Aklınızda bulunsun!

Couchsurfing nedir? Nasıl kullanılır?

Her fırsatta söylerim, bir yeri gezmek demek o yeri yaşamak demektir ve bu o yerin yerlisiyle beraber olur. Gelişen teknolojiyle beraber evini gezginlere açıp yeni kültürler tanımak isteyen insanlarla, gidecekleri yerlerde daha az para harcamak için konaklama masrafını sıfıra indirmek isteyen gezginler birbirini buldu. Arz ve talebin üzerine Couchsurfing oluştı diyebiliriz. Ben anlamadım diyebilirsiniz, haklısınız, biraz daha açıyorum konuyu.

İlk önce www.couchsurfing.com sitesinde bir hesabınız bulunmak zorunda. Tamamen ücretsiz hesaba eğer Facebook hesabınız varsa eşleyerek kolayca hemen profilinizi oluşturabiliyorsunuz. Profilinizi oluşturduktan sonra gitmek istediğiniz yerdeki insanları bulup onlarla yazışarak beni evine misafir edebilir misin diyorsunuz. Bu tarz işlerde referans çok önemlidir, bu yüzden yorumlar ve referanslara iyi bakmanız gerekmektedir.

Size örnek teşkil etmesi için iki couchsurfing maceramı anlatayım. Birincisinde ev sahibi ikincisinde misafir olarak.

 

1) Berlin – Doğukan Dağal

 

Facebook’taki Couchrail sayfasında (Interrail sayfasının alt sayfası) Doğukan kardeşimin Almanya’da kimse var mı  postunu gördükten sonra Berlin’deki odamın kapısını kendisine açma kararı aldım. İlk önce profilini inceledikten sonra kendisine yardım etme ve onu tanımak istedik. Memnun da kaldık kendisinden, sessiz sakin geldi gitti diyebilirim

 

2) Viyana – Matina

Bu sefer ben seyahat ediyordum ve Viyana gibi pahalı bir ülkede Matina’yı buldum.

Bu da evin içiYukarıda sağdaki resimde evin manzarası olarak Avrupa’nın en geniş evini görebilirsiniz. Aynı zamanda iç savaşın başladığı yerdir ve 4 tramvay durağı boyunca ev devam eder.

Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı