Orta Doğu

İsrail & Filistin Gezi Rehberi

8-16 Mayıs İsrail & Filistin 

İSRAİL / TEL AVİV BEN GURİON HAVA LİMANI’NA VARIŞ

Uzun zamandır aklımda olan,merak ettiğim ve gitmek istediğim ülkeye 8 Mayıs günü Antalya’dan nihayet uçacaktık. Pegasus’un Antalya – Tel Aviv arası yaklaşık 1 saat 15 dakikalık uçuşuyla Tel Aviv Ben Gurion Hava limanına gece 11.30 gibi ulaştık.Pasaport ve güvenlik kontrolleriyle ilgili birçok şey okumama ve bilmeme rağmen üzerimde gerginlik vardı.Pasaport kontrole geçtiğimizde birçok soru bizi bekliyordu.

-İsrail’e neden geldiniz?

-Nerede ve kaç gün kalacaksınız?

-İsrail’de tanıdığınız kimse var mı?

-Tel Aviv ve Kudüs hariç başka hangi şehirleri göreceksiniz?

-Filistin bölgesine geçecek misiniz?

-Uçak biletleri ve rezervasyonlarınız var mı?

Tüm bu sorularla zaten gerilmişken ,bu sorulardan sonra bir de özel bir odada beklememiz söylendi. O odaya gittiğimizde Bangladeşli, Ukraynalı, Rus, Tayland’lı yaklaşık 30-35 kişi daha bekliyordu. Bekledikçe gerildim derken beni çağırdılar ve aynı sorularla tekrar aynı türde bir sorgulama yaptılar.Bütün bunlar bitmişken saat gece 03.30 olmuştu. İsrail’e giriş izin kağıdıyla beraber pasaport kontrol noktasından geçtik, hava limanından çıktık ve taksiyle Tel Aviv’deki konaklayacağımız otele doğru yola koyulduk.

1

 

NOT 1: -Hava limanına vardığınızda,pasaport kontrol noktasında ve alınırsanız özel odada sorulara sıkılmadan ve sabırla, eksiksiz ve doğru cevaplar verin.

-Yanınızda mutlaka gidiş-dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonlarınız bulunsun. Ayrıca Tel Aviv ve Kudüs haricinde mutlaka planınıza bir şehir daha ekleyin.

-Kudüs’e ya da Tel Aviv merkezine gitmek için ‘Sherut’ adı verilen dolmuşları kullanın.Bunlar sabah saatlerinde başlayıp akşam saat 7’ye 8’e kadar çalışan dolmuşlar. Unutmayın! Yahudiler için Cumartesi günü dini tatil günü olduğu için Sherutları Cuma öğleden sonradan Pazar gününe kadar bulmanız mümkün olmayacaktır. Gece ya da Sherutlar’ın çalışmadığı günlerde taksi kullanmanız gerekecektir. Sherutlar yaklaşık 5-10 $ arası değişirken taksilerin fiyatları 40-60 $

 TEL AVİV-JAFFA

Tel Aviv’e vardığımızda saat yaklaşık gece 4 gibiydi ve otele yerleştik,direk uyuduk.Sabah saat 8’de uyanıp Jaffa şehrine geçtik .Kaldığımız otel plaja yakın olduğu için Jaffa’ya da yürüyerek geçmek mümkündü.

Jaffa daha çok Osmanlı havasını hissedebileceğiniz bir yer. Yapılar,binalar,sokaklar eskiyi ve geçmişi anımsatıyor insanlara. Jaffa sokaklarında gezerken birden ezan okunmaya başlaması beni ayrı bir havaya soktu. Jaffa Old Town’dan başlayıp marinaya kadar dar sokaklarda yürüyerek geçmek keyif vericiydi. Marina’ya ulaştığımızda oradaki kafelerden birinde kahvaltı yaptık, sonra tekrar Old Town’a gelip yine güzel bir mekanda nargile içtik.

2

3

 

 

Jaffa’yı gezip gördükten sonra tekrar Tel Aviv’e geçtik, otele gittik ,dinlendik ve üzerimizi değiştirip plaja gittik.

4 (1)

 

Plajda vakit geçirdikten sonra akşam Kudüs’e gitmek üzere otobüs istasyonuna gittik.

NOT 2:-Tel Aviv çok pahalı bir şehir.Mümkün olduğunca az kalmaya bakın.

-Jaffa’da mutlaka nargile için. Özellikle “fresh shisha” isteyin. Tütünü elmanın, ananasın veya portakalın içine koyuyorlar.

-Tel Aviv-Kudüs arası yaklaşık 1 saat. Ücreti 15-20 şekel.

 

KUDÜS

kapak

Kudüs’e geldiğimizde yine vakit geç olduğu için akşamı otelde ve yakınlarda bir restoran arayarak geçirdik.Ertesi gün Ölüdeniz ve Masada turuna katılmak için otel yetkilileriyle konuştuk ve tura dahil olduk.

Sabah erken saatlerde tur otobüse otelden bizi alarak Ölüdeniz ve Masada için yola koyulduk. Önce Masada,dönüşte de Ölüdeniz’e geçtik.Yol yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Masada’ya vardığımızda geziye başlamadan önce oradaki marketten su ve şapka almamız öneriliyor. Ardından hep beraber teleferikle dağın tepesine çıkıyoruz. Rehber eşliğinde Masada turumuz başlıyor.

 

5

 

6 (1)

 

 

Yaklaşık 1 saat süren turun ardından yine oradaki restorandan yemek yeyip,Ölüdeniz için yola koyuluyoruz.Yol yaklaşık yarım saat sürüyor ve Ölüdeniz’de yaklaşık 1 saatimiz var. Üzerimizi değiştirip, plaja gidiyoruz, suya giriyoruz, batmayı deniyoruz, batmıyoruz, çamurlanıyoruz.

7 (1)

8 (1)

 

Ölüdeniz turu da bittikten sonra Kudüs’e otele doğru yola koyuluyoruz.

 

NOT 3:-Masada ve Ölüdeniz mutlaka görmeniz gereken yerler. Turla gitmek en mantıklı ve konforlu seçenek. Tur fiyatı 80-100$

-Masada’ya vardığınızda teleferik ve yemek ücretleri turla giderseniz tura dahil.Ayrıca denildiği gibi yanınızda mutlaka su ve şapka bulundurun.

-Ölüdeniz’e gittiğinizde mutlaka denize girin,ancak 15 dakikadan fazla kalmayın.Ayrıca denizde yüzmeye çalışmayın ve başınızı kesinlikle suya sokmayın.

-Mutlaka çamur banyosu yapın.

 

Otele vardıktan sonra akşam yemeğini dışarıda yemek için McDonald’s a gidiyoruz.Kosher olduğu için birçok menüyü bulmak mümkün değil.İsrail’e özgü menüler mevcut ve onlardan bir tanesini 50 şekele alıp ilk ve son defa yiyoruz.

Ertesi gün Kudüs ve Filistin turu yapmak için yine otelden yardım isteyip, tur ayarlamasını söylüyoruz ve sabah tur otobüsü bizi alıp Kudüs turumuza başlıyoruz.

Rehber eşliğinde eski Kudüs’te Ermeni bölgesinden başlayıp,sırayla Yahudi,Müslüman ve Hristiyan bölgelerini geziyoruz.Bölgelerarası geçişler o kadar keskin ki kendinizi bir anda başka bir şehirdeymiş gibi hissediyorsunuz.

Ermeni bölgesinde Ortodoks bir hava hakim ve insanların giyim kuşamı da ona göre.Ardından Yahudi bölgesine geçtiğinizde aşırı dindar Yahudileri onların geleneksel kıyafetleriyle görmek mümkün.Bu bölgeye geçmişken Ağlama duvarını da görüyoruz.Kadınlar ve erkekler farklı yerlerden giriş yapabiliyorlar ve erkeklerin başını kapatmaları gerektiği için ‘kipa’ takma şartı var.

9 (1)

 

10 (2)

Ardından Müslüman bölgesine geçişimizi yaptığımız an yine bambaşka bir dünya karşılıyor bizi.Fazlaca karmaşa,aşırı gürültü,kaos var sokaklarda.Herkes sana bir şey satmaya çalışıyor.Burnuna çeşit çeşit baharat ve döner kokusu geliyor.

11

Müslüman bölgesinden çıkıp,Hristiyan bölgesine geçtiğimiz zaman bizi Hz.İsa’nın çarmıha gerileceği an yürütüldüğü yol ‘Via Dolorosa’ karşılıyor.O yoldan geçerek Kutsal Kabir kilisesine varıyoruz.Rehber buranın Hristiyanlar için kutsal sayıldığı ve bu yüzden de hac ibadetinin yapıldığı yerlerden bir tanesi olduğunu söylüyor.İnanışa göre Hz.İsa’nın yeniden dirileceği yer olduğu söyleniyor.

12

Eski Kudüs’ü bitirdikten sonra tura dahil olan öğle yemeği olarak ‘shawerma’ yani ‘döner’ yiyoruz ve Filistin için yola koyuluyoruz.

Filistin kontrol noktasına geldiğimizde rehberimizin Yahudi olması sebebiyle Filistine geçişi yasak ve bize sınırın diğer tarafında Filistinli bir rehberin karşılayacağını söyleyerek kendisi gidiyor ve biz devasa duvarlarla örülü sınırdan geçerek Bethlehem’e ulaşıyoruz ve bizi Filistinli bir rehber karşılıyor.

Filistinli rehber eşliğinde Hz.İsa’nın doğduğu yer olduğuna inanılan kiliseyi geziyoruz,rehber İsrail-Filistin meseleleriyle ilgili Filistinli gözünden bir şeyler anlatıyor,sorunları dile getiriyor,içini döküyor.Yaklaşık 2 saatlik turun ardından tekrardan kontrol noktasından geçerek Kudüs’e gitmek için yola koyuluyoruz ve otele dönüyoruz.

13

Otele döndükten sonra akşam yemeği yemek üzerek bir restorana gidiyoruz ve menüye baktığım zaman yine ‘kosher’ olduğu için İsrail’e özgü pizza siparişi verip,yine ilk ve son defa o pizzadan yiyorum.

Ertesi gün turlardan bağımsız,Kudüs’ü gezmek için otelden ayrılıyoruz.Yine eski Kudüs’ü,Yahudi,Müslüman,Ermeni ve Hristiyan bölgelerini geziyoruz.Ben Mescid-i Aksa’ya girmek istiyorum ve Müslüman bölgesinden geçerek Mescid’e varıyorum.İsrail polisleri kimliğime ve pasaportuma bakarak ‘müslüman’ olduğuma kanaat getirdikten sonra geçişime izin veriyorlar.Mescid’in bahçesine ayak bastığınız an oturup ağlayasınız geliyor.Bu nasıl bir duygudur ki seni ağlatıyor.Mescid’in içine girdiğimde ise daha yoğun duygular bürüyor insanı.Hem sevinç,hem gözyaşı bir  arada bir bedende buluşuyor.Tek üzen nokta ise keşke Mescid’in içinde bizim gösterdiğimiz saygı kadar yerli halk da aynı saygıyı gösterse diye içimden söylenmiyor değilim.

 

14

 

15

 

Gezmeyi bitirdiğimizde Müslüman bölgesinde bir kafeden ‘shawerma’ yiyorum,böyle bir şey Türkiye’de bile yok! Dönerler enfes,müthiş!

Otele geçiyoruz ve ertesi gün Akka ve Haifa’ya yola koyulmak için hazırlanıyoruz.

 

NOT 4:-Eski Kudüs’ü ve Filistin’i bireysel olarak da gezebilirsiniz,daha ucuz maliyete gelecektir.Jaffa gate’den Filistin’e geçen otobüsler mevcut.Bu otobüslerle Filistin bölgesine geçebilirsiniz.

-Ağlama duvarına girin.Erkekler için girişte ücretsiz ‘kipa’lar mevcut.

-Hemen her restoranda ‘kosher’ var.Kosher,Yahudilere göre ‘helal et’ olup, o restoranda etler,süt ve süt ürünleriyle satılmamaktadır. Yani restoranlarda çizburger,ya da etli pizzalarda peynir,vs bulmak mümkün değil.

-Müslüman bölgesinde mutlaka shawerma,humus ve falafel yeyin.Shawema’ya mutlaka özel tahin sosu isteyin.

-Mescid-i Aksa’ya girerken yanınızda mutlaka pasaport ve kimlik bulundurun.En az 1 sure ezberleyin,okutturma ihtimalleri yüksek. Bayanların yanlarında baş örtüsü ve uzun etek bulundurmaları içeriye girişlerini kolaylaştıracaktır.

 

AKKA VE HAİFA

Kudüs’ten Akka’ya direk ulaşım yok.Ondan dolayı biz önce günübirlik Haifa’yı dolaşmak için Haifa bileti aldık,sonra Haifa’dan Akka’ya geçtik.

Haifa’ya ulaştığımızda merkezde en bilindik,en güzel bir tane cadde var sizi Bahai Garden’la karşılıyor.Biz de Bahai Bahçesine girmek istedik ancak gittiğimiz gün kapalı olduğundan maalesef giremedik.

 

Haifa’da fazla kalmadan Akka’ya yola koyulduk,yaklaşık yarım saat sonra Akka’ya geldik,otele yerleştik.Akşam eski şehri dolaşmak için dışarı çıktık.Şehrin büyük bir çoğunluğu Arap İsraillilerden oluşuyor,Arapça hakim ve kendinizi Arap ülkelerindeymiş gibi hissediyorsunuz.Bundan dolayı hemen bir kafeye oturup nargile siparişi verdik.Ardından sahile gittik, ‘crazy boat’ u denedik.

 

Ertesi gün plaja gitmek için hazırlandık,plaja vardığınızda yine Akdeniz’in enfes suları sizi karşılıyor olacak.

 

TEL AVİV BEN GURİON HAVALİMANI’NA GİDİŞ

 

Akka’dan hava limanına direk tren mevcut. Trenle hava limanına vardıktan sonra check-in desklere gelmeden ayakta size yine bir kontrol uygulaması var. Sorular  hemen hemen aynı sadece Filistin’e geçtiniz mi, biri size hediye verdi mi, bavulu kendiniz mi hazırladınız tarzında sorularla farklılıklar var. Tüm bu sorulardan sonra uçağımıza binip Antalya’ya uçuyoruz.

NOT 5:-Hava limanına en az 3 saat önceden gelin.

-Tüm sorulara sıkılmadan ve doğru cevaplar verin.

-Bütün eşyalarınızı,vs kendiniz hazırlayın.

-Filistin’e geçtiyseniz geçtim deyin, biri size orada bir hediye verdiyse onu ben parayla satın aldım deyin.

-Pasaportunuzda Fas, Cezayir, İran vs.  gibi ülkelerin damgaları varsa ekstra sorularla karşılaşabilirsiniz.

 

Ön yargılarınızı yıkın, bu güzel ülkeye gidin!

Doyasıya Gez’in !

 

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı