Türkiye

Antakya Gezi Notları

Antakya gezi notları

Bu yazı Doyasiyagez.com konuk yazarlarından Aytaç Tırpan’a aittir.

Neredeyse tüm akrabalarım Antakya’da yaşamasına rağmen bugüne kadar Antakya’yı tam anlamıyla gezemediğimi farkettim ve 1 Mayıs tatilini değerlendirdim. Asi nehri kıyısındaki güzel, mistik şehir. Antakya (Antiochia) altın dönemini Romalılar döneminde yaşamış olup dar sokaklardan, taş evlerin arasından geçerken zamanın büyüsüne kapılabilirsiniz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu kent, hala birçok inanıştan insanın birlikte yaşadığı medeniyetler şehridir. Hatay’da kurulan, Hatay Medeniyetler Korosu, burada yaşayan çeşitli dinlere mensup insanların oluşturduğu mükemmel bir mozaiktir.

Eski Antakya Evleri Ve Sokakları

Antakya gezi notları

Bu sokaklardan geçerken keşke hep Antiochia kalsaydı diyebilirsiniz, o sokaklar o taş evler. Asi nehrinin dağ kısmında kalan mahalleler kemerli bir yapıyla bir arabanın zar zor geçebileceği taş döşemeli ara sokaklara açılır. Sokakların ortası yağmur sularının akabilmesi için geniş bir oluk gibi düşük seviyelidir. Evlerin hemen hepsi bir avluya açılır. Bu sokaklardan geçerken hala işleyen taş fırınlardan yükselen katıklı-biberli ekmek kokuları size eşlik eder. Muhakkak tatmanız geren bir lezzettir.

Antakya gezi notları

Birçok eski Antakya evi şuan otel, butik otel ve kafe – restoran olarak işletilmektedir.

Antakya gezi notları

 

Habib-i Neccar Sosyal tesisine uğrayarak medeniyetlere ev sahipliği yapan bu şehri bir de kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Antakya gezi notları

Hatay’da birçok kilise bulunmaktadır. Görmeniz gereken birkaç kilise; Antakya Protestan kilisesi, St. Pierre kilisesi, Hatay mesihçiler kilisesi bunlardan bazıları…

Titus Tüneli

Antakya gezi notları

Samandağ’da bulunan Titus tüneli ve beşikli mağara Hatay merkeze 30 km uzaklıkta çevlik sahil şeridinde bulunur. Tarihi M.Ö 300lere dayanan bu tarihi kalıntılar sel sularının yönünü değiştirmek için imparator Vespasianus zamanında dağ delinerek bir tünel açılması kararlaştırıldı. Tünel Titus zamanında tamamlandı ve derenin önü bir duvarla kapatılarak sel suları yüksekliği 7 metre, yüksekliği 6 metre olan bu tünel vasıtası ile uzaklara akıtıldı. Böylece limanın dolması engellenmiş oldu. 130 metresi tünel kalanı açık kanal halinde olan tünelin uzunluğu girişten Çevlik’e kadar 1380 metredir.

Antakya gezi notları

ANTAKYA’DA MUTLAKA UĞRANMASI GEREKENLER

Antakya gezi notları

Ne yap ne et uğra! Kurtuluş caddesinde bulunan bu Fransızlardan kalma tarihi yapıda mutlaka Haytalı yemelisiniz. Aynı zamanda kıraathane olan bu yapı zamanın çok ötesinde, genç yaşlı herkesin uğrak mekanı. Bici bici ye benzeyen bu tatlı Arap kültüründen kalmadır. Asla bici bici değildir

Antakya gezi notları

Antakya gezi notları

Uzun çarşının içinde dışarıdan kasap, içeriden restoran olan PÖÇ kasabında mutlaka kağıt kebabı yemelisiniz. Vedat Milor onaylı bu mekanın sahibi hemen girişte sizi güler yüzlü bir şekilde karşılayan Haydar amcadır, 1960 yılından bugüne uzun çarşıda bu mesleği yapmaktadır.

Antakya gezi notları

Hatay denince istisnasız herkesin aklına künefe gelir. Her 100 metrede künefeci bulmanız mümkündür ve hepsi de başarılır, Hatay’da kötü künefe yapan yer yoktur. Ama benim tercihim uzun çarşıda yıllardır bu mesleği yapan Yusuf amcanın dükkanı. Közde pişen künefeyi yemek için 20 dakikaya yakın sırada beklemek zorunda kalabilirsiniz. Masalar dolu olduğunda bir süre karşıdaki bankta sıranın size gelmesini bekliyorsunuz, beklemeye değer bir lezzet

Antakya gezi notları

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde 1960’dan bugüne Okay ailesinin ürettiği doğal, katkısız ve çok lezzetli olan Yayladağı lokumunu da tadabilir, hediyelik olarak götürebilirsiniz. Antakya ve İskenderun’da şubesi olan bu lokumu sahtesinden ayırt edebilmek için Okay Yayladağı Lokumu demelisiniz. Çok lezzetli ve güzel bir hediye olacaktır. Antakya şube (belediye binası arkası, pamuk eczanesi yanı)

 

>

Çok Popüler!

Yukarı