AVRUPA

Estadio Ramon Sanchez Pizjuan / Sevilla

Flamenko! Flamenko’nun doğduğu Endülüs bölgesinin başkenti olan Sevilla’nın stadıdır Ramon Sanchez Pizjuan. Modernlik ve antik arap tarzı yapıların bulunduğu şehir benim gerçekten en çok ilgimi çeken şehirler arasında yer alır fakat bu yazımda sadece stat hakkında bilgiler vereceğim.

 

İlk önce isimden başlayalım, neden Ramon Sanchez Pizjuan?

– Tahmin edebileceğiniz gibi Ramon Sanchez Sevilla futbol kulübünün efsane başkanıdır. Asıl mesleği avukatlık olan Sanchez, iki farklı etapta gerçekleştirdiği 17 yıllık başkanlık dönemi dahilinde kulübüne bir lig şampiyonluğu ve 3 Kral kupası kazandırmıştır. 1956 yılındaysa, başkanlık görevini yaparken vefat ettikten sonra stada ismi verilmiştir.

 Kapasite , konum , giriş vb…

45 bin kapasiteli olan olan stad şehrin merkezinde konumlanmış bir vaziyette.

fotoÄŸraf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukardaki fotoğrafta gördüğünüz  gibi kırmızı noktalı olan yer stat, yeşil noktalı olan yer Sevilla Santa Justa tren istasyonudur. Yürüyerek 15 dakikada gelebileceğiniz stadın yanında bir de alış veriş merkezi bulunmaktadır. Bir tüyo vereyim, alış veriş merkezinin interneti mevcuttur ve ücretsizdir.

Bilet olayına değinmek gerekirse, Sevilla spor kulübünün internet sitesinden bilet alabilirsiniz. Ödemenizi yaptıktan sonra ise stadın hemen altında yer alan online satışlar için ayrılan yere gelip pasaportunuzu gösterdikten sonra biletinizi bastırabilirsiniz. https://secure.sevillafc.es/taquilla/  Eğer online olarak alamadıysanız, “Taquilla” yani bilet satış yerine gelip biletinizi maç günü bile alabilirsiniz. Bilet fiyatları ise 25 eurodan başlar 200 euro’ya kadar çıkar (La liga’da normal maçlarda)

http://www.youtube.com/watch?v=UxRudruVfPE

Yukarıdaki video’da paylaştığım gibi her maçtan önce stat çevresinde polisler atlarıyla beraber dolaşırlar. üstelik bu sadece Sevilla veya Endülüs bölgesi için geçerli değil tüm ülke için geçerlidir. Video’nun ikinci kısmında ise İspanya’nın kulübüne en sadık taraftarlarından olan Sevilla taraftarının marşını dinleyebilirsiniz. (himno de sevilla)

Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı