Türkiye

Fethiye’ye Yakın Gezilecek Yerler

Fethiye şehir merkezinde bile gezecek bir çok yer vardır ancak özellikle arabayla gelip burada vakit sıkıntısı olmayanlar için başka yerler de önereceğim.

Antalya Yönüne Doğru

Patara Antik Kenti (+Pınara)

Fethiye’den Antalya’ya giden yolun üzerinde yer alan Patara aynı zamanda St Nicholas olarak bilinen Noel Baba’nın da doğduğu antik Likya şehridir.

pataraa

Antik kent özelliğinin yanı sıra Patara Plajı’nın özelliği metrelerce gitmenize rağmen su seviyesinin belinize gelmesidir. Eskiden önemli bir liman kenti olan Patara’yı zamanla kum basmasının ardından liman eski önemini kaybetmiştir.

Kaputaş Plajı

kaputass

Patara’yı geçtikten sonra Kaş ve Kalkan arasında kalan muhteşem bir plajdır. Denize sıfır olan yol üzerinden geçerken arabanızı mutlaka kazaya sebebiyet vermeyecek şekilde park edip plaja inmelisiniz. Plaj bazen dalgalı olsa da denize girmek için, yol üstünde bir serinlik molası vermek için güzel bir mola yeridir.

Kaş & Kalkan / Antalya

Fethiye’den çok uzak olmasa da yoldaki hız sınırının düşük olmasından ötürü yaklaşık 2 saatte trafik kurallarına uyarak Kaş’a varabilirsiniz. Kalkan da Kaş’tan 20 dakika önce yer almaktadır. Kaş benim için her zaman bir vazgeçilmez olduğu için henüz Kalkan’a gidebilmiş değilim.

Kaş; dalış yapmak için, şirin sokaklarda dolaşmak için, güzel yemekler yemek ve denize girmek için de mükemmel bir adrestir. Küçük bir ilçe olduğundan merkezini bir günde gezebilirsiniz. Ancak dalış yapmak isterseniz bir gece kalmak daha sağlıklı olacaktır.

Kaş’ta denize girmek için de birden çok alternatif vardır. Kaş’ın merkezindeki büyük açık otoparkın yakınlarında kayalıklardan denize girebildiğiniz gibi daha da uzaklaşırsanız daha güzel sularda yüzebilirsiniz. Biz yürüyerek 25, arabayla 5 dakika mesafede yer alan İnceburun Plajı’nı tercih ettik. Plaja giriş ücretsiz ancak şezlong, şemsiye vs ücretli.

Bu arada arkadaşları bıraktıktan sonra Kaş’ta Güney Afrikalı bir kardeşim otostop yapıyordu, onu da oteline götürüp eşyalarını bıraktırdıktan sonra yanımıza davet ettik, bu anıyı da buraya koymak istedim 🙂

Finike / Antalya

Narenciye denince akla gelen yerlerin başında gelir Finike. Artık iyice Fethiye’den uzaklaşmış sayılırsınız eğer Fethiye’ye geri dönecekseniz çok geç kalmayın derim 🙂

Marmaris Yönüne Doğru

Koylar

Fethiye’den çıkar çıkmaz yolun sol tarafında plajlar başlar. Yanıkla Plajı, Günlükül1 Günlüklü 2 plajlarına gidebilir denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak bu koylar ana yol üzerinden biraz içeri girdikten sonra yüzebildiğiniz yerlerdir. Yol üstünde hemen on dakika denize gireyim derseniz size uymayabilir.

Göcek

Sadece tekneniz varsa açıklarından denize girebilirsiniz 🙂 Egenin lüks tekneleri genellikle buraya demirler. Bu arada eğer Göcek adalarında yüzmek isterseniz Fethiye’den kalkan Göcek Tekne Turlarına katılarak bu keyfi yaşayabilirsiniz.

Dalaman

Geri dönüşler zordur… Hava alanı buradadır. Tam rotayı ayarlamanız için yazıyorum, Dalaman Göcek’ten sonra Dalyan’dan öncedir.

Dalyan

Ortaca’nın bir semti olan Dalyan’da keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Denize girmek için İztuzu Plajı dünyaca ünlü bir plaj olduğundan orayı öneririm. Dalyan merkezden İztuzu’na hem arabayla hem de merkezden kalkan teknelerle gidebilirsiniz. Teknenin fiyatları 10 TL’dir ve yol üzerinde Caretta Caretta’ları da görebili

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı