Aklınızda bulunsun!

Emekliliği Beklemeden Yaşanılacak 6 Sahil Kasabası

Betonlar arasında, stresin içinde bir yaşam sürüyoruz. Belki sizleri bu durumdan kurtaracak yazıyı okuyor olabilirsiniz 🙂 Bu arada söyleyelim, hiç bir şey için stres yapmaya değmez ! 🙂

KAŞ

kaş

 

Taşınıyoruz ama çok da insandan uzaklaşmayalım, doğaya biraz daha yaklaşıp turistlerle beraber olalım derseniz işte Kaş tam size göre ! Antalya ili sınırlarında yer alan Kaş’ın hemen iki kilometre karşısında Yunanistan’a ait Meis adası bulunur. En güzel taraflarından biri de bir diğer güzel durak olan Fethiye’ye yakın olmasıdır.

Eğer ekonomik anlamda birikiminiz varsa sorun yok zaten, yoksa da dert etmeyin. Kaş turizmi yazın çok canlıdır. Yerli ve yabancı turist akın eder. İngilizceniz varsa bir de el işiyle uğraşırım derseniz ooh hayat size güzel 🙂 Bir çayınızı içmeye geliriz ! Bizimle bağı koparmayın ! 🙂

 

 

 

SELİMİYE / MARMARİS

 

selimiye marmaris

Yok yok, ben sadece oturup dalgaların sesini dinlemek istiyorum mu diyorsunuz? İşte o zaman sizleri Selimiye’ye davet ediyoruz. Berrak bir deniz ve kuş cıvıltıları sizleri bekliyor olacak. Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli yat limanlarından birisi de burada yer almakta.

Ama merak etmeyin, Türkiye’nin en önemli yat limanını barındırmasına rağmen bu kasabada sessizlik hakim.. Şu satırları yazarken bizlerin de canı o koltuklarda oturmak istemedi değil..

CUNDA

cunda

Rakı & Balık & Ayvalık denir ya, heh işte o söz buradan çıkmadır 🙂 Ayvalık’a bağlı rengarenk bir ada burası. İnsan Cunda’da dolaşırken kendisini ya Güney İtalya ya da Malta’da hissediyor yahu 🙂

 

Eski bir Rum yerleşim birimi olduğundan  yaşlı yerlilerin çoğu Rumca bilir.

 

Bu arada adanın bir diğer adı da Alibey Adası’dır. Cunda ismi adanın daha önceki adıdır. Adanın Alibey adını almasının sebebi de padişahın “Yunanlılara teslim olun” emrine karşılık vererek vatanını koruyan Ali Çetinkaya’dan almaktadır.

 

FOÇA 

foça

Güzel İzmir’in meşhur kasabası.. Meşhur olmasını sadece doğal güzelliğine değil aynı zamanda tarihine de borçludur Foça. Binlerce yıldır yaşam olan bir belde olan Foça’da İyon uygarlığına ait kalıntılar da yer almaktadır.

Bahsedilen diğer beldelere göre nüfusu biraz daha fazladır. Yaklaşık 40 bini bulan nüfusu yazın daha da artmaktadır.

Türkiye’nin en yüksek okuma yazma oranına sahip olan beldelerinden biridir. Bu oran Foça’da %96’dır.

Aynı zamanda Uluslararası Foça Festivali’ne de yıllardır ev sahipliği yapar Foça. Genellikle spor aktiviteleri yer alır bu Festivalde.

 

BADEMLİ

Eğer burada yaşamaya karar verdiyseniz çok şanslısınız 🙂 Çünkü 2000’den az olan nüfusuyla komşularınızın isimlerini çok kısa bir süre içerisinde ezberleyeceksiniz 🙂

bademli

 

YEŞİL ÜZÜMLÜ / FETHİYE

Yeşilüzümlü+Uzumlu+Fethiye+TurkeyEn baştan söyleyelim, burada ev fiyatları tahmininizden çok daha yüksek olacak. Nüfusu çok az olan beldedeki insanların genel kültür seviyesi çok yüksektir. Üstelik nüfusun çoğu da beldenin yerlisidir, yani belde kimliğini bozmamıştır.

Fethiye’ye de yakın olan bu kasabada halk üzüm bağları ve ev şarabı üretmektedir. Zeytin ve zeytinyağı da başlıca geçim kaynaklarındandır.

Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı