Türkiye

Dünya’nın Göz Bebeği ; Amasra Gezi Rehberi

AMASRA KÜÇÜK LİMAN

Paphlagonia’lı yazar Niketas ve Fatih sultan Mehmet’e göre “Çeşm-i Cihan” yani dünyanın göz bebeği olarak adlandırılır güzel Amasra. Bartın’ın deniz kıyısındaki antik ilçesi Amasra tarihi ve doğal güzelliği kadar taze yemekleriyle de ön plana çıkan çok önemli bir Batı Karadeniz ilçesi…

 

Amasra’ya Ulaşım

İstanbul’dan : Tercih edeceğiniz yola ve hızınıza göre 5-6 saat arasında Amasra’ya ulaşabilirsiniz. İster Safranbolu yolundan ister Mengen yolundan Amasra’ya ulaşabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken gidiş veya dönüş yolunda Safranbolu’ya uğramanızı tavsiye ederim.

Ankara’dan: Ankara’dan Amasra’ya gelenler Safranbolu yolunu takip ederek gelirler. 385 kilometrelik yolun son kısımları biraz virajlıdır. Özellikle kışın seyahat edenler dikkat etmeli.

Bartın’dan : Yeni yapılan yol sayesinde yolculuk yaklaşık 20 dakikaya düşmüştür. Aracınız yoksa 4.5 lira karşılığında dolmuşlarla Amasra’ya gelebilirsiniz. Dolmuş saatleri sezondan sezona değiştiği için arayıp güncel bilgi almakta fayda var. Amasra’daki durak için 0378 315 11 63 Bartın’daki durak için 0378 228 63 11 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Yıllık Hava Durumu ve Tavsiye Ettiğim Seyahat Dönemi

AMASRA KÜÇÜK LİMAN

Amasra’nın tüm hava durumu tahminlerini TIKLAYARAK öğrenebilirsiniz. Batı Karadeniz’in iklim özelliklerini taşıyan Amasra’da yağmur yağdığı zaman gezmek biraz zor olabilir. Nisan, Mayıs, Haziran ve Ağustos ayları Amasra’yı gezmek için ideal olur. Bahsi geçen bu aylarda hafta sonları bir çok tur firması buralara geldiği için yoğunluk yaşanabilir. Eğer sizin için bir önemi yoksa hafta içi buraya gelmek daha iyi olur. Eğer denize girmek istiyorsanız Mayıs sonlarından itibaren doğru gelin derim.

 

Amasra’da Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

Sahile ulaştıktan sonra bir çok gezilmesi gereken yeri yürüyerek gezebilirsiniz.

1. Amasra Müzesi

AMASRA MÜZESİ

Amasra’ya tünel yoluyla giriş yaptığınızda zaten karşınıza çıkacak olan ilk gezilecek yerdir. Son restorasyondan sonra muhteşem bir hal aldı. Amasra’dan başlayarak Batı Karadeniz yöresi hakkında da kültürel bilgiye sahip olacağınız bu müzeyi kesinlikle gezmelisiniz. Amasra’yı tam anlamıyla gezmek için bu müze tavsiyemdir.

2.Küçük Liman

AMASRA KÜÇÜK LİMAN

Küçük bir koy şeklindeki liman bölgesi dinlendirici manzaraya sahip. Bu küçük sahil şeridi boyunca yürüyüp çay bahçesinde manzaraya karşı içeceğinizi içebilirsiniz.

AMASRA KÜÇÜK LİMAN

3.Kaleiçi Mahallesi

Eskiden kalenin bulunduğu mahalleyi mutlaka gezmelisiniz.

4. Fatih Cami

Cuma hutbesinin halen kılıç çekilerek okunduğu nadir camilerden biridir. Aslında bir kilise olan yapı Amasra’nın fethinden sonra camiye çevrilmiştir.

5.Direklikaya

Cenevizliler tarafından yaptırıldığı bilinen yapı denizi daha iyi kontrol etmek için yapılmıştır. Şu anda üstüne çıkılmasa da yanına gidip fotoğraf çektirebilirsiniz.

6) Kemere Köprüsü

Rezalet bir restorasyon sonrasında günümüzdeki halini alan köprü aslında Roma döneminde yapılmış olan ve tarihi eser niteliği taşıyan bir köprüydü. Günümüzde de Amasra ana karasıyla Boztepe’yi birbirine bağlayan tek gözlü bir köprüdür.

7) Ağlayan Ağaç

AMASRA

Tavşan adası manzarasına sahip noktada mutlaka bir Türk Kahvesi için. Hayatımda içtiğim en güzel kahve olmasa da gördüğüm en güzel manzaralardan biri diyebilirim. Huzur dolu…

Amasra’da diğer gezilecek noktalar…

Kilise, şapel, Cenova armaları, şehir hamamı, tiyatro kalıntıları, gymnasium, su sarnıcı, sanat evi, nekropol anıtı…

Amasra’da Ne Yenir?

AMASRA YEMEK

Yediğim en lezzetli barbun ve mezgiti Amasra’da yedim. İki farklı mekanda denesem de ikisinin de ortamı, lezzeti ve manzarası mükemmeldi. Mustafa Amcanın Yeri & Canlı Balık Restoran ve Işık Altın Otel’in terasındaki restoranlar hem taze hem de çok lezzetli balıklar sunuyor. Ben bu ikisinde yedim ve keyif aldım.

Mustafa Amcanın Yeri & Canlı Balık Restoran : (0378) 315 26 06

Işık Altın Otel : (0378) 315 39 51

AMASRA SALATA

Amasra’dan Ne Alınır?

Çöver Ekmeği

Buraya özgü çöver ekmeği hem balığın hem de salatnın yanına çok iyi gidiyor. Katkı maddesi olmadığı için biraz sert olan ekmek uzun ömürlü. Ancak hemen yemeyecekseniz dilimletmeden alın ki ömrü daha uzun olsun. Ekmeğin fiyatı genel olarak 3 TL civarında.

Şimşir Kaşık

Bu arada eğer yolunuz Bartın’ın içine düşerse Şimşir Baba Cami’yi de mutlaka ziyaret edin. Hatta Tourmag dergisi için yazdığım genel Bartın Gezi Rehberi’ni de yandaki linkten okumanızı tavsiye ederim. YAZIMIN LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ

Şimşir de bu bölgede çok çıkan bir malzeme olduğu için her türlü ürün yapılabiliyor. Genellikle kaşık olduğu için ben 6 kaşık bir bıçak aldım şimşirden. Hem el işçiliği hem de hakiki malzeme… Bence çok güzel bir anı. Bunlardan alarak hem seyahatinizi ölümsüzleştirmiş hem de zanaatkarlara destek vermiş oluyorsunuz.

>

Çok Popüler!

Yukarı