Röportajlar

Adana’dan UNESCO’ya Aday Ahşap Ustası İle Röportaj

ADANA AHŞAP

Ahşap Ustası Olarak Adana’dan Unesco’ya Aday!

Röportaj videosu yazının altındadır

ADANA AHŞAP

 

İki gün önce Kazancılar Çarşısı’nın içerisindeki en eski dükkanlardan biri olan ve üç jenerasyondur aynı dükkanda aynı işi yapan bakır ustası ailenin şu anki temsilcisi ve aynı zamanda oda başkanıyla röportaj yaptım. Akabinde de hemen Büyük Saat’in yanındaki dükkanlardan birinde Ömer Erdoğan ile röportaj yapma fırsatım oldu.

ADANA AHŞAP

 

Mardin kökenli, Lübnan Doğumlu, Adana Yetişmeli

ADANA AHŞAP

 

Mardin’in Araplarından olan Ömer Erdoğan benim çok sevdiğim ve iki kez gittiğim Lübnan’ın Suriye sınırındaki Trablusşam şehrinde doğmuş. İç savaş sebebiyle de Adana’ya geldiklerinde ahşap ustalarının yanında çalışarak işi öğrenmiş. Günümüzde de UNESCO’nun ⭐️️”Yaşayan İnsan Hazinesi”ne ⭐️️aday gösterilerek büyük bir başarı elde etmiş. Sanat & Zanaat başarısının yanında “Bu işi öğrenmek istiyorum ama param yok” diyenlere de kapısını geceleri açarak ders vermeye çalışıyormuş. Profesyonel olarak da bir çok kişiye ders vermiş, çırak yetiştirmiş…

ADANA AHŞAP

Ahşap Ustası Ömer Erdoğan İle Röportaj

Kendisiyle yaptığım röportajı aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Eğer yolunuz Adana’ya düşerse Ziya Paşa Parkı’nın yanında bulunan dükkanına mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Dükkanında sadece satış yapmıyor, üst katını bir nevi depo olarak kullandığı dükkanının arka kısmını da çalışmalarını yaptığı yer olarak ayarlamış.

ADANA AHŞAP

RÖPORTAJ VIDEOSU

 

>

Çok Popüler!

Yukarı