Aklınızda bulunsun!

BARSELONA TAVSİYELERİ

 

Yazarlardan Sinem Coşkun’un hazırladığı Barselona tavsiyeleri…

BARCELONA

La Sagrada Familia (Kutsal Aile)

Katalonya‘nın Barselona şehrinde bulunan modern mimarinin öncülerinden sayılan Antonio Gaudi tarafından1882 yılında yapılmaya başlanılan fakat Antoni Gaudi’nin 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapım çalışmaları hala devam eden kilisenin maddi desteği buraya ziyarette bulunan turistlerden karşılanıyormuş… Projenin tamamının 2030 yılında biteceği hesaplanmaktaymış…Gerçekten çok farklı ve yaratıcı bir mimari… Hem güzel, hem ihtişamlı, hem korkunç… Bu üç ögeyi bir mimaride buluşturmak zor olsa da üstad başarmış bence. Hemen La Sagrada Familia’nın altında bulunan Gaudi müzesini de gezdim.  Gece de mutlaka görün.

La Rambla

Şehrin en işlek ve turist çeken bölgesi olan Katalunya meydanından aşağıya doğru uzanan caddenin adı .Her yer kafelerle ve kaliteli sokak sanatçılarıyla dolu… Bizim İstiklal caddesinin bir level atlamış hali burası. Cadde üzerinde bulunan meyve pazarına uğramadan etmeyin. Orada bir portakal suyu içmenizi tavsiye ederim.Cadde boyunca ilerlerseniz yolunuz Columb heykeli ile kesişiyor.

Casa Milà: İlginç bir bina

CAMP NOU

(16 euro bilet + 3 euro stadyum kitapçığı) karşılığında stadyumu ve müzeyi gezdim

Camp Nou (Katalanca: yeni saha), 100.000 seyirci kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük futbol stadyumudur. Hepimizin bildiği üzere FC Barcelona iç saha maçlarını bu stadyumda yapmakta. 24 Eylül 1957 tarihinde açılan stadyumun hemen yanında, FC Barcelona kulübünün 8.500 kapasiteli kapalı spor salonu Palau Blaugrana, onun yanında da FC Barcelona B’nin maçlarını yaptığı Mini Estadi bulunmaktadır.

Stadyumdan sonra Barselona sahiline gittim. Akdenize Barselona kıyılarından girmiş oldum böylece.

Park Guell

Gaudi’nin eserlerinden burası da… Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer. Barselonayı tepeden izleme fırsatına erişiyorsunuz bu parkata ayrıca 🙂 Diğer yerlerin aksine biraz şehrin dışında kalıyor. Bu yüzden yol tarifi verme gereği duyuyorum siz zorluk yaşamayasınız diye 🙂  Catalunya’dan yeşil hattaki metroya binin. Vallarca durağında inin. Metrodan çıkınca eğimin aşağı olduğu tarafa doğru yürüyün 🙂  3 ya da 4 sokak sonra solda yukarıya doğru uzunan yürüyen merdiveni göreceksiniz. Bu merdiveni kullanırsanız sonunda Park Guell’de bulursunuz kendinizi. Seveceksiniz bu merdivenleri 🙂

Barselona Katedrali

La Rambla caddesine 5 dakika uzaklıkta. Katedrallere girecekseniz kıyafetlerinize dikkat etmeniz gerekmekte… Kısa şort ve askılı kıyafetler sorun yaratmakta haberiniz olsun. Ayrıca Katedralin önünde normal büyüklükte bir meydan var. Burada kaliteli sokak sanatçılarına tanık olabilirsiniz 🙂

Sahile tekrar gidip adınızı kumlara yazmayı unutmayın..

Mango’nun indirim dükkanından 3 EU’ya çantalar almadan dönmeyin. Adres

C/ Girona 37.Neler bulabileceğiniz tamamen şansınıza kalmış.

 

Placa Reial‘de elekrik direklerini gördükten sonra akşam Flamenco Dans showunu  izleyin.

Eğer hava müsaitse üstü açık otobüslerle bütün şehri gezin.Tüm turistik yerleri bir kaç saatte görün.

The Casa Batlló

Gözünüzü dört açıp arada karşınıza çıkan  müthiş binaları kaçırmayın. Mesela arka tarafından insan iskeleti şeklinde olan The Casa Batlló (Adresi Passeig de Gràcia 43)

Jamaica Coffee Shoplardan birince sıcak çikolata için.

Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı