Gezi Yazıları

Amazonlar’da geçen iki ay !

Genç ve cesur İLAYDA YAMAN’IN hazırladığı bu yazı için kendisine çok teşekkür ederiz! Kendisi daha 18 yaşında Brezilya topraklarına ayak basmış ve uzun süre Amazon bölgesinde kalıp Brezilya kültürü ve Portekizce dilini öğrenmiştir. 

IMG_4331

Güneş her yerde bambaşka batar derler. Fakat batan güneş hep aynıdır. Güney Amerika maceram öyle bir şehirle başladı ki, hayal bile edemeyeceğim yerler gördüm, insanlarla tanıştım. Santarem, Brezilya’nın kuzeyindeki ‘Para’ eyaletinde, Belem ve Manaus’un ortasında yaklaşık 200 bin nüfuslu bir şehir. Rio Tapajos ve Rio Amazonas nehirlerinin birbirine karışmayarak oluşturduğu çok güzel bir görüntüye ve sahil kıyılarına sahip.  Bir nevi bölgenin üniversite şehri, bu sebeple çevresine göre güvenli ve ekonomisi iyi. Buraya gelen turistlerin çoğu Alter Da Chao isimli meşhur bir sahili görmek için geliyor. Ayrıca üniversitelerin yaptığı çalışmalarla da bölgeye turist kazandırsa da dil oldukça büyük bir sorun. Yerel halkın çoğu yalnızca Portekizce biliyor, ayrıca aksanlarının çok farklı olduğunu söyleyebilirim.

Sağlık 

Ben gelirken aşı olmadım yanımda bir tek sinek ilacı getirdim ve yeterli oldu. Ormanın çok spesifik bölgelerine gitmediğiniz sürece ‘yellow fever’ denen hastalığı kapma ihtimaliniz oldukça düşük.

Neler getirmeliyim, yolculuğa hazırlık 

Buraya gelirken sinek ilacı dışında, en çok sıcağa hazırlıklı gelmenizi öneririm. Ekvatora çok yakın ve tropikal bir bölgede olduğu için sıcaklık sürekli 30 derecenin üzerinde. Nehrin de etkisiyle nem çok yüksek. İnce fakat uzun şeyler getirmeniz Amazonlarda yapacağınız yürüyüşler için çok yararlı olacaktır. 1 tl yaklaşık olarak 1.1 reais ediyor.

Şehre ulaşım 

Uçakla şehre gelenler için, havalimanından kalkan otobüslere binmek uygun bir seçenek. Normal taksi 60 reais civarında tutuyor;  bir de Santarem’ de çok yaygın olan motor taksi seçeneğiniz var.  Tahmin edebileceğiniz gibi motora binip sürücünün arkasına oturuyorsunuz ve maksimum 8-9 reaise her istediğiniz yere gidebiliyorsunuz(şehir sınırlarında). Oldukça çabuk ve ucuz bir seçenek fakat pek çok kaza olduğunu duyduğum- Santarem’ de gerçekten çok kötü araba kullanıyorlar- ve motora binmeyi sevmediğim için ben pek tercih etmedim.

Eğer şehre tekne ile geliyorsanız( bu da oldukça yaygın), genelde zaten şehir merkezine yakın iniyorsunuz. Tekne işinin ilginç yanı, hamaklarda seyahat ediyorsunuz. Tanıştığım biri Belem’ den Santarem’ e bu şekilde 3 günde geldiğini söylemişti. Oldukça ucuz fakat pekte sevimli bir fikir değil. Hırsızlık olayları çok oluyormuş ve hem hamak hem tekne sallanırken uyumanız imkânsız oluyormuş.

Santerem’ de ne yapılır? Nereye gidilir? Nasıl gidilir?

IMG_4329  

Alter Da Chao şehir merkezine halk otobüsleriyle 45 dakika, gerçekten çok güzel gün batımları olan bir sahil. Üstünde Alter Da Chao yazan otobüse biniyorsunuz, binerken veya inerken, görevliye 2.25 reais veriyorsunuz. Genelde para bozmak konusunda sorun çıkarmıyorlar. İneceğiniz durağa geldiğinizde tavandaki ipi çekiyorsunuz; fakat uyarmalıyım ki özellikle hafta sonları plaja inanılmaz bir yığılma oluyor. İmkânınız varsa hafta içi gitmeyi öneririm. Ayrıca, otobüsler neredeyse saatte bir kalkıyor ve kesinlikle belli saatleri yok. Santarem ve Kuzey Amerika’nın çoğunda, geç kalmak ve oldukça yavaş davranmak çok yaygın.  Yemek servisinin de çok yavaş olduğunu söyleyebilirim.

Santarem’ deki asıl en büyük atraksiyon Amazon ormanlarında keşif amaçlı yürüyüş ve tırmanış tabi ki. Bunu düzenleyen pek çok tur şirketi ile Amazon’un farklı bölgelerine turlar düzenliyorlar. Bende bir kaçına katıldım ve en çok hoşuma giden Big Three  Adventours Tour oldu. Benim gittiğim turda, Karim Abu Bakr eşliğinde günübirlik Amazonlarda yürüyüş ve sonrasında Belterra isimli terkedilmiş bir kasabaya ziyaret vardı. Bu kasaba Henry Ford’un Tapajos nehri yakınlarında kauçuk(“rubber”) yetiştirmek için kurduğu 2. kasabaymış.   Yapılan politik ve jeolojik hatalar nedeniyle kuruluşundan bir süre sonra terkedilmiş ve şuan orada yaşayan oldukça az insan var. Fakat kentin tamamında Brezilyalıların nasıl sömürüldüğü ve zorla Amerikanlaştırılmaya çalışıldığını görebilirsiniz. Oldukça ilgi çekici, konforlu, keyifli ve eğlenceli bir geziydi. Biraz pahalıydı fakat ben verdiğim paraya değdiğini düşünüyorum. Ayrıca ilgi alanınıza göre dilediğiniz tarza bir tur da talep edebilirsiniz. Benim orada geçirdiğim en  güzel gündü, şiddetle tavsiye ederim.

 

Santarem’ de alışveriş ve yemek; ne alınır, ne yenir, geleneksel yemekler neler? 

Alışveriş için, şehirde iki adet alışveriş merkezi bir de Cristo Rei isimli çok sevimli bir hediyelik eşya marketi var. Cristo Rei’ yi özellikle tavsiye ederim, sağlı sollu ufak tezgahların bulunduğu, hediyelik eşyaların makul fiyatlara satıldığı, ücretsiz ve oldukça hızlı interneti olan temiz ve güzel bir yer. Ayrıca tezgâhların sonunda ki kafede lezzetli ve uygun fiyatlı geleneksel brezilya yemeği yiyebilirsiniz. Dondurmalarının da şehrin en iyisi olduğunu düşünüyorum. Tropikal meyvelerin dondurmaları kesinlikle leziz oluyor; en meşhuru Açai denen kırmızı bir meyve. Açai’ yi içmektense dondurmasını yemek daha güzel bence. Diğer alışveriş merkezleri de temiz ve düzenli yerler. Büyük olan şehir merkezinden uzak ve Alter da Chao kumsalının yolu üzerinde. Öbürü ise şehrin içinde, UFOPA isimli üniversitenin Buluvar kampüsüne çok yakın. Paraiso isimli bir yer. En üst katında yavaş da olsa internet bulabileceğiniz bir yemek katı var. Ayrıca buradaki restoranlardan birinde tabağını doldurup tarttıracağınız, tabağın ağırlığına göre fiyat ödeyeceğiniz bir açık büfe var. Kilosu 40 reais. Brezilyanın güneyine göre oldukça ucuz.  Büfe pek çok mutfağın karışımı, suşiden geleneksel brezilya mutfağına pek çok tat bulabiliyorsunuz. Bütün Brezilya’da japon mutfağı çok yaygın; Japonya’dan oldukça göç almış bir ülke. Şunu da belirtmeliyim ki özellikle kuzeyde her şeye tuz ve şeker koymayı çok seviyorlar. Meyve suyundan kahveye her şeyin içine dolduruyorlar. Balıkları tuz ile kızartıyorlar, bunu Portekiz’ de de görmüştüm. Gerçekten sömürge oldukları için Portekizlilerin geleneklerinden oldukça etkilenmişler.

Yemek seçenekleri için şehirde bir tane bilindik fastfood dükkanı var. Şehrin bir nevi merkezi olan San Sebastio’ daki Subway. Fiyatları oldukça pahalı. Onun yerinde şehrin pek çok yerinde özellikle öğlen yemeklerinde ve akşam 9’ dan sonra servis veren yerel dükkanları tavsiye ederim.

Santarem’de hayat 

IMG_4331

Biraz da buranın günlük hayatından bahsedeyim. Sabah kahvaltısının vaz geçilmezi kahve, tatlı ve meyve. Ayrıca mozarella peyniri ve salam da oldukça yaygın. Pek çok yerli, tapiocca isimli krepe benzeyen fakat ana maddesi farklı olduğu bir unlu mamulü keyiflerine göre içine tatlı veya tuzlu bir şeyler koyup yiyor. Benim favorim tatlı olanlar oldu fakat tuzluları da kötü oldu. Pek çok kafede uygun fiyata yiyebilirsiniz. Fakat asıl öğün öğle yemeği. En geleneksel yemekleri pilav ve fasulye. Bir de yanına et oldu mu, geleneksel tabağınız tamamlanıyor. Pek çok restoran sadece öğle yemekleri için açılıyor. Genel olarak oldukça rahat bir toplumlar zaten. Yavaşlıklarından ve sürekli pek çok devlet kurumunun grevde olmasından, sokaktaki davranışlarına bunu her alanda rahatlıkla gözlemlemek mümkün.

Farklı deneyimler ve gece hayatı 

Farklı bir şeyler denemek isteyenlere Açai suyunu öneririm fakat kesinlikle sade tavsiye etmiyorum içine bol bol şeker ve eklenti koydurun. Santarem’ in içinde bulunuğu Para eyaleti Açai’ nin en meşhur ve iyi olduğu yermiş. Pek çok farklı ve güzel tropikal meyve de cabası. Rio’ da sahile uzanıp içilmesiyle meşhur olan coco burada da çok yaygın. ‘Orla’ isimli sahil kıyısına gidip 3 reais e hem normal meyvenin içinde içilenden hem de bir makine sayesinde bardakta içilenden alabiliyorsunuz. Bardak kesinlikle tadı bozmuyor fakat sıcak olması bozuyor. Bardakta için, sıcak içmeyin derim. Bu sahil kıyısı şehrin merkezinde vakit geçirmek için ideal bir yer. Ayrıca sahilin sonunda, nehrin içine uzanan Trapiche isimli mekânda yemek yiyebilir oradaki hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Muzlu pizzaları özellikle vejetaryenler için çok çekici bir tercih. Gece hayatı için ise Boteca isimli saat 9’dan sonra açılan ve 11’ den sonra canlı müzik olan mekânda Carpirinha yudumlamanızı öneririm. Balığının da çok güzel olduğunu duydum. Fakat porsiyonlar çok büyük bu sebeplede pahalı. 60 reaise 3 kişi rahatlıkla doyabilir. Bunun için biraz daha pahalı fakat oldukça kaliteli bir mekan olan Avesso’ da güzel bir tercih olur. Oturup biralarınızı ve Carpirinha’larınızı yudumlayabilir, acıktıysanız oldukça lezzetli mutfağında biraz tuzluya karnınızı doyurabilirsiniz.  Eğer oturmak istemiyor ve daha canlı mekan istiyorsanız Mariscada, gençlerin özellikle Cuma ve cumartesileri doluştuğu, canlı müziğin olduğu bir mekan. Giriş 20 reais.  Aklınızda olsun brezilyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi burada da servis ücretini sonradan hesaba ekliyorlar. Aslında menü’ de yazan fiyatın üstüne %10 servis eklemeniz gerekiyor yani.

Brezilya’ da güvenlik 

Yazımı şehrin daha genel bir yorumunu yaparak bitirmek istiyorum. Brezilya’daki insanlar hep uçlarda yaşıyor. İyi insanlar çok iyi, kötü insanlar çok kötü. Brezilya’da hakim olan tehlike durumu özellikle kuzeyde çok daha yaygın. Sokakta elinizde telefonlar yürümeyin, değerli eşyalarınızı mümkünse getirmeyin, getirirseniz çantanızdan çıkarmayın. Bırakacak güvenli bir yeriniz varsa pasaportunuzu yanınızda taşımayın, fotokopisi yeterli olacaktır. Google’a Santarem veya Belem yazığınızda karşınıza Portekiz’ deki Belem ve Santarem’in fotoğraflarının çıkması veya en iyi ihtimalle Santarem’deki plajın çıkması oldukça olası. Ne var ki, Brezilya’ya üstelikte Brezilya’nın kuzeyine geldiğinizi aklınızdan çıkarmayın.  Gerçekten inanılmaz ve hayat değiştiren bir deneyim fakat, gezinizin eziyet haline gelmemesi için elinizden geleni yapın.

Not: şehrin pek çok yerinde motif olarak rastlayabileceğiniz, yerlerde ve duvarlarda seramiklerini göreceğiniz kurbağa figürü buranın özgün sembolü. Bu kurbağaları kolye şeklinde satıyorlar ve bir inanışa göre bu kolyeler hediye edildiği zaman şans ve başarı getirirmiş.

 

 

2 Comments

1 yorum

  1. doga

    25 Eylül 2015 at 11:09

    Süpersinn. Santerem`e gitmek için sayende sabirsizlaniyorumm :))

  2. Figen ilbasmis

    25 Eylül 2015 at 10:58

    Bu kadar egzantrik bi yer ancak bu kadar güzel ifade edilebilir. .Özellikle yer isimleri vererek yaptığın anlatımları çok ilgimizi çekti. .BREZİLYA ya gittim ama SANTAREM i o kadar güzel ifade etmişin ki tekrar gitme isteğim depresti. ..sevgiler ??

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı