AVRUPA

İspanya’da kahvaltı

Bizler, yani Türkler gibi kahvaltı kültürü olan bir millet veya kültüre daha önce rastlamadım. Günün en önemli öğünü olarak nitelendirdiğim kahvaltıyı İspanya’da o şekilde nitelendirmiyorlar. İspanyollar için en önemli öğün genellikle saat 21.00 da yapılan akşam yemeğidir. Peki ya gerçekten mi kahvaltı kültürleri yok? Sabah aç kalkmaz mı bu İspanyollar? 🙂

İspanya’da bulunduğum uzunca sürenin de bana öğrettiği şeylerle beraber üç  kahvaltı türünü sizlere anlatacağım. Bunlardan birincisi tamamıyla İspanya’ya özel, ikincisi ise isim olarak evrensel ama hazırlanış olarak yine İber yarımadasına ait bir kahvaltı seçeneği.

CHURROS CON CHOCOLATE (ÇURROS KON ÇOKOLATE)

 

800px-Chocolate_con_churros_en_Barcelona

 

 

 

 

 

(fotoğraf wikipedia common’tan alıntıdır)

Fotoğrafta gördüğünüz gibi sağ tarafta yer alan kahvaltılığın adı Churro. Lokma tatlısına benzer, yapılışında tahmin edeceğiniz gibi su, un, şeker, yumurta, tuz, tereyağ bulunur. Yağda kızartıldıktan sonra ise servis edilir. Churreria denen yerlerde satılır, fiyatı merkeziyete göre değişse de bu şekilde gördüğünüz kahvaltının ortalama fiyatı 3 euro’dur.

TOSTADAS

fotoÄŸraf (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk önce hemen söyleyeyim, Tostada ve Tost aynı şey değildir.  İspanya’da tüm kahvaltıcılarda servis edilen bu tabağın bir çok çeşidi vardır. Domuz eti açısından zengin bir mutfağa sahip olan İspanya’nın bir çok farklı ürünüyle Tostada yapılmaktadır. Fakat, domuz eti yemeyen seyahat severler için de bir kaç seçenek mevcut.

  1. Tostada de Queso (fotoğraftaki gibi, peynirli)
  2. Tostada de Atun (ton balıklı)
  3. Tostada de Pollo (tavuklu)
  4. Tostada de pavo (hindili)

Yukarıda verdiğim seçenekleri ne yazık ki her yerde bulamayabilirsiniz fakat 1. numara olarak yazdığım peynirli tostada çoğu kahvaltıcılarda mevcuttur.

Çok kolay gözüken Tostada’nın yapılışına gelelim. Daha doğrusu ufak bir püf noktasından bahsedeceğim.

Her şey tahmin ettiğiniz gibi başlıyor, baget ekmeği alıp kızartıyorsunuz ve püf noktası olarak zeytinyağını ekmeğe döküyorsunuz fakat dökerken ekmekte çatalınızın ucuyla küçük delikler açıp zeytinyağının daha da içerilere girmesini sağlıyorsunuz. Sonrasında domatesi iki parçaya bölüp suyunu zeytin yağının üstüne doğru döküyorsunuz (Tostada’da domatesin katı kısmı kullanılmaz) daha sonrasında da istediğiniz malzemeyi ana malzeme olarak yerleştiriyorsunuz ve afiyetle yiyorsunuz 🙂

Tostada genellikle Zumo de Naranja yani portakal suyuyla beraber yenir, fotoğrafını paylaştığım kahvaltının bedeli 3.30 Euro.

 

CAFE CON LECHE

Evet, en basit kahvaltıya geldik. Toplamda bir yıldan fazla bu ülkede kalmama rağmen hiç denemediğim, daha doğrusu sabah sabah midemin kahve kaldıramadığından dolayı yapamadığım bir kahvaltı türüdür bu. İnsanın kahvaltı demeye eli gitmiyor ama İspanyollar için sabah kalkıp sütlü kahve içmek bir kahvaltı 🙂 Hatta ve hatta Endülüs özerk bölgesinin yerli halkı (genellikle yaşlı kesim) Cafe con leche’ ile kahvaltılarını yaparken kahvelerine birer damla “Anis  del mono” katarlar. Anis del mono, İspanya’nın en meşhur “anis” markalarından biridir. Anis’in ne olduğuna değinmek gerekirse bildiğimiz Türk rakısının şekerlenmiş ve yumaşıtılmış halidir.

(haber resmi www.lavozlibre.com sitesinden alıntıdır)

 

Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı