Türkiye

Bozcaada Gezi Rehberi

Kalbimizden bir parçayı Bozcaada’da bıraktık ve İstanbul’a döner dönmez bilgilerin tazeliğiyle bu rehberi hazırlamaktayım. 

Bozcaada’ya Ulaşım

foto kamera arabayla

Adanın belki de tek dezavantajı ulaşımının biraz meşakkatli olmasıdır. Aslında baktığınız açıya göre de değişir bu dezavantaj –  avantaj meselesi; İstanbul’daki adaların ulaşım kolaylığıyla özellikle hafta sonu adeta istila edildiğini düşünürsek Bozcaada’nın bakir koyları, sabah duyduğunuz kuş sesleri ve yaprak hışırtıları da belki bu dezavantajın avantaja dönüşmesini sağlıyor 🙂

İstanbul’dan  Arabayla Gelecekler İçin

foto kamera arabayla

İstanbul’dan arabayla gelmek için en kolay yol Tekirdağ üzerinden Gelibolu’ya varmaktır. Gelibolu – Lapseki arası arabalı feribotla geçilir. Ardından Lapseki’den Geyikli’ye kadar arabayla devam edip Geyikli – Bozcaada arası tekrar arabalı feribotla geçerek adaya ulaşabilirsiniz.

Arabalı feribot sefer bilgileri ve duyuruları için GESTAŞ’a ulaşabilirsiniz. GESTAŞ LİNK İÇİN TIKLAYINIZ.

Feribot Fiyat Bilgileri : Feribota araç içi yolcu ödenmez, bir feribota gidiş dönüş binmenin bedeli 70 lira olduğundan ve adaya giderken ve dönerken toplam dört sefer feribota bineceğimizden yolculuğumuzda adaya varmak için ve İstanbul’a dönmek için toplam harcanacak miktar 140 liradır.

İstanbul’dan Arabayla eleceklere Tavsiye

Yolunuz üzerinde yer alan Troya Açık Hava Müzesi’ne girmenizi tavsiye ederim. Müze kartın geçerli olduğu müzeye girmek için yolunuzu sadece 10 KM uzatacaksınız.

 

İstanbul’dan Toplu Taşımayla Gelecekler İçin

Yaz sezonuna girildiği zaman İstanbul’dan Geyikli’ye kadar otobüsler olabiliyor. Kış sezonunda ise Çanakkale’ye kadar gelip oradan minibüsle yola devam edebilirsiniz.

Otostopla Geleceklere Tavsiye

Feribota yaya yolcular da binebiliyor. Tek yön kişi başı ücret 3.5 TL. Ancak bu ücreti vermek istemezseniz feribot sırasında bir araçtan rica edip feribota binene kadar arabaya girebilirsiniz çünkü zaten araç içi yolcudan ücret alınmıyor.

Bozcaada İçinde Ulaşım ve Otopark

Adanın iskelesinden kalkan dolmuşlar ile plajlara gidebilir ve gün batımı turlarına katılabilirsiniz. Gün batımı turlarının da fiyatı 20 TL’dir. Sezondan sezona ve günden güne değişen sefer saatleri için en sağlıklı bilgiyi adaya gittiğinizde minibüs durağından alabilirsiniz.

DSC_0809

Otopark konusuna gelince de adanın merkezinde ücretsiz birkaç otopark  var. Sahilde kalenin yanında ATM’lerin arkasındaki otoparkı kullanabilirsiniz.

Araç ile adanın bir ucundan bir ucu 15-20 dakika sürüyor. Adanın içerisinde tek bir benzinci var (OPET) onun da fiyatına baktım ama eğer aracın deposunu tam dolduracaksanız biraz fiyat farkı var ama ufak alımlar yapacaksanız tabi tercih edebilirsiniz..

 

Bozcaada Hakkında

Tarihi

Adada yapılan arkeolojik kazılar neticesinde şehir yaşamının milattan önce 3000’e kadar uzandığı anlaşılmıştır. Buluntular arasında bir burada bir darphane bulunduğu da anlaşılarak yapılan araştırmalar neticesinde paraların üzerinde Zeus, Hera, Çift Balta ve bölgenin simgelerinden şarap kadehi ve üzüm salkımı bulunmaktaydı.

Jeopolitik konumu sebebiyle bir çok uygarlığın ilgisini çeken Bozcaada bu vesileyle;

Pelasglar,

Fenikeliler,

Atinalılar,

Yunanlılar,

Persler,

Makedon Krallığı,

Bizanslar,

Cenevizliler,

Venedikliler,

Osmanlılar,

Türkiye Cumhuriyeti’ne de ev sahipliği yapmıştır.

Her ne kadar yukarıdaki sıralama kronolojik olarak verilse de Venedikliler ve Osmanlılar arasında bu adaya hakimiyet zamanla el değiştirmiştir. Son noktayı da 20 Eylül 1923’te Lozan Anlaşması koymuş ve ada Türkiye Cumhuriyeti’ne verilmiş.

Tenedos İsmi

coin33

Milattan önce 7, 8 veya 9. yüzyılda yazıldığı sanılan İlyada destanı Homeros’un dünya edebiyatına kattığı en önemli ve Odesa destanıyla beraber bilinen en eski epik destanlardandır.  Tenedos ismi de İlyada destanından farklı yerlerde geçmekte ve Bozcaada’yı temsil etmektedir. İlyada destanının konusu olan Troya savaşı zaten hemen Bozcaada (Tenedos)’un karşısında gerçekleşmiştir. Savaşın ortalarından Akhalar savaş sırasında kendilerine yiyecek içecek sağlamak için Bozcaada’ya çıkarlar. Ardından Troya’lılara kötü bir sürpriz planı hazırlarlar. Savaştan çekileceklerini ima edip Troya’ya çok büyük bir tahta at yollarlar, ardından geri çekilecekken Bozcaada’nın arkasında yer alan Ayazma bölgesinde pusuya yatarak Troya’lılar zaferi şarap ve eğlenceyle kutlarken beklenmedik bir anda kente gelip şehri yağmalarlar.

Türk Mahallesi Ve Rum Mahallesi

Aşağıda gördüğünüz planda Bozcaada merkezinde yer alan Rum ve Türk Mahallesi’ni görüyorsunuz. İskele caddesş ve devamında yer alan Çınarçarşı caddesinin yukarısında kalan mahalle Rum Mahallesi, aşağıda kalan mahalle de Türk Mahallesidir.

Planda net bir şekilde görüldüğü gibi Rum mahallesi çok daha düzenli bir şekilde inşa edilmiş, Türk tarafı da kısmen dağınıktır. Bunun nedenini de Bozcaada Müzesi Kurucusu Hakan Gürüney bize güzel bir şekilde açıkladı.

19. yüzyılın sonlarında adada meydana gelen bir yangında Rum bir hanım yanlışlıkla evi yakmış, bölgenin fazla rüzgarlı oluşu ve evlerin birbirine çok yakın oluşundan dolayı bütün Rum mahallesi bir gecede kül olmuş. Yangın sırasında karşı kıyıda bekleyen İngiliz donanması yardıma koşarak (?) adadaki yangını kontrol altına almıştır. Bu arada İngiliz donanmasının orada olmasının asıl sebebi Rusların geçişini engellemek içinmiş.

Komplo Olabilir Mi?

Net cevap. Hayır.

Hakan Gürüney’in adada yaptığı röportajlar sonrasında bize ilettiği şey adada her zaman barışın ve sevginin hakim olduğuydu. Sadece Rum tarafının yanmasının tek sebebi Rum ve Türk mahallelerini ayıran bir sokağın yangının Türk Mahallesi’ne geçişini engellemekmiş.

Bozcaada’da Rum Nüfus

Yüzyıllardır kozmopolit bir yapısı olan Bozcaada’da 19

bozcaada merkez harita

Kaynak : Bozcaada 9 Oda

. yüz yılın ortalarına kadar Rum nüfus daha fazlaymış. Gün geçtikçe dengelenen nüfus ardından Rumların hızlı bir şekilde adadan ayrılmasıyla Türklerin çoğunlukta olmasına sebep olmuş. Kış aylarında 2500 civarında olan toplam nüfus (herkes) yaz aylarında ve özellikle haftasonlarında 10.000’i bulmakta.

Bozcaada’da Konaklama Tavsiyeleri

Diğer turistik yerlere göre Bozcaada’da metrekareye daha fazla konaklama tesisi düşüyor diyebilirim. Bunu temel nedeni konaklama tesislerinin büyük bir çoğunluğunun butik olmasından kaynaklanıyor. Yani 120 odalı kocaman bir otel yerine 3-5 odalı şirin butik oteller var bu güzel adada.

Sakin Ada Evi

DSC_0428

Adanın iskelesine yürüyerek on dakika mesafede olan Sakin Ada Evi’nin sadece üç odası var. Odalar gerçekten büyük. En alt kattaki odanın çok güzel bir bahçesi var.

Üst kattaki odalardan birinin de ufak balkonundan deniz manzarası gözüküyor.

Ben Sakin Ada Evi’nde konakladığım için gayet memnunum. Kahvaltıda size taze ürünler sunarak güne iyi başlamanızı da sağlayacaklardır 🙂

En en en güzel tarafı ise tesisi işleten Nejat Bey ve Türkan Hanım’ın sıcakkanlılığı oldu.

Kısaca burayı özetlemem gerekirse “Yazlık ev sakinliğinde, otel konforunda” diyebilirim.

İletişim  Türkan Hanım : 0538 417 47 05

Instagram : @sakinadaevi

 

Diğer Konaklama Tavsiyeleri

Kampçılar : Adada kamp yapmak isteyenler Ayazma plajını tercih edebilirler. Ben otostop yapan iki gezgini aracıma almıştım ve kendileri Ayazma’da kamp yaptıklarını gece biraz soğuk olsa da keyifli olduğunu söylediler. Plaja kamp atmak yerine ücretli kamp yapmak isteyenler de yine Ayazma bölgesinde yer alan tesise bir göz atabilir.

Diğer Butik Oteller : Konakladığım Sakin Ada Evi’ni her ne kadar çok sevsem de zevkinize göre merkezden uzakta bir bağ evi ya da başka bir butik otelde de konaklayabilirsiniz. Fakat ben risk almayayım, iyi yer olsun diyorsanız yine tavsiyem Sakin Ada Evi olacaktır 🙂

Instagram @ogulcantatar

Bozcaada Yemek ve Kafe Tavsiyeleri

Bu konuda pek isim vermemeye çalışacağım. Cabali Meyhane Ülke’nin yeri gibi spesifik yerlerin dışında Rum Mahallesi’nin içerisinde kalan yerler birbirine bitişik ve çok tatlı mekanlar. Şurada şunu yedim mutlaka siz de gidin demek yerine size sokaklar arasında dolaşıp size en güzel, en sevimli gelen yerde oturup bir şey yiyip içmenizi önereceğim. Ben vaktim olduğu sürece porsiyonları azaltarak bir çok mekanda yemek yemeye çalıştım ve hepsinden memnun kaldım. Ayrıca esnafın sıcakkanlılığı ve yardım severliği olduğu için bir grup halinde gidiyorsanız ve iki farklı mekanda yemek yiyip aynı masada oturmak istiyorsanız bile size servis açacaklardır. Ancak merkezde yer alan restoran ve kafelerin bir tanesi içlerinden çok farklı bir olanak sunduğu için onu yazmak istedim.

 

Cabalı Meyhane Ülke’nin Yeri

cabali-meyhane-ulke-nin

Hava durumuna göre masaları deniz kıyısına ya da bazen denizin üstüne kuran mekanda kale ve deniz manzaralı bir şekilde yemek yiyebilirsiniz.

Telefon:(0286) 697 0118

 

 

 

 Çiçek Pastenesi

Coffee Shelter

Bade-i Aşk

DSC_0454

Asmalı Meyhane 

Adam Meyhane

Tayyare Pizza

Vahit’in Yeri

 

Bozcaada ve Mezeler Tavsiyeleri

Mezelerle aranız nasıl bilmiyorum ama yazlık yerlerde ve özellikle Ege’de öğünleri sadece mezeyle geçirmekte fayda olduğunu söyleyebilirim. Hem mezenin ana vatanında olduğunuz için hem de plajda göbeği şişirmemek için ideal 🙂

Mezeler arasında Rum böreği ve ada salatası bizim favorimizdi. Sizler de keyfinize göre seçimler yapabilirsiniz.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler 

Gezilecek Yerler

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Kalesi

Ayazma Manastırı

Bozcaada Müzesi

DSC_0811

Adada gezilecek yerlerin başında geliyor dersem yeridir. Bozcaada sevdalısı Hakan Gürüney’in kurduğu ve ziyarete açtığı bu müzede Osmanlı Devleti Arşivinde Bozcaada kelimesi geçen yazılardan tutun mezar taşlarına, deniz kabuklarına kadar binlerce obje var.

ODTÜ mezunu Hakan Gürüney aynı zamanda sizin sorularınıza da cevap vererek adayı size tanıtacaktır. Kendisi Osmanlı kaynaklarını okuyabilmek için Osmanlı Türkçesi de öğrenmiş ardından başbakanlık arşivindeki 3 milyon dosyayı tarayarak içlerinde “Bozcaada” geçen metinleri müzeye getirmiş. Yunanistan başta olmak üzere müzayedelere katılarak Bozcaada hakkında her ne bulursa bu müzeye taşımaktaymış.

Ara Güler’in 1950’lerde çektiği Bozcaada fotoğrafları da müzenin girişinde sergilenmekte.

Müze hakkında biraz daha derin bilgi vermek gerekirse Bozcaada Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen binayı Hakan Gürüney 2006 yılında müzeye çevirerek müthiş bir iş başarmış. Bozcaada hakkında 50 konu başlığına değinilen müzede 15.000’den fazla fotoğraf, harita, gravür ve obje bulunmakta. Ancak Hakan Gürüney’in araştırmacı kimliği ve Bozcaada sevgisiyle beraber bu kaynaklar gün geçtikçe artmakta ve müzede sergilenmektedir.

Bozcaada’nın yerlilerinin de bağışlarıya adanın sosyal hayatına dair çıkarımlar yapacağınız odalar da bulunmakta. Bakkallarda satılan kasa gazozlardan tutun fıçılıara kadar onlarca obje bulunmakta.

Müze satış mağazasında da Bozcaada hakkında yazılmış kitaplar, Hakan Gürüney’in farklı dillerde yazmış olduğu kitaplar ve hediyelik eşyalar yer almakta.

Kesinlikle ve kesinlikle bu müzeye gitmenizi öneririm.

Bozcaada Müzesi İletişim : 0532 215 60 33

Müze merkezdeki kilisenin çarprazında yer almakta. Neredeyse her yerden gözüken çan kulesini takip ederek “Bakkal” adlı restoranın karşısındaki müzeye ulaşabilirsiniz 🙂

BOZCAADA MÜZESİ RESMİ SİTESİ

Instagram @ogulcantatar

Bozcaada Kalesi

Kimi kaynaklar kalenin hangi uygarlık tDSC_0494arafından yapıldığı konusunda kesin bir bilginin olmadığını savunurken kimileri de Cenevizlilerin yaptığını öne sürmekte. Kalenin şimdiki görüntüsünü de Fatih Sultan Mehmet döneminde almış. Çok güzel bir şekilde korunarak günümüze gelen yapının ziyaretçi sayısı çok ama çok az. Bizim üç günlük seyahtimizde ziyaretçisi yok diye kapalıydı artık dönerken polisten rica ederek kapıyı açtırdık. Girişler 5 Lira Müze kart geçmiyor.

 

 

DSC_0796

Ayazma Manastırı

“Ne zaman gerçekten Bozcaadalı olunur?” sorusunun cevabı efsaneye göre manastırın yanında yer alan çeşmenin suyunu içinceymiş. Ancak yapılan sondaj çalışmaları sebebiyle biz gerçek bir adalı olamadık 🙂

Aşağıdaki fotoğrafta yanımda çeşme ve geride de ayazmayı görmektesiniz.

DSC_0854

Aktiviteler

Şarap Dersleri

Gün Batımı Turu

Bisiklet veya Scooter Kiralama

Tekne Gezisi

Dalış

Motorlu Su Sporları

Bozcaada’da Denize Girilecek Plajlar

Ayazma – Sulubahçe – Akvaryum – Merkez – Habbele – Tuzburnu

Tertemiz bir deniz ve tertemiz bir plaj olunca denize girmemek olur mu hiç? Berrak suları ve mis gibi havasıyla adada denize girilebilecek birden çok plaj var. Denize girilecek yerlerin adanın farklı taraflarında olmasının da bir sebebi var. Lodos ve Poyraz’ı meşhur olan adada rüzgarlı havada denize girmek biraz sorun olabilir. Genellikle insanlar rüzgarın estiği yöne göre rüzgar olmayan plajlara yöneliyorlar.

Ayazma Plajı

Adanın merkezinden yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuğun arDSC_0501dından plaja varabilirsiniz. Özel aracını yoksa iskeleden kalkan minibüsler de plaja gitmekte. Adanın çevreyoluna çıkan yolda da beklerseniz otostop şansınız çok yüksek çünkü zaten o yola çıkanların neredeyse hepsi Ayazma Plajına gitmekte.

Otopark ücretsiz, plaja giriş ücretsiz sadece şezlong ve şemsiyeye bir ücret ödeniyor. Tertemiz bir şekilde korunan bu plajı tercih edebilirsiniz biz genellikle burada yüzdük.

 

DSC_0572

Akvaryum (Mermer Burnu)

Türkiye’de yer alan diğer akvaryum koyları gibi bu koyun da aBozcaada-akvaryum-koyudını alma
sının iki sebebi vardır. Birincisi suyun akvaryum suyu kadar berrak oluşu ikincisi de akvaryumu akvaryum yapan şey, yani balık bolluğudur 🙂

Dalış yapmak için de ideal bir yer olan bu plaja isterseniz amatör olarak bile kıyıdan dalabilirsiniz.

 

Adada diğer denize girilebilecek plajlar ise     Sulubahçe Habbele ve Tuzburnu’dur

 

Instagram @ogulcantatar

Bozcaada’da Gün Batımı

Kesinlikle ve kesinlikle gün batımına şahit olmanızı öneririm. Polente adlı yere hem arabanızla hem de merkezden minibüsle gidebilirsiniz. Habbele tabelalarını takip edin ardından yolun sağındaki gün batımı tabelasından sola dönerek alana varabilirsiniz. Gün doğumu izlemek için de en ideal yer merkezde kalenin ön kısmıdır.

 

DSC_0688

DSC_0666
DSC_0677

Bozcaada Etkinlik Ve Festivalleri

Yaz ayları ve belki de adanın en güzel zamanı olan Eylül ayında gerçekleşen festival ve etkinliklerle ada dünyanın  farklı ülkelerinden binlerce gezgine ev sahipliği yapmakta. Gelin bu özel tarihlere bir göz atalım ! 🙂

Şarap Tadımları (Haziran Ayının 3. Haftası)

kacsakgitsek.com

kacsakgitsek.com

Sadece adanın değil ülkenin de en kaliteli şarap üreticilerinden Talay, Çamlıbağ, Ataol ve Gülerada firmalarının önderliğinde gerçekleşen bu tadımlar kapsamında fabrikalar, bağlar gezilmekte; farklı workshoplar yapılarak etkinlik çok eğlenceli ve eğitici hale gelmektedir.

 

 

 

Uluslararası Yarı Maraton Koşusu (Mayıs Ayının 2. Haftası)

Dünyaca ünlü ayakkabı firması New maraton1-3e9aBalance
sponsor olduktan sonra
daha da duyulur hale gelen maratona amatör sporcular da katılabiliyor. 10 kilometre ve 20 kilometre şeklinde düzenlenen maraton aynı zamanda Türkiye Atletizm Federasyonu’nun da resmi yarış takviminde yer almaktadır.

 

 

 

 

Bağbozumu Festivali (Eylül’ün 1 veya 2. Haftası)

Adanın en meşhur etkinliği Bozcaada-kultur-Sanat-Bagbozumu-Festivali-btuddiyebiliriz Bağbozumu Festivali için. Diğer festivallere oranla insana tüketici değil üretici olmayı da aşılayan bu festivalde tüm yıl emeklerle yetiştirilen üzümler toplanır. Toplama işlemine de katılabileceğiniz bu festivalde üzümler toplandıktan sonra adanın merkezinde eğlenceler gerçekleşir.

Farklı acentelerin de bağbozumu turları düzenlediğini belirtmek isterim.

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali (Eylül Ayının 2. Haftasonu)

International Taste Festival Of Bozcaada olarak da bilinen festivalde adanın ve bölgenin yerel yemekleri ve mezeleri turistlerle buluşur. Çok az ziyaretçisi olmasına rağmen mistik yapısıyla kendini çekici kılan Bozcaada kalesinin içinde de etkinlikler devam eder.

Ayazma Aya Paraskevi Günü (26 Temmuz)

Ayazma Panayırı olarak da bilinen bozcaada-da-aya-paraskevi-panayiri-7544095_x_obu festival Rum kesimin bir etkinliğidir. Yılın genelinde kapalı olan manastırda 26 Temmuz günü ziyaretçiler mum yakarak dileklerini dilerler.  Günün diğer bir farklı yanı da ziyaretçiler mum yakarak dilek dilemenin yanında sahip olmak istedikleri şeyleri çalı çırpıyla şekillendirerek kendilerine döneceklerine inanırlar.

 

Instagram @ogulcantatar

Bozcaada ve Sevimli Canlıları

DSC_0217  İnsanları sevgi dolu olan yerlerde sokak canlısı olmak isterdim ben de :)“ Acaba bugün birisi beni arabasıyla ezecek mi?”  Ya da  “Can sıkıntısından gelip bana taş ya da tekme atacak mı?” diye korkmadan yaşayan sokak hayvanları var Bozcaada’nın. Okuduğum kaynaklara göre Kedi, Kirpi, Keçi ve kargasıyla meşhur olan Bozcaada’da ben şahsen her sokakta  bir sürü kedi gördüm. “Karga ya ne var bunda?” DSC_0288diyecek olursanız da gerçekten deBozcaada’nın kargasDSC_0360ı farklıymış. Bildiğimiz kargalardan biraz daha ufak ve ince olan bu kargaları ilk gördüğümde “Bunlar spor yapıp yeni takım elbise giyen kargalar” diye demiştim yanımda
ki arkadaşıma 🙂 Kirpi ve keçilere gelince sadece birkaç kirpi görüp hiç keçi görmediğim için pek yorum yapamayacağım 🙂

Sevimli canlı deyince de bitkileri DSC_0620saymazsak olur mu? Onların neyi eksik… 38 kilometre kare olan adada 65 farklı familyadan 437 bitki türü olduğu tespit edilmiştir. Begonvil fotoğraflarınıza renk katacak bir çiçekken Sakız ağacı da mutlaka yemeniz gereken kurabiyelere tat olacak 🙂

 

 

 

 

 

Bozcaada’dan Ne Alınır?

Bozcaada’ya geliyorsanız eğer buradan üzüm ve üzüm kullanılarak üretilen şarap ve reçellerden alabilirsiniz. Özellikle Alicante Reçeli olarak bilinen üzüm reçeli mükemmeldi. Merkezde Veli Dede’den bu güzel reçeli alabilirsiniz. Veli Dede demişken yine oradan devam edelim. Ada kurabiyeleri de sanırım yenebilecek en lezzetli kurabiyelerdendi.DSC_0226

DSC_0224

 

 

 

 

 

 

İskeledeki okulun yanında bir sürü hediyelik satan dükkan var. Özellikle akşam saatlerinde çoğu açık. Güzel buzdolabı manetleri, çerçeveler ve başka bir çok şey bulacağınız bu dükkanlardan alışveriş yaparken sizlere bir önerimiz olacak. Turizmin bu derece kötü gittiği günlerde Bozcaada’daki esnafımızdan alışveriş yaparken tüm alışverişi bir dükkandan değil de parça parça bölerek alışveriş yapmanızı öneririz.

DSC_0706 DSC_0709 DSC_0711 DSC_0721

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Kanalımıza abone olmadınız mı hala ? 🙂 Logoya tıklayıp kanalı ziyaret edebilirsiniz 🙂

_87772655_87772653

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı