Güney Amerika

Arjantin’de Para Bozdurmak Ve Para Taşımak

Arjantin’de yaygın olarak kullanılan “Mavi Kur” veya “Paralel Kur” aslında bizim hiç alışkın olmadığımız bir sistemdir. Dolayısıyla Arjantin’e gidecek olan gezginlere başta kredi kartı kullanımı olmak üzere bir kaç değerli tavsiye vermek ve açıklamalar yapmak istemekteyim. Altını çizerek söylüyorum bu yazıyı okumadan veya bu bilgilendirilmeleri almadan Arjantin’e giden turistler yaklaşık iki kat daha fazla para harcayarak seyahatlerini sonlandırırlar.

Arjantin’e Dolar Mı Götürülmeli Euro Mu?

İlk düşünülmesi gereken budur. Arjantin’de dolr sirkülasyonu daha fazla olduğundan dolar götürmek çok daha avantajlıdır. Paranızı oraya Euro olarak götürürseniz ciddi değer kaybı yaşarsınız. Hele TL hiç götürmeyin

Screen-Shot-2014-10-09-at-08.47.42

Arjantin’deki Para Bozdurma Sistemi Nasıldır?

Arjantin’de iki adet kur vardır. Bunlardan ilki merkez bankasının belirlemiş olduğu “Oficial” yani resmi kurdur. Bu kuru Arjantin’de genellikle diğer kurdan haberdar olmayan turistler çevirir. Diğer kur ise sokak kurudur. Ve bu kur diğer kurdan yaklaşık 2 kat daha avantajlıdır.

Örnek 1 : Paranızı exchange office’te değiştirirseniz 1 Dolar karşılığında X Peso alırsınız ancak sokakta çevirirseniz alacağınız miktar neredeyse 2X’tir.

Kurda dalgalanmalar olabileceği için X olarak girdim.

Arjantin’de Kredi Kartı Kullanımı Nasıldır?

Arjantin’de neredeyse her yerde kredi kartı kullanabilirsiniz ancak bir çok yer bu kullanım esnasında parayı “oficial” kur üzerinden çekmektedir. Yani kredi kartı kullanımına dikkat etmelisiniz.

Arjantin’de Parayı Nerede Bozdurmalı?

Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’te Calle Florida adlı caddede bu işi yapan bir çok dükkan vardır. Genellikle derici, çantacı, hediyelikçi olan dükkanlar bozdurmaktadır ve kullanımı konusunda hiç bir sorun yoktur.

Calle Florida’da Para Bozdururken Çektiğim Video’yu İzlemek İçin Aşağıdaki Video’yu 01.51’den sonra izlemeye başlayabilirsiniz.

 

>
Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı