DoyasıyaListe

Dünyanın En Uzun Tren Yolculuğu | Trans Sibirya

Tren yolculukları hiç şüphesiz ki pek çoğumuzun en fazla tercih ettiği yolculuklardan bir tanesi. Bunun tek nedeni ise fiyatlarının uygun olması değil. Aynı zamanda nostaljik olmasından ötürü turistler tarafından tercih edilen trenler birçok kişi için miadını doldurmuş bir ulaşım aracı olarak görülse de yurtdışında bu durum tam tersi olarak işlemekte. Yani dünyanın dört bir yanında insanlar tren ile gerek yurtiçi gerekse yurtdışı pek çok lokasyona gitmeyi tercih ediyor. Trans Sibirya ise en amiyane tabir ile ölmeden önce mutlaka yapılması gereken şeylerden biri olarak kabul ediliyor.

1)Dünyanın En Uzun Demir yolunda Yolculuk

 1891 yılında yapımına başlanmış olan Trans Sibirya demiryolunun inşası ancak 1915 yılında tamamlandı. Pek çok trenin yolculuğu Moskova’da başlasa da turistler yolculuk esnasında nereleri görmek istiyorlarsa buna göre başlangıç ve bitiş noktalarını rahatlıkla seçebiliyorlar. Yani yapacağınız yolculuğu planlarken daha öncesinde gördüğünüz yerleri atlayarak yeni yerleri rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz.

2)Gidilecek En Uygun Zamanı Nasıl Belirleyeceksiniz?

 

Birçoğumuzun bildiği gibi Sibirya oldukça soğuk bir yer. Yani ne kadar kalın giyinirseniz giyinin fark etmez kış mevsiminde buraya gittiğiniz zaman ciddi anlamda üşümeyi de göze almanız gerekecek. Ancak kışın buraya gitmenin de pek çok farklı avantajı bulunuyor. Tamamen karlar ile kaplı olan bir alanda Sibirya kurtlarının çekmekte olduğu kızakların ortaya çıkarttığı muhteşem görüntü sizleri hayran bırakacaktır. Genel olarak pek çok kişi Mayıs ve Eylül ayları arasında, nispeten sıcaklığın çok daha yüksek olduğu zamanlarda bu tren yolculuğunu tercih etmekte. Fakat havanın sıcak olduğu söylense de kimi zaman yaz aylarında bile buralarda kar görebileceğinizi göz önünde bulundurarak buna göre giyinmenizde fayda var.

3)Doğru Plan Yapın

 

Trans Sibirya tren yolculuğu ile alakalı bilinen en yanlış bilgilerden biri ise biletlerin çok pahalı olması. Halbuki en az 3 ay öncesinde alacağınız biletler ile çok uygun fiyatlara pek çok farklı kültürü görme imkanınız bulunmakta. Fakat birçoğumuz bu aşamada çok yanlış seçim yaparak Moskova’dan başlayıp Pekin’e kadar hiçbir şekilde durmadan 7 gece 8 günlük gezi için bilet alıyor. Halbuki bu durumda dışarıdaki kültürü ve yaşamı sadece tren camının arkasında görüyorsunuz.

4) Yolculuğun Tadını Çıkartın

 

Genel olarak bu tarz non-stop yolculukları turistler tercih ediyor. Bu trenler diğerlerine oranla çok daha lüks. Öyle ki akşam yemeklerinde hemen herkesi kravatlı ve elbiseli görebilirsiniz. Bunun yerine pek çok turist gibi 21 güne kadar trende yolculuk ile hem ülkeleri hem de kültürleri görebileceğiniz yolculukları tercih edin. Böylece unutulmaz anılarla dolu bir yolculuk geçirmiş oluyorsunuz.

 

5)Dünyanın 3’te Birini Tek Tren İle Gezeceksiniz

 

Bu yolculuk ile birlikte aslında mevsimlerin ve zamanın içerisinde dolaşma imkanına erişmiş olacaksınız. Yedi tane zaman diliminin içerisinden geçerken kimi zaman akıllı cep telefonları bile o an saatin kaç olduğunu bilemeyeceksiniz. Dolayısıyla bu aşamada yalnızca yolculuğun ve dünyanın tadını çıkartın. Bir taraftan Baykal Gölü’nün etrafı yani dünyanın en sessiz köşesi olarak bilinen Sibirya’nın güneyinde huzurla zamanınızı geçirirken diğer bir taraftan su, elektrik, banyo olmayan bir çadırda vakit geçirebileceğiniz Moğolistan’da doğaya karşı bambaşka bir şekilde bakmaya başlayacaksınız. Ancak isterseniz çadır yerine çok daha modern tarzda yapılarda da kalabilirsiniz. Fakat her yerde Cengiz Han’ı görecek, diğer bir yandan ise Orhun Anıtları’nı yine burada inceleyebilirsiniz.

 

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı