ASYA

Gülcan’ın St Petersburg Günlüğü

Rusya’nın Avrupa’ya açılan penceresi ,her köşe başında bir başyapıt bulunan , görkemli şehir ST PETERSBURG!

    2015 Yaz tatilinde bir kaçamak yapmaya karar verdiğim sıralar Rusya-Türkiye ilişkileri gayet yolunda idi.Henüz vize uygulaması gibi bir konu ortada dahi yoktu.(Yazar burada ”Bordo pasaportum var” diyor) Bu yüzden vizesiz gidebileceğim ülkelerden biri olan Rusya’ya gitmeye karar vermiştim. Uçak biletimi gitmeden 2 ay önce uyguna alabilmiştim.Hem kalacak yer sorunum yoktu.Ablam St Peterburg’da yaşıyordu.Tüm hazırlıklarımı yapıp gideceğim günü sabırsızlıkla bekliyordum ve işte o gün geldi çattı.Uçağıma bindim. İstanbul Sabiha Gökçen-Pulkova arası yaklaşık 3,5 saat sorunsuz biçimde varmıştık.St Petersburg’a adım atar atmaz ablam ,eşi ve bir arkadaşları beni karşılamıştı.Arabaya binip , havaalanından yaşadıkları eve doğru minik bir şehir turu yapıyorcasına bana bir çok yeri daha şimdiden anlatmaya başlamışlardı.Çok heyecanlı ve yorgundum bu yüzden yapmak istediğim tek şey bugün  dinlenip ertesi gün şehrin sokaklarında kendimi kaybetmekti.Ve gerçekten böyle oldu gider gitmez yemek ardından güzel bir uyku.

1.GÜN

      Sabah erkenden kalkıp kahvaltı sonrası Nevsky Prospect’e gitmek üzre metroya binmiştik.Metro’dan çıktığınızda devasa bir meydanda buluyorsunuz kendinizi.Dilerseniz şehrin en harika yerlerine yürüyerek ulaşabilirsiniz.Cadde boyunca yürüdüm ve çok merak ettiğim İsa’nın Dirilişi Katedrali’ne  gitmek istiyordum.Kilise Gribayodeva Kanal’ı nın hemen yanı başında idi.
FOTOĞRAF 1
  [mks_icon icon=”fa-arrow-right” color=”#000000″ type=”fa”]   İsa’nın Dirilişi Katedrali 1881 yılında Çar II.Alexander’ın suikaste uğradığı yerde yapılmıştır. 5 kubbeli ve Rus mimarisinde yapılmış önemli yapıtlardan biridir . 5 kubbeli olan kilisenin , 81 metre yüksekliğindeki en yüksek kubbe suikastın gerçekleştiği yılı temsil ederken,67 metre uzunluğundaki ikinci kubbe çarın öldüğü zamanki yaşını ifade eder.Aynı zamanda Dökülen Kan Kilise’si ,Kanlı Kilise veya Diriliş Kilise’si olarak ta bilinir.
 [mks_icon icon=”fa-database” color=”#000000″ type=”fa”]  -Katedral’e girişler ücretlidir.
FOTOĞRAF 2
 Kilise rengarenk temsili resimler ve mozaiklerle süslüdür.Mutlaka görmelisiniz…
FOTOĞRAF 3
Katedral’den çıktıktan hemen sonra küçük tezgahlarda Rus kültürüne ait hediyelik eşyalar satan insanlara rastlayabilirsiniz.Bilmeyenler için Rus kültüründe Matruşka bebeklerinin yeri çok başkadır.Dileyenler için  şehrin bir çok noktasında Matruşka bebekler satılıyor.Eğer ki almak isterseniz Nevsky caddesinde ki küçük dükkanlardan daha uyguna bulmanız mümkün.
Fotoğraf 4
[mks_icon icon=”fa-coffee” color=”#000000″ type=”fa”]   Öğle yemeğimizde adını hatırlayamadığım bir restoranda Rusya’da meşhur olan Borsch çorbası içerek geçirdik.Bu çorba görünüş olarak kıpkırmızı çünkü içerisinde pancar,kırmızı lahana ,havuç ve sığır eti var .Kulağa duyunca hoş gelmiyor olabilir fakat mutlaka denemelisiniz.
Fotoğraf 5
 [mks_icon icon=”icon-users” color=”#000000″ type=”sl”]  Öğleden sonra Nevsky Caddesi’nden  devam ederek, Ermitaj Müzesi’ne doğru ilerledik.Müze o kadar büyük ve bir çok eser var ki 1 güne sığdırabilmek mümkün değil. Zaten şöyle bir söylem var .  Her esere 1 dakika ayırdığınızda Ermitaj’ın tamamını gezmeniz 10 yılı buluyormuş .Bu yüzden Ermitaj’ı başka bir gün tam gezmeye ayırdım. Ermitaj’ın bulunduğu meydan devasa büyük ve bazı sokak çalgıcıları halka açık küçük konserler veriyorlar bu yüzden insanlar Ermitaj’ın bulunduğu meydanda yerlere kurulup ,güneşli günün tadını çıkarıyorlar.Bizde böyle yaptık.Ben geleneksel hoplamalı pozumu verdiğim dakikalar, Ermitaj Meydanı’ndan sevgiler 🙂
Fotoğraf 6
[mks_icon icon=”fa-cutlery” color=”#000000″ type=”fa”]  Biraz meydanda vakit geçirdikten sonra ablamın eşi ile Tokyo restoranında Sushi yemek için buluştuk.St Petersburg’da sushi yapan bir çok yer görebilirsiniz buradan da anlaşılacağı gibi Ruslar Sushi’ye bayılıyorlar.
Fotoğraf 7
      [mks_icon icon=”fa-glass” color=”#000000″ type=”fa”]   Gün  bizim için bitmişti ve  eve geçerek, gün içinde çektiğim fotoğraflara bir göz gezdirdim.Sonrası uyku 🙂

Sayfalar: 1 2 3 4

10 Comments

1 yorum

 1. Tuğba Nuriye Çınar

  1 Şubat 2016 at 22:49

  Çok başarılı ? Tebrikler Gülcan’cım? Yeni dönemde görüşmek ve beraberde seyahat edebilmek dileğiyle?

 2. Elshad

  1 Şubat 2016 at 22:10

  giris iyi olmus ellerine saglik.. )) ama ermitaj muzesini merak ettim ben de.. ((

  • Gülcan

   Gülcan

   2 Şubat 2016 at 16:24

   Çok teşekkürler, kesinlikle Petersburg’a gidince mutlaka uğramalı ve en az 1 gününü ayırmalısın 🙂

 3. Aziz Bratok

  Aziz Bratok

  30 Ocak 2016 at 19:49

  Giriş ücretli ?? keşke ücreti ne kadar olduğunu da yazsaysınız ?
  Başarili yazı olmus ?

  • Gülcan

   Gülcan

   30 Ocak 2016 at 23:36

   Teşekkür ederim 🙂 Ücretler 250-450 ruble arası fakat tam olarak hatırlayamamıştım bu yüzden 🙂

 4. Alper

  30 Ocak 2016 at 12:52

  Harika olmuş 🙂

 5. Buğra

  Buğra

  30 Ocak 2016 at 11:36

  Kalemine sağlık…

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı