Avrupa

Berlin’de Toplu Taşıma Kullanımı Hakkında Her Şey

Avrupa’nın en büyük başkentlerinden birisi olan Berlin mükemmel bir toplu taşıma sistemine sahiptir. A – B – C bölgelerine ayrılan kocaman bir şehir olan Berlin’in neredeyse her köşesine giden bir toplu taşıma aracı bulabilirsiniz.

Berlin’de toplu taşıma olarak kullanabileceğiniz ulaşım sistemleri ;

S-Bahn

U-Bahn

Tramvay – Metrotramvay

Otobüs

Gece Otobüsü (Night Bus)’dir.

 

Berlin S-Bahn Ve U-Bahn Durakları ve Şehir Haritası (PDF)

http://www.s-bahn-berlin.de/pdf/VBB-Liniennetz.pdf  (PDF için soldaki linki tıklayınız)

berlin_map

Berlin’de Toplu Taşıma Fiyatları

Berlin’de toplu taşıma için alacağınız bilet yukarıda kahverengiyle yazılmış olan tüm ulaşım ağlarında geçerlidir. Mesela günlük bilet almanız halinde S-Bahn kullanacaksanız aynı zamanda U-Bahn, otobüss ve diğer ulaşım ağlarını da kullanabilirsiniz. Yani almış olduğunuz bilet tüm ağlar için geçerlidir. Yalnız bu konuda dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var bunları da yazının devamında anlatacağım.

 

Berlin Toplu Taşıma Tek Yön Bilet Fiyatları (Einzelfahrschein) 

AB: 2.70
BC: 3.00
ABC: 3.30

Not 1: AB – ABC – BC şehrin bölümlerini kapsar. Eğer şehir içinde metroya binecekseniz AB sizin için yeterli olacaktır. C bölgesi Potsdam’ı kapsar.

Not 2: Tek yön biletiniz 2 saatlik süre için geçerlidir. Bu süre de bileti aldıktan sonra değil bileti işlettikten sonra başlar. Bileti işletmek için yapmanız gerekeni de aşağılarda alt başlık olarak bulabilirsiniz.

Not 3: 0-5 Yaş ücretsiz, 6-14 yaş arası da indirimlidir. İndirimli biletinizi de işletmeyi unutmayınız.

 

Berlin Toplu Taşıma Kısa Mesafe Fiyatları (Kurstrecke)

S-Bahn ve U-Bahn’larda 3 durak, otobüs ve tramvaylarda da en fazla 6 durak olarak bu bileti alabilirsiniz. Fiyatı da 1.70 Euro’dur.

 

Berlin Toplu Taşıma Günlük Bilet (Tageskarte)

Bilet alındığı günden itibaren gece saat 03.00’a kadar geçerlidir. AB bölgesinde kullanabileceğiniz günlük kartın fiyatı da 7 Euro’dur.

Berlin Toplu Taşıma Haftalık Bilet

Biletler alındığı günden itibaren 7. günün gece yarısına kadar geçerli olmakla beraber fiyatı 30 Euro’dur.

5 Kişilik Grup Bileti

5 kişilik grup biletiyle günlük 17.50 Euro’ya gezebilirsiniz. Yani aslında 5 kişi olmasanız bile eğer 3 veya daha fazla kişiyseniz bu bileti almanız halinde avantaja geçersiniz. 3 tane günlük bilet 7*3=21 Euro iken 5 kişilik bilet 17.5 Euro’dur.

Berlin’de Toplu Taşıma Biletlerini Nereden Alabilirim?

S-Bahn ve U-Bahn duraklarındaki otomatlardan

Duraklarda yer alan makineleri kullanarak ister nakit ister kredi kartıyla biletlerinizi alabilirsiniz.

İstasyonlardaki Büfelerden

Gazete bayisi görünümlü büfelerden de biletinizi alabilirsiniz.

BVG Büroları

Bazı BVG bürolarından da alabilirsiniz.

Karaborsa ! (ALMAYIN)

Hele bir de turist görünümünüz varsa ve bilete pek aşina değilseniz size başka günün biletini uygun fiyata satabilirler. Olası bir güvenlik kontrolünde biletiniz yokmuş gibi para ödersiniz.

Biletleri Damgalatmak (Geçerli Hale Getirmek) ÖNEMLİ

Turistlerin aşina olmadığı bir sistem olduğundan bazen biletleri olsa bile ceza yediği görülmektedir. Bunun tek nedeni de almış oldukları bileti damgalatmamış olmalarıdır. Almış olduğunuz bileti ;

Tek Yön kullanım için kullanmaya başlamadan hemen önce,

Günlük kullanım için ilk kullanımdan önce sadece bir kez,

Aylık kullanımda da kullanacağınız ilk gün sadece bir kez olmak üzere istasyonlardaki sarı küçük makinalardan damgalatabilirsiniz. Biletinizi damgalatırken biletinizin yanlış tarafına değil, damgalanması gereken tarafına yaptığınızdan emin olunuz.

Berlin’de Toplu Taşımaya Biletsiz Binmek

Sevgili kardeşlerim, gezgin olmak demek kul hakkı yemek anlamına gelmez. Her şeyin uygun fiyatlısını, bedavasını isteyebiliriz ancak ortada bir hak varsa da bunu korumak gerekir. “Kontrol olmaz yaa” deyip sonra 60 Euro ceza yiyebilirsiniz. Bu konuda çakallık aramak pek hoş değildir. İlla da bedava binmek isterseniz ben bazen cebimde az para varken akşam saatlerinde “Bu kesin günlük bilet almıştır ve eve gidiyordur” dediğim insanları istasyonda gözüme kestirip eğer kullanmayacaksa biletini rica ediyordum ve genel olarak veriyorlardı. Genellikle çalışan kesim günlük bilet alıyor.

 

Bisiklet ve Evcil Hayvanlarla Seyahat

508661795

Belirli hatlarda ve belirli saatlerde binebilirsiniz. Bunları görevlilere sorarsanız en net cevabı alırsınız.

Berlin Welcome Kart – Tourist Kart

Toplu taşımaya binebileceğiniz gibi bazı müzelere ve kafelere indirimli giriş yapabilirsiniz. Fiyatları değişmekte olan bu hizmeti de en iyi broşürlerden bakarak öğrenebilirsiniz. Ben çok müze gezerim yerimde de durmam diyenler tercih etmelidir.

 

BONUS VIDEO!

 

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı