Alperenler Kafe, Nargile & Çay & İstanbul üçlüsünün keyfini çıkarmak için en ideal yerlerden birisi.

www.alperenlerbahcesi.com

 

7) Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Benim vazgeçilmezim olan bu medrese, çayının mükemmel tadının haricinde, süper bir nargile ve eşsiz bir ortam sunuyor size. Kapalı ortam sevmeyen birisi olarak söylüyorum ki buranın ortamı çok farklı. Tanımadığını biriyle yan yana oturduğunuz, ilerleyen dakikalarda çayın da o cana yakın etkisiyle muhabbetine dahil olduğunuz insanlarla beraber güzel vakit geçireceksiniz.

 

Samimiyetsiz caddelerden, içi boş alışveriş merkezlerinden sıyrılıp dünyanın en güzel şehrinde turist olmak için yapmanız gereken tek şey kırmızı beyaz çay tabağında gelen ince belli üstü altın yıldızlı çay bardağından çay içebileceğiniz bir yer bulmak olacaktır 🙂 

Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı