AIESEC

AIESEC HAKKINDA HER ŞEY !

Merhaba arkadaşlar!  Brezilya yazımdan sonra şimdi de Aiesec yazımla sizlerleyim. Dedim ben o kadar gittim, eğlendim,öğrendim, niye herkes gitmiyor. Bu yazıda Aiesec ile ilgili hem teorik bilgi(nedir, ne değildir), hem de başvuru süreci, projeleri vs. hakkında sizlere bilgi vermeyi amaçlıyorum. Sonrasında da hepinizin Aiesec maceralarını okuyabilmeyi 🙂

edaa
AIESEC 1948 yılında Hollanda’da 7 Avrupalı gencin dünya barışına katkı sağlamak amaçlı ne yapabiliriz sorusuna cevap olarak kurulmuş en büyük öğrenci organizasyonudur. Günümüzde 127 ülkede faaliyet gösteren Aiesec, değişimler yaparak kültürel etkileşimi artırmayı ve öğrencilere sorumluluk vererek içlerindeki liderlik potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Vizyonu barış ve insan potansiyelini en verimli şekilde kullanmak. Türkiye’de 1954 yılında Ankara’da kurulmuştur.İkinci Dünya Savaşı sonrası Kızılay’dan sonra kapanmayan ikinci kurum olan Aiesec şuan Türkiye içinde İstanbul,Ankara, İzmir başta olmak üzere 14 şubede bulunup yaklaşık 500 öğrenci üyesi vardır.
Aiesec bilindiği üzere sadece yurtdışına gitme aracı olarak değil,aynı zamanda üyelerine liderlik fırsatı verebilen bir kurumdur. Üyelik ve Yur tdışını ayrı ayrı ele alacağım bu yüzden.

 

 

 •   Üyelik, üniversitenizin bulunduğu şehirdeki Aiesec ofisiyle iletişime geçmenizle başlayabilir. Aiesec.org.tr ‘den üyelik başvurusu da yapabilirsiniz.

 

 •   Başvuru tarihi bittikten sonra bütün başvuranlarla bir eğitime tabi tutulursunuz, Aiesec’i daha iyi tanıtma amacıyla. Daha sonrasında mülakatlar olur ve eğer geçerseniz, tebrikler, artık siz de bir Aiesecersınız! Mülakat diyince gözünüz korkmasın, sizden upper düzeyinde ingilizce ya da değişik yetenekler sergilemenizi beklemiyorlar. Sizi daha yakından tanımaya yönelik, duyarlı mısınız, sorumluluk sahibi, disiplinli misiniz, Aiesec’in kattıklarına gerçekten inanıyor musunuz yoksa laf olsun diye mi geldiniz? İngilizce de tabi ki uluslararası bir organizasyonda olacağınızdan dolayı gerekiyor, ama yine de tek koşul değil. Diğer saydığım özelliklere sahipseniz ve İngilizce’den nefret etmiyorsanız çok sorun yok demektir.

 

 •   Aiesec üyesi olduktan sonra 7 fonksiyonelinden birine alınıyorsunuz.( Pazarlama, Finans, İş geliştirme vs. ) Haftada bir gün fonksiyonelinizin toplantısı, bir gün de haftalık olağan toplantı oluyor. Senede 3 kere de ulusal kongreler oluyor, Türkiye’deki 14 şube toplanıyor. Hem tanışmış oluyoruz, hem de kendi şubemizle diğer şubeleri karşılaştırma şansımız oluyor. Aynı zamanda Aiesec kültürü olan RollCall’larımızı(dans) kongrelerde 500 kişi yapabiliyoruz 🙂

 

Sayfalar: 1 2 3

3 Comments

1 yorum

 1. Macir Sezer

  11 Şubat 2016 at 23:17

  AIESEC insanların yurtdışına çıkmalarını sağlamak konusunda çok fazla kolaylık sağlayan bir kurumdur. Gerçekten insanı cesaretlendiren Global Citizen hikayelerine sahipler. Fakat sorun şu ki; yönetim kurulu takımı ile üye arasındaki hiyerarşi, üyelerin çalışma isteklerini düşürmekte ve onları bu amaca inandırma yolundan çevirmektedirler. Ben AIESEC’e inanmıştım ama Adana yönetim kurumu yüzünden artık iyi şeyler düşünemiyorum.

  • Oğulcan TATAR

   Oğulcan TATAR

   12 Şubat 2016 at 07:05

   Selam Macir,

   Ben şahsen AIESEC’li değilim ancak benzeri kuruluşlar aracılığıyla değişik projelerde bulundum. Dediğin gibi bazen o hiyerarşi göze batabiliyor. Göze batan kısmı da aslında görmezden gelmek gerek, katlanmak gerek bazen çünkü sonuçta sonuçta kesinlikle faydalı bir program.

   Ayrıca Adanalı mısın? Adana’yı çok severim yılda da mutlaka iki sefer ziyaret ederim.

   Görüşmek üzere 🙂

  • Edanur Berberoğlu

   Edanur Berberoğlu

   13 Şubat 2016 at 08:05

   Merhaba, Adana Aiesec hakkında geniş bilgim yok açıkçası ama nerdeyse bütün şubeler aynı stratetije sahip. Ben 15 aydır Aiesec bünyesindeyim ve göze batan bir hiyerarşiye rastlamadım, ama tabi ki bir üst basamağında yer aldıkları için daha yetkililer ve ona göre davranmak zorundalar. Bu olmazsa her şey rahatlar, organizasyon sağlıklı yurumez.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Çok Popüler!

Yukarı