Aklınızda bulunsun!

Bütün Sahiller ve Plajlar Anayasaya Göre Ücretsiz !

Bu zamana kadar bir çok kez plaja gitmiş ve sahile girerken ücret ödemiş olabilirsiniz. Ancak bu yazıda sizlere Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının 43. Maddesini kanıt göstererek tüm denizlere ücretsiz giriş hakkınız olduğunu hatırlatacağız.

Yazıya başlamadan önce ufak bir bilgilendirme yaparak bu kurala sadece milli parklar, askeri alanlar, limanlar’ın hariç tutulduğunu belirtelim.

5 Yıldızlı Otel’in Denizi’ne Ücretsiz Girmek

Yukarıda yer alan başlıkta aslında ufak bir hata var. O düşündüğünüz deniz 5 Yıldızlı Otel’in değil tüm Türkiye’nin denizi olarak ortak kullanıma açıktır. Gelin bu konuda yasalar ne diyor bir bakalım…

Anayasanın 43. maddesinde yer aldığı gibi; “Deniz, göl ve akarsular öncelikle kamu yararı kullanılarak gözetilmelidir.

Yukarıdaki hükmün detay maddelerinde ise sahil kesimine yapılacak olan bir işletmenin (mesela otel, eğlence merkezi vs) sahile en az 50 metre uzaklıkta olması gerektiğini açıkça yazar. Yani bir otelin özel kullanım alanı olarak gözüken deniz aslında kesinlikle öyle değildir.

Peki Tam Olarak Ne Yapmalısınız?

Ayağınızda terlik elinizde çantanız otelin önüne geldiniz. İçeri girerken sizin otel misafiri olmadığınız anladılar ve sizi dışarı çıkarmak isteyecekler. Bu durumda ne mi yapacaksınız?

Senaryo 1

Anayasanın 43. maddesini ihlal ettikleri için hemen polisi arayabileceğinizi otel görevlilerine söyleyebilirsiniz. Genellikle bu durumlarda polisin yaptırımlarından ve işletmenin itibarının zedelenmesinden korktukları için sizlere izin vereceklerdir.

Senaryo 2

Anayasının 43. maddesini anlatmanıza ve bunun suç olduğunu belirtmenize rağmen eğer sizi içeri almıyorlarsa polisi arayıp bulunduğunu yere çağırabilirsiniz. Ancak normalde polisin görevi olmasına rağmen polis de çözmeye yanaşmazsa bu durumu en iyi bilen mecra olan kaymakamlıklar size yardımcı olacaklardır.

 

Şezlong Ve Şemsiye Kullanımı

Evet, her şey tamam. İçeri girdiniz ve bir ücret ödemediniz ama bir de şezlongları kullanmak istiyorsunuz ne yapacaksınız? Dediğim gibi denize 50 metre mesafede işletmeler bulunamayacağı için aslında şezlong ve şemsiyeler de bulunmamalıdır. Ama eğer varsa ve siz bunu da problem ederseniz artık bu iş biraz sıkıntıya girebilir. Yani yasal olarak hem onlar oraya şezlong koyamaz hem de siz yasal olarak izin verilmeyen şezlonglara oturamazsınız. Dolayısıyla içeri girdikten sonra artık denizin keyfini çıkarma vakti !

 

Bu arada diyelim ki bir otelin sahilinde yer alan bir denize girdiniz. Sadece ve sadece denize girme hakkınız olduğunu unutmayınız. Açık büfe yemekler vesayre varsa buna katılmanız etik ve yasal değildir 🙂

Maalesef daha önce bu şekilde itiraz edip işletme sahibinden dayak yiyenler de vardır.. Haberi okumak için TIKLAYINIZ

 

Son bir uyarı!

Yazının en başında belirttiğimiz gibi Ölüdeniz gibi milli parklar, askeri alanlar ve limanlar bu kurala dahil değildir.

 

Kaynak :

TC Anayasa 43. Madde

Hürriyet

Dunyalilar.org

 

 

>
1 yorum

1 yorum

  1. Hakan

    15 Haziran 2016 at 16:57

    İnşallah biz de dayak yemeyiz 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı