Türkiye

Doğu Ekspresi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (Güncel 2017)

Türkiye’de yapmayı en çok sevdiğim yolculuktur desem yeridir. Hatta 3 kez Interrail 3 kez de Doğu Ekspresi yolculuğunu gerçekleştirmiş biri olarak söylüyorum Doğu Ekspresi de en az Interrail kadar heyecan veren güzel manzaralarla dolu bir yolculuktur. Bu yazıda sizlere bana gelen sorulardan ve gelmesi diğer muhtemel sorulardan hazırladığım Doğu Ekspresi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular’a Cevaplar bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi’nin Biletleri Nereden Ve Nasıl Alınıyor?

İnternetten

Doğu Ekspresi biletinizi TCDD EYBİS yani “Elektronik Biletleme Sistemi”nden alabilirsiniz.  Hatta biletinizi ilk önce rezervasyon edip sonra size verilen süre içerisinde de biletin ödemesini yapabilirsiniz. Yani aynı uçak bileti alır gibi.

Çağrı Merkezinden

444 82 33 numaralı telefonu arayarak biletinizin rezervasyonunu gerçekleştirebilir ya da alım işlemi yapabilirsiniz.

Gişeler Ve Acenteler

Biletinizi TCDD gişesinden ve acentelerden alabilirsiniz. Ancak kış sezonunda biletler günler öncesinden “yataklı” ve “örtülü kuşetli” için bitebiliyor. Bu yüzden mutlaka en az 10 gün öncesinden biletinizi alın.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Bilet fiyatları hem yolculuk yapacağınız kilometreye hem de bineceğiniz vagona göre değişmektedir. Tam yolculuk olan Ankara – Kars için pulmanlı vagonda ücret 35 -40 TL Civarı (yaş vs indirimleriyle değişmekte) Örtülü kuşetli vagonda 50-60 TL, yataklı vagonda da eğer iki kişi seyahat ederseniz kişi başı 100, tek kişi yataklı odayı kapatırsanız 116 TL ücret ödersiniz. Ancak ücret değişikliklerine karşın lütfen TCDD ile irtibata geçin. Benim vermiş olduğum ücretlerde birkaç TL’lik yanlışlık olabilir.

Vagonlardaki Fark Ne? Pulman Ne Demek? Örtülü Kuşetli Ne Demek ? Yataklı Vagon Ne Demek?

Aralarında bariz farklar bulunmakla beraber bu konudaki önerilerimi dikkate almanızı öneririm 🙂

Pulman

Bildiğimiz koltuklu otobüslerin biraz daha konforlu olanıdır. Ancak yine de uzun seyahatlerde asla önermem. Uyuma şansının 0’a yakın olduğu bu vagonda aynı zamanda çok eşya taşıyan insan da olduğu için bu vagona binmenizi gerçekten önermem.

Örtülü Kuşetli

3 kezdir kullandığım vagon tipidir. Yeni insanlarla tanışmak için idealdir. Aslında bunu “4 kişilik ufak bir hostel odası” diye tanımlıyorum hep. Geniş koltukları istenildiği zaman yatağa dönüşen bu kompartmanda bir adet de priz bulunmakta. Kompartmanın sıcaklığı klimayla 27 dereceye kadar çıkartılabiliyor ve dışarıda -25 derece olsa bile içeriye işlemiyor. Ranza tipi iki yatak yani toplamda 4 yatak var. Eğer üç kişi seyahat ediyorsanız ve yanınıza başka biri gelmesin istiyorsanız dört kişilik ödeme yapıp kompartmanı kapatabilirsiniz.

Yataklı

Örtülü kuşetli özelliklerine ekstra olarak dışarıdan da kilitlenebilir olan bu kompartman iki kişiliktir. Çiftler için uygundur.

 

Doğu Ekspresi’ne Rotadaki İstediğim Durakta Binip İstediğim Durakta İnebilir Miyim?

Evet. Doğu Ekspresi rotasında duraklayan istediğiniz yerde binebilir, istediğiniz yerde inebilirsiniz. Doğu Ekspresi için tek bir bilet satılmıyor. Bineceğiniz ve ineceğiniz yere göre fiyatlar değişiyor.

 

Ankara Tren Garında Tadilat Var, Trene Nereden Biniliyor?

Ankara Tren garında olan tadilat sebebiyle Doğu Ekspresi’ne Kırıkkale’de yer alan “Irmak”ta biniyorsunuz. Ancak merak etmeyin, aldığınız biletle Ankara Garı’nın önünden Irmak’a ücretsiz otobüs seferleri düzenleniyor. Yolculuk yaklaşık bir saat sürüyor ve ardından trene aktarma yapıyorsunuz.

Trende Priz Var mı?

Örtülü kuşetli vagonda dört kişi için toplam bir priz bulunmakta. Pulmanlarda priz yok ve yataklıda priz mevcut. Örtülü kuşetli kompartmanda priz odanın üst tarafında yer almakta. Yani eğer yatarken prize ihtiyacınız olacaksa biletinizi üst ranzadan alın ve prize yakın olursunuz.

Trende Yemek Var mı?

 

Trende bir adet yemek vagonu mevcut. Eskiden çok daha iyi yemeklerin piştiği vagonda artık eski kalite malesef yok. Fiyatlar da ortalama. Benim tavsiyem yanınıza bol bol yiyecek alın. Sandviç vesayre alırsanız iyi olur. Ayrıca çay içmenin çok keyifli olduğu bu trende çayın fiyatı 3 TL. Bazen de demleme yerine poşet geliyor.. Bir adet küçük su ısıtıcısı alın yüz tane çay için 🙂

Trende Tuvalet Var Mı ? Temiz Mi?

Trende her kompartmanda tuvalet var. Ancak temizliği konusunda pek iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Yine beterin iyisi olarak şöyle bir önerim var. Eğer örtülü kuşetlide kalıyorsanız yataklı kompartmanın en arkasındaki tuvalet en az kullanılanı olduğu için en temizi o. Ayrıca tren duruyorken tuvalet yapmayınız. Çünkü tuvalet direkt raylara gidiyor 🙁

Tren Güvenli mi?

Şu ana kadar bir şeyi çalınan kimse görmedim duymadım. Ancak yine de değerli eşyalarınız koruyun kollayın.

Trende Güzel Fotoğraf Ve Video Çekmek İçin..

En güzel fotoğraflar tren kıvrılırken ortaya çıkıyor. Aynı zamanda Ankara’dan kalkan tren için kışın kar vakti sabahın ilk saatleri çok güzel görüntüler ortaya çıkıyor. Özellikle Sivas – Erzincan arası çok güzel yerler var.

Trende İnternet Kullanımı hk.

Trende wi-fi mevcut değil. Hatta 4.5G bile çekmiyor çoğu yerde. Eğer internet kullanacaksanız tren büyük ilçe veya şehirlere varmadan kendinizi hazırlayın. Çünkü sadece büyük duraklarda internet çekiyor.

Bilmem Gereken Başka Bir Şey Var Mı?

Gelenek haline gelen bir şey var. Tren istasyonda dururken bazen küçük çocuklar camların ardından yolculara kendilerini gösterip çikolata gofret alıyorlar. Bu artık bir gelenek. Orada yaşayan çocuklar her gün aynı saatte gelip belki de en büyük eğlencelerini yapıyorlar. Sizlere tavsiyem yanınızda kendi yiyeceğinizden 3-5 fazla çikolata bulundurun.

DİĞER SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN ogulcan@doyasiyagez.com ‘a MAIL ATINIZ

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı