AVRUPA

AIR BNB NEDİR?

Bu yazımda sizlere AIR BNB gibi bir nimetin ne olduğunu ve sistemin nasıl işlediğini, bunu nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım.

Eğer tatile gittiğiniz şehirde veya bir iş için bulunacağınız bir yerde otelde konaklamak size evde konaklamaktan daha az cazip geliyorsa bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum. Teknolojinin gelişmesiyle arz eden ve talep edeni birbirine kolaylıkla yaklaştıran uygulamalardan biri olan Air BNB tam size göre olabilir. Air BNB ‘yi telefonunuza indirebileceğiniz gibi bilgisayarınızdan direkt olarak web sitesinden de kendinize hesap açabilirsiniz.

Air BNB nedir?

– Kısaca anlatmak gerekirse, evinin bir bölümünü veya tamamını saatlik – günlük – haftalık kiralayanların ilan verdiği ve AIR BNB şirketinin bu iş üzerinden cüzi bir miktarda komisyon aldığı sistemdir.

Peki nasıl güveneceğim?

– Trip Advisor , Booking.com gibi sitelerde nasıl yorumlar çok önemliyse burada da aynı şekilde önemlidir. Ben 30 pozitif yorumun altında olan bir yere açıkçası güvenemem. Siz de aynı şekilde rezervasyon yapacağınız yerin yorumlarını inceleyip konumuna bakmalısınız. Ayrıca sisteme kayıtlı olan ve aktif bir şekilde ev sahipliği yapmaya başlamış kişiler, Kimlik-Pasaport gibi bilgilerini AIR BNB’yle paylaştıkları için her şey yasal olarak ilerliyor.

  Başka nelere dikkat etmeliyim?

– Rezervasyon yapacağınız evin kuralları diye bir kısım var, orada sigara kullanımı, duş kullanımı, eve giriş çıkış saati gibi yerleri okumalısınız. Eğer okumayıp rezervasyon yaparsanız bu kuralları okumadan kabul etmiş sayılırsınız. Buna ek olarak evde hayvan var mı gibi yerleri dikkatlice okumalısınız.

 Nasıl rezervasyon yapacağım?

-Rezervasyon yapmadan önce “Ev sahibiyle iletişime geç” yazan yere tıklayıp bakmanızı ve mesajlaşmanızı öneririm. Bazı rezervasyonlar hemen yapılacağı gibi bazı rezervasyonlar için beklemeniz gerekmektedir. Çünkü nasıl sizin ev sahibi hakkında bir bilginiz ve referansınız yoksa ev sahibinin de sizin hakkınızda bir bilgisi yoktur. Eğer rezervasyon yapmak istediğiniz eve kabul edilmek istiyorsanız profilinizdeki bilgilerin tamamını doldurmalısınız.

Nasıl Ödeyeceğim?

-Ödeme işlemini banka kartınız veya kredi kartınızla yapabilirsiniz. Eğer ev sahibi reddederse diye ilk 24 saat içinde ödeme alınmıyor bazı rezervasyon işlemlerinde.

Kaldığım evden çıkmak zorunda kaldım, ne yapacağım?

Bu konuyu iki aşamada inceleyeceğim; Hiç bir problem olmadan mı gidiyorsunuz? yoksa Haklı sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda mı kalıyorsunuz?

  1. Evden kendi rızamla, hiç bir sorun yokken çıktım, işte o zaman para iadesi alamazsınız.
  2. Eğer gittiğiniz ev ilandaki gibi değilse, kendinizi evin içinde tehlikede hissedeceğiniz somut bir tehlike varsa veya ev sahibi sizi nedensiz bir şekilde evinde istemiyorsa AIR BNB help ile irtibata geçebilirsiniz. Bu tür konularda yardımcı olan AIR BNB şirketi paranızı bir kaç saat içinde iade edecektir.

Neden Air BNB?

– Eğer yeni bir şehre gidiyorsanız ve bunun amacı Turizm ise mutlaka bunu denemelisiniz. Bir kültürü anlamanın en iyi yolu yaşamaktır. Eğer ev sahibiniz de gideceğiniz şehrin yerlisiyse hele bir ay kalarak öğreneceğiniz kültürü 5 gün içine sığdırabilirsiniz. Ben her zaman yabancı kültür tanımı için buz dağı örneğini söylerim. Otel konaklamasıyla gideceğiniz ülkenin veya şehrin ancak görünen kısmı olan kıyafet, yemek, görünüş gibi özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak Air BNB vasıtasıyla buz dağınının altına inip derinleri keşfedebilirsiniz.

 

 NASIL ÜYE OLUNUR?

 https://www.airbnb.com.tr/c/otatar2?s=3&i=1 Bu bağlantıya tıklayarak üye olduğunuz takdirde hem ilk seyahatinizde 127 Tl kazanacaksınız hem de bana kazandırmış olacaksınız. Teşekkür ederim.

 

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi seyahatler dilerim…

 

Yorum yazmak için tıklayın!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı